Sosyal Medya Cinsel Taciz

TCK içerisinde yer alan 105.maddeye göre cinsel taciz bir suç olarak tanımlanmıştır.  Böyle bir durumun suç şeklinde tanımlanabilmesi için herhangi bir fiziksel temasın gerçekleşmesine gerek yoktur. Amacın cinsellik içermesi ve tacizin de bu yönde olması yeterlidir. Sosyal medya cinsel taciz eylemi çerçevesinde her türlü yazı ve görüntü, suç unsuru olarak tanımlanır. Bunun cezası vardır.

Hangi Sosyal Medya Sayfalarındaki Tacizler Suç Kapsamındadır

Günümüzde insanların büyük bir bölümü zamanlarını sosyal medya sayfalarında geçiriyor. Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram, bunların başında gelmekte. Gerek ülkemizden gerekse dünyanın farklı yerlerinden buraya giriş yapanlar için herhangi bir alt kriter söz konusu değil. Bundan dolayı suç işleme potansiyeli yüksek olanların da, bu alanları kullandığını görmekteyiz. Kişiler arasındaki iletişim sırasında, farklı yollarla işlenen cinsel taciz suçunun cezası kanında açık bir şekilde belirtilmiştir.

Cinsel Taciz Suçunu Oluşturan Hareketler ve Sözler Neler?

Sosyal medya cinsel taciz suçu kapsamında birçok farklı cümlenin suç unsuru taşıması gibi bir durum vardır. Bir kişinin isteği ve rızası olmadan onunla beraber olmak istediğini söylemek, cinsel içerikli mesajlar yollamak, değişik sosyal medya hesaplarından yine cinsel temalı yazılar paylaşmak, çok ayıp sözler söylemek, kişiye aşık olduğunu ifade etmek gibi birçok değişik örnek, suç kapsamına girer.

Sosyal Medya Cinsel Taciz Suçlarında Ceza Ne Kadar?

Sosyal medyadan gerçekleştirilen cinsel taciz suçlarında ceza farklılık göstermekte. Buna göre ilk olarak mağdur kişinin bir şikayet sürecini başlatması gerekiyor. Şikayet olmadan da olay yargıya taşınabiliyor. Bunun ardından suçun kanıtlanması çerçevesinde görüntü alma, fotoğraf ve video gibi değişik yöntemler kullanılmakta. Mahkemeye sunulan bu deliller kapsamında hakim kararını veriyor.

Cinsel taciz suçlarının sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen türlerinde bir farklılık göze çarpmakta. Normal şartlarda sokakta ya da açık veya kapalı alanda yaşanan taciz vakalarında şikayet edilmesi gerekiyor. Ancak bu eylem sosyal medya üzerinden yapıldığında, şikayet söz konusu olmadan da süreç hemen başlatılabilir. Çünkü suç artık nitelikli bir hal almıştır. Bu yüzden savcılık soruşturması resen olabilmekte.

Mevcut cinsel taciz suçunda 3 ay ile 2 sene arasında değişen bir ceza vardır. Bunun yanı sıra adli para cezasına da hükmedilebilir. Ancak bu fiil, bir çocuğa karşı işlenirse durum değişir ve en az 6 ay en fazla 3 senelik bir ceza ortaya çıkar. Para cezası da adli olarak uygulanır.

Sosyal medya üzerinden yaşanan cinsel taciz suçlarında ceza daha farklıdır. Buna göre her türlü yorum, Facebook mesajı, Twitter üzerinden gönderilen özel mesajlar ve Instagram paylaşımları çerçevesinde ceza, normal tacize göre yarı oranı üzerinden arttırılır. Yani en az 2 aylık bir ceza 3 ay haline gelir. Buna ek olarak yaşanan sosyal medya cinsel taciz suçundan dolayı mağdur olan kişi okuldan ayrılmak zorunda kalırsa ya da işini bırakmak zorunda kalırsa ceza en az 1 sene olur. Ailesinden uzaklaşmak yoluyla ayrılmak da buna dahil edilmiştir. Görüldüğü üzere TCK içerisinde bu tip suçların cezası daha çoktur.

Sosyal Medyadan Cinsel Taciz Suçunun Zamanaşımı Süresi

Sosyal medya cinsel taciz suçlarında bunun yargıya intikal ettirilme süresi farklılık gösterir. Normal şartlarda cinsel taciz vakası yaşandığı zaman mutlaka 6 aylık bir süreç içerisinde konunun yargıya taşınması gerekir. Bu süreç içerisinde bir başvurunun olması şarttır. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen cinsel taciz suçlarında süre farklıdır. Zaman aşımı tam 8 sene olarak belirlenmiştir.

Bir yorum yaz