Siber Suçlar Kanunu

Siber suçlar kanunu çerçevesinde geçerli olan tanımlar ve müeyyideler her geçen gün genişlemektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber bu alanda işlenen suçların da çeşitlilik gösterdiği fark ediliyor. Bu çeşitliliğe ayak uydurulması için dünyada uygulanan noktalar da dikkate alınarak kişilerin nasıl bir cezai yaptırıma uğrayacağı daha net biçimde belirlenmektedir. Siber suçlar kanunu internet ağ bağlantısı üzerinden işlenen suçlar ya da bilişim suçları olarak da tanımlanmaktadır.

Verilere Yönelik Uygulanan Siber Suçlar Nelerdir?

Siber suçlar kanunu kapsamında veriye yönelik uygulanan fiiller oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu noktada dikkate alınması gereken detaylar;

  • Verilere yönelik suçlar kişilerin ya da kurumların izni olmadan verilere erişim sağlanması manasına gelmektedir.
  • Bu noktada sadece veriye izinsiz erişim sağlamak dahi bir suç teşkil etmektedir. Bunun yanı sıra erişim sağlanan verilerin kopyalanması ya da değiştirilmesi gibi unsurlar da sıklıkla rastlanan detaylar arasında bulunuyor.
  • Uygulanan her bir adımda dava dosyası bir adım daha genişleyecektir. Kayıt altına almak, paylaşmak ya da sadece erişmek dahi ayrı bir suç müeyyidesini de beraberinde getirir.

Bu detaylar çerçevesinde dava dosyası hazırlanırken elde edilen tüm verilerin hukuki yollardan ele geçirilmesi gerektiğine de dikkat etmelisiniz. Verilere yönelik suçları ispatlarken hukuki olmayan casus yazılımlar gibi unsurlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hacking Suçu Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Hususlar Nelerdir?

Siber suçlar kanunu kapsamında kişilerin en sık maruz kaldıkları sıkıntıların başında kesinlikle hacking geliyor. Hacking ile alakalı dikkate alınması gereken temel detaylar;

  • Bir bilişim sistemine kişilerin kurumların izni olmadan erişim sağlamak genel manası ile hacking olarak tabir edilir. Bunun sonrasında uygulanan tüm eylemler hacking suçuna ek olarak suç şeklinde değerlendirilecektir.
  • Sadece verilere erişim sağlamak ile kalmayan bu işlem finansal ya da manevi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Örneğin banka bilgilerine erişim sağlanması kişilerin finansal anlamda da olumsuz bir duruma düşmesine sebebiyet verecektir.

Bu noktada mağduriyetiniz söz konusu ise Okyanus Hukuk ile iletişime geçerek haklarınızın savunulması için uzman bir kadro ile iş birliği yapma fırsatını elde edebilirsiniz. Alanında uzman olan ve tecrübeli avukatlarımız tüm dava süreci boyunca size gerekli olan yardımı sunacaktır.

Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali Hangi Durumlarda Geçerli Olur?

Kişisel verilerin elde edilmesi için kullanılan yazılımlar oldukça yaygınlık kaznamıştır. Siber yollar üzerinden kişisel verilere erişim sağladıktan sonra bu verilerin farklı alanlarda paylaşılması kişisel verilerin izinsiz elde edilmesi ve özel hayatın ihlali gibi birçok suçu beraberinde getirmektedir.

Özel hayatın gizliliği detayı TCK 134. Madde kapsamında şekillendirilmiştir. Bu noktada hem kişisel verilere yasal olmayan yollardan erişilmesi hem de bu verilerin kötüye kullanılması farklı suç başlıkları arasında yer alır. Her bir suç başlığı farklı dava dosyalarında ele alınabilir. Dileyen kişiler bu konuda maddi manevi tazminat davası da açabilir. Kişilerin gördükleri zarar bağlamında karşı tarafın çarptırılacağı cezai müeyyide verilen sınırlar arasında değişim gösterecektir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz