Şirket Karalama Suçu

İnternet ortamında şirketler hakkında karalama kampanyaları veya olumsuz paylaşımlarla Şirket Karalama Suçu işlenebilir. İnternette kısa sürede yayılan karalama eylemleri, şirketleri zor duruma düşürebilir. Şirketler, bu gibi durumlarda hukuk uzmanları aracılığı ile hukuki süreç başlatabilir. Şirketleri karalama suçu hakkında atılabilecek bazı adımlar var!

Şirket Karalama Suçu Nedir?

İnternet, bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdı. Herkes, birkaç tıkla yüzlerce bilgiye ulaşabiliyor. Çoğu kontrolsüz olan online mecralar, bazı durumlarda da zararlı hale gelebiliyor. Özellikle de şirketler, internet yoluyla karalamaya veya iftiraya maruz kalabiliyor. Firma karalama suçu, dijital platformlar başta olmak üzere çeşitli mecralarda yürütülen ve itibarı zedeleyen bir eylemdir.

Şirket karalama eylemlerinde hukuki olarak bir firmaya karşı hakaret suçu işlenemez. Şirketler tüzel kişiliğe sahiptir. Hakaret, kişilik haklarının ihlali ile özel kişilere yönelik olabilir. Firmalara yönelik karalama suçu işlenmesi halinde içerik sağlayıcıya başvurarak ilgili içerik veya yayının kaldırılması, polise ve savcılığa başvurulması gibi yöntemler izlenebilir. Ayrıca, maddi ve manevi zarar oluşması durumunda tazminat davası da açılabilir. Tüm bu işlemler için profesyonel bir hukuki süreç işletilmelidir.

Şirket Karalama Suçu Neye Yol Açar?

İnternet, legal işler için faydalı olduğu kadar kötü niyetli kişilerin illegal ve zararlı faaliyetlerine de sahne olabiliyor. Şirket karalama veya marka karalama suçu, kurumsal düzeyde maddi ve manevi zararlara yol açabilir. Yalan, yanlış veya iftira düzeyindeki bilgiler internet ortamında yayıldığında şirketlerin itibarı bakımından olumsuz bir durum ortaya çıkar. İnternet aracılığı ile büyük kâr edebilen şirketler, karalama suçu sebebiyle zarara uğrayabilmektedir.

İnternet, bir yandan şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırırken, bir yandan da karalama gibi eylemler nedeniyle itibarı zedeleyen bir mecra olabiliyor. Bir otelin hizmetleri internette alay konusu yapılabiliyor. Bir gıda ürünü hakkında atılan bir iftira günlerce konuşulabiliyor. Bu sebeple şirketler ticari itibarını korumak veya yükseltmek için profesyonel destek alıyor.

Şirket Karalama Suçu Hangi Kanunda Geçiyor?

Şirket Karalama Suçu işleyenlerin yaydığı bilgiler ve ifadeler, aynı zamanda haksız rekabet açısından da şirketleri zor duruma düşürür. Haksız rekabet, internet sayesinde daha da artmıştır. Geniş etki alanı sebebiyle şirketler için büyük zararlara sebep olmaktadır. Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 56. maddesinde haksız rekabet, “iyi niyet kurallarına aykırı aldatıcı hareketler vasıtasıyla iktisadi rekabetin her türlü suiistimali” şeklinde özetlenir. “Firmalar hakkında kötüleme amacıyla gerçekle alakası olmayan bilgiler vermek, bir ticari faaliyetin mali iktidarı hakkında yanlış bilgiler vermek, firma hakkında ahlaka mugayyir beyanlarda bulunmak” da TTK’da yer almaktadır.

Kanundaki “kötüleme” ifadesi, kanunun 57’nci maddesinin birinci fıkrasındaki hükmün tekrarı olarak yorumlanır. “Kötüleme”; karalama, değerini küçümsetme veya düşürtme gibi kavramları da kapsar. Kötüleme, yanıltıcı veya gereksiz yere incitici açıklamalardır. Kötülemede kullanılan ifadeler doğru ise haksız rekabet oluşmaz. Yanlış, yanıltıcı ve gereksiz yere incitici beyanlarda bulunmak ise amacını aşan değer yargılarıdır. Bunun gibi suç oluşturan fiillerle ilgili “gerçek dışı veya yanıltıcı” açıklamalarda bulunanlar, karalama yoluyla haksız rekabete yol açmaktadır. TTK 58. madde, kötüleme veya haksız rekabet yoluyla kimlerin dava açabileceği konusuna açıklık getirmiştir.

Şirket Karalama Suçuna Karşı Hukuki Destek Alın!

Okyanus Hukuk, Şirket Karalama Suçu suçuna karşı profesyonel hukuki destek veriyor. İnternet ortamında asılsız haber ve bilgilere karşı gerekli hukuki süreçler için Okyanus Hukuk’tan destek alabilirsiniz. Sosyal ağlarda, forumlarda ve haber sitelerinde yer alan karalama içeriklerine karşı online ticari itibar yönetimi ile önlem alın!

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz