Şirket Birleşmeleri Ve Devralmalar; Hukuki İnceleme Raporu Hazırlanması

Şirket birleşmeleri ve devralmalar hukuki inceleme raporu hazırlanması kapsamında kişilerin muhakkak profesyonel bir yardım alması gerekmektedir. Bu alanda hem sözleşmelerin imzalanma hem de hazırlanma aşamasında hukuki destek alınması elde edilecek olan verimliliği en yüksek raddeye çıkaracaktır. Süreç ile alakalı olarak ilerleyen aşamalarda hakların korunması ile alakalı bir sorun çıkmaması için sözleşme maddelerinin sorunsuz bir biçimde devam ettirilmesi ve hazırlanması en önemli kriterlerdendir.

Şirket Birleşmeleri Ve Devralmalar; Hukuki İnceleme Raporu Hazırlanması Süreci Nasıl Devam Ettirilir?

Şirket birleşmeleri ile alakalı olarak inceleme raporlarının hazırlanması ve bizzat sözleşme hazırlama süreci içerisinde dikkate alınması gereken hususlar;

  • Şirket birleşmeleri kapsamında en az bir adet şirketin varlığının son bulması ve diğer şirkete katılması gerekmektedir. Bu alanda her iki tarafın da ticari manada sahip oldukları tüm bilgilerin ilgili alanda yerini bulması gerekmektedir.
  • Tarafların şirket birleşmesi sonrasında hangi hak ve imtiyazlara sahip olduğu ile alakalı da net bilgiler verilmelidir. Tek bir aksaklık dahi meydana geldiği zaman bunun sorumluluğunun direkt olarak sözleşme maddelerinde yer alması gerekmektedir.
  • Tarafların haklarının bildirilmesi kadar şirketin karar alma organlarında nasıl bir değişim meydana geleceği ve yetkili olan isimlerin kimler olacağı gibi detaylar da dikkate alınmalıdır

Bu detaylar ile alakalı olarak hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız anında hukuki düzlemde hakkınızı arayabilirsiniz. Genel hukuki detaylara tek bir uygunsuzluk dahi fark edildiği zaman bunun anlık olarak bildirileceği de belirtilmelidir. Hukuki manada şirket çalışanlarının haklarının korunması da bir başka boyutu oluşturmaktadır. Bu detayın da hem şirket sahipleri hem de çalışanlar tarafından yakından incelenmesi gerekiyor.

Borçların Devredilmesi ile Alakalı Geçerli Prosedürler Nelerdir?

Şirket devirleri kapsamında gözden kaçırılan hususların başında borçların devri gelmektedir. Bu alanda ayrı bir madde bulunmadığı için gözden kaçırılan hususun kişileri bilinçsiz bir biçimde borçlandırabileceğinin de altı çizilmelidir. En kısa süre içerisinde hakların muhafaza edilebilmesi için borçların sorunsuz bir biçimde reddedilmesi gerekmektedir. Sözleşme sonrasında aksaklık yaşamamak adına borçlardan sorumlu olmadığınızı bildiren bir madde eklemelisiniz. Bu şekilde haklarınızı korumak daha kolay olacaktır.

Miras Yolu ile Devir: Şirket sahibinin vefat etmesi durumunda şirketin mirasçılara devri kapsamında borçlar da devredilecektir. Bu alanda kişilerin haklarının koruma altına alınması için dilerlerse reddi miras yapma imkanları da vardır. Bu noktada şirketten size düşen payı da direkt olarak reddetme zorunluluğunuz olduğunu bilmelisiniz. Reddi miras sadece vefatın sonrasında takip eden 90 gün kapsamında mümkün kılınabilmektedir.

Rekabet Hukukuna Uygunluk İnceleniyor Mu?

Rekabet hukukuna uygunluk şirket devirleri sırasında en net şekilde incelenen alanların başında gelmektedir. Bu alanda piyasada bir tekelleşmenin meydana geldiği düşünüldüğü anda direkt olarak şirket devir aşamasının direkt olarak askıya alınacağının da belirtilmesi gerekmektedir. Rekabet hukukunda piyasada rekabeti olumsuz yönde etkileyebilecek her türlü adımın direkt olarak yasaklanacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

Hukuki Destek Talep Edin

İnceleme raporunun hazırlanmasından devir sözleşmelerine kadar her alanda direkt olarak hukuki destek alabilirsiniz. Hem bir danışmanlık hizmeti almak için hem de hukuki süreçte gerekli olan temsil adımlarının tamamlanması için Okyanus Hukuk ile iletişime geçebilirsiniz. Elde edilen avukat yönlendirmelerine bakıldığı zaman sunulan genel verimlilikten başlayarak en kısa sürede tamamlanacak olan hukuki temsil aşamasına kadar harika bir adım atılacağı garanti edilmektedir. Avukatlarımızın daha öncesinde aldıkları dava sonuçlarına bakıldığı zaman bu alanda ne derece yetkin bir duruş sahibi olduğumuzu görebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz