Şirket Veya Kooperatifler Hakkında Yanlış Bilgi Verme Suçu

Şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi verme suçu toplumun yanlış yönlendirilmesi nedeniyle son derece önemlidir. Bir kurumun, şirketin ya da kooperatifin çalışanlarının işlerinin yanlış belirtilmesi belirtilen suç kavramı içerisinde yer alır.

Firma hakkında yanlış bilgiler vererek yatırımcıların ya da karşı tarafın ekonomik anlamda zarara uğramasına zemin hazırlanır. Bu nedenle belirtilen süreçler Türk Ceza Kanunu 164. Maddesi içerisinde tüm detaylarıyla açıklanmıştır.

Kooperatifler Hakkında Yanlış Bilgi Verme Suçu Nasıl İşlenir?

Malvarlığına karşı işlenen suçlar kategorisinde yer alan şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi verme suçu son derece ciddidir. Özgü suçlar kategorisi içerisinde yer alan belirtilen kavram, ancak firma ya da şirket sahipleri tarafından işlenebilir.

 • Herhangi bir şirket hakkında yanlış ya da doğru olmayan bilgi vermek, üçüncü şahısların ekonomik zorunlar yaşamalarına neden olur.
 • Örneğin bir inşaat firmasının çok iyi ve güçlü gösterilmesi halinde, konut projelerinden faydalanan yatırımcıların sayısı artar.
 • Uzun vadede herhangi bir sorun yaşanması halinde ise ev sahipleri ekonomik anlamda zarar göreceklerdir.
 • Benzer sorunların yaşanmaması için Türk Hukuku içerisinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Şirket Hakkında Yanlış Bilgi Verme Suçu Cezası Var Mı?

Şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi suçu ya da yaptırımının caydırıcı olması adına elbette ki cezası vardır. Altı aydan 3 yıla kadar hapis veya 1000 güne kadar adli para cezası şirketleri hakkında yanlış bilgi ya da eksi rapor paylaşan yöneticilere uygulanır.

Bu nedenle bir şirketin yönetim kurulunun, firmanın gidişatı ile ilgili her zaman doğru ve gerçek verileri paylaşmaları önemlidir. Yatırımcıları ya da üçüncü şahısları olumsuz yönde etkileyecek belgelerin kamuoyu ile paylaşılması, önemli suçlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

Kooperatifler Hakkında Yanlış Bilgi Verme Suçu Adli Para Cezası

Kooperatifler ya da şirketler hakkında yanlış bilgi verme suçu adli para cezası, hüküm verildikten en kısa süre sonrasında tahsil edilir. Eğer bir firmaya ya da şirket sahibine hapis cezası verildiyse eğer, adli paraya çevirme şansı vardır.

 • Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezanın ertelenmesi gibi yaptırımlarda hakim takdirine bağlı olarak uygulanabilir.
 • TCK 167. Maddesi gereğince dava açtıktan sonrası ise en kısa sürede sonuç alınması hedeflenir.
 • Asliye Ceza Mahkemesi belirtilen noktada başvuru yapılabilecek yetkili mercii olarak karşımıza çıkar.
 • Özellikle büyük ve köklü şirketlerin haklarında yanlış bilgi vermeleri kısa zamanda prestij kaybı yaşamalarına da zemin hazırlar.

Şirket Hakkında Yanlış Bilgi Verme Suçu Zamanaşımı

Şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi verme suçu zamanaşım süresi, dava açıldıktan sonra maksimum 8 yıl olarak belirlenmiştir. Şikayete tabi suçlar arasında yer alan yanlış bilgi verme problemi mahkemeye bildirildikten sonra en hızlı şekilde sonuç alınır.

 • Bir firmanın çalışanlarının statülerini ya da maaşlarını da eksik göstermesi belirtilen suçlar arasındadır.
 • Bu nedenle yıllık ya da aylık raporlar hazırlayan şirketlerin her zaman adil olmaları ve güncel verilerini paylaşmaları önem taşır.
 • Belirtilen durum son dönemde yaygınlaşmaya başlamış olan suçlardan biri olarak karşımıza çıkar.
 • Dava sonuçlanmasa bile kanuni süresi içerisinde tüm evraklar tamamlanır ve savcılık tarafından soruşturması devam eder.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız eğer, firmamızdan destek alabilirsiniz. Donanımlı ve deneyimli avukatlarımız sayesinde sorularınız yanıtlanır. Kooperatif ya da şirketlerin yanlış bilgi vermeleri suçu sonucunda caydırıcı cezalar hazırlanır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz