Siteden Haber Kaldırma

Gerek haber sitelerinde gerek ise sosyal medyada asılsız pek çok içerik bulunuyor. Bu kadar içeriğin birçok kurumu ya da kişiyi zor durumda bıraktığını söylemek gerekiyor. İtibarını kaybeden markalar, kurumlar ya da kişiler haber kaldırma hakkına sahip oluyor.

Siteden haber kaldırma işlemini yapabilmek adına öncelikle kişilerin nereye başvuracağını bilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sürece ortak edilecek kendine güveni tam, konu ile ilgili bilgisi olan bilişim avukatları her zaman daha hızlı sonuç almanıza yardım ediyor. Okyanus Hukuk olarak bu konuda istediğiniz sonuca ulaşmanızda size destek oluyoruz.

Siteden Hangi Haberler Kaldırılabilir?

Sosyal medyalarda sizin izniniz olmadan fotoğraflarınız ya da videolarınız paylaşılmış olabilir. Özel hayatınızı ihlal edecek paylaşımlarda bulunulabilir. Uygunsuz içerikler kişilere ulaştırılabilir.

Haber sitelerinde birbirinden farklı konularda asılsız haberler dolaşıyor olabilir. Bu haberler kişilerin, markaların ya da kurumların itibarlarını zedeleyebilir. Doğru haberler ile olsa özel hayatı ihlal eden bilgiler de cezasız kalmayacaktır. Söz konusu haber kaldırma olduğunda önemli olan haberin yalan olması ya da kişinin çıkarlarını zedeliyor olması olacaktır.

Kaldırma İşleminde Nasıl Hareket Edilmelidir?

Haber kaldırmak isteniyorsa ilk olarak yapılması gereken işlem sağlayıcılara ulaşmak olacaktır. İçerik sağlayıcıları ya da yer sağlayıcıları sizlere yardımcı oluyor. Burada talepte bulunulması çok önemlidir. Talebinizin haberin ya da içeriğin kaldırılması yönünde olduğunu bildirmelisiniz.

24 saat içinde sağlayıcılardan bir haber gelmesi beklenir. Bazen ret bazen ise olumlu yanıt alınabilir. Olumlu yanıt alındığında haber kaldırılır ve sorun ortadan kalkar. Ancak, haber gelmiyorsa ya da reddediliyorsa o zaman resmi mercilere haber vermeniz söz konusu olacaktır.

Sulh ceza mahkemelerinden yardım alabilirsiniz. Şikayet dilekçenizi sunduğunuz andan itibaren hakimin kararı kaldırma olursa 24 saat içinde haberin kaldırılması gerekiyor. Eğer ki internetten haber kaldırma işlemi yapılmıyorsa Erişim Sağlayıcıları Birliği haberi otomatik olarak kaldıracaktır.

Haberin kaldırılması ile birlikte isterseniz bir özür yazısı talep edebilir, itibarınızı toparlayabilirsiniz. Bunun yanında haber nedeni ile kaybettiğiniz geliri talep etmek adına maddi tazminat davası açabilirsiniz. Yalan haber dosyaları sayesinde manevi tazminat davası da açılabiliyor.

Bir Dilekçe İçerisinde Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

Dilekçe olmadan sulh ceza mahkemesine başvuru sağlamak ne yazık ki mümkün değildir. O nedenle öncelikle belirli bir sulh ceza mahkemesi için bilgilerin yazılması gerekiyor. Bu aşamada tedbir isteyenin tüm bilgilerinin yazılı olması önemlidir. Suçun ne olduğu, suç tarihinin ne zaman olduğu belirli olmalıdır.

Açıklamalar detaylandırılmalıdır. Varsa delillerin sunuluyor olması da çok önemlidir. Şikayet konusunun detaylı bir şekilde anlatılması istenir. İlgili mevzuatın da belirli olması gerekiyor.

Siteden haber kaldırma işleminin sonucunda ne istediğinizi belirtmelisiniz. Yani dilekçede bir istem ve sonuç bölümü bulunmalıdır. Böylece karar ile ilgili beklentilerinizi de belirtmiş olursunuz.

Kaldırma İşlemi Yurtdışında Yapılır Mı?

Haber kaynağı her zaman Türk siteleri olmayabilir. Yabancı bir siteden de haber yayınlanması söz konusudur. Bu durumda çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü yabancı sitelerden haber kaldırmak daha zor bir süreçtir.

Öncelikle siteden haber kaldırma işlemi için sitenin Türkiye irtibat ofisinin olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Eğer ki yok ise yurtdışı bağlantıları ile talepte bulunulması önemlidir. Talebinize yanıt gelmeyebilir. Bu durum sonucunda resmi mercilere başvuru yapmanız mümkün olacaktır.

Genel olarak siteden haberin kaldırılması yeterli değildir. Arama motoru hafızalarından da siliniyor olması gerekiyor. Ancak, bu sayede risk tamamen ortadan kalkar. Tüm bu süreç de yaklaşık 2 ile 10 gün arasında bir zaman alacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz