Siber Suç Nedir?

Siber suç nedir sorusu teknolojik cihazların kullanımının yaygınlaşması ile beraber daha dikkatli incelenir oldu. Bu noktada kişilerin siber suçlara karşı hem temkinli olması hem de bilmeden herhangi bir suç işlememesi için durumun detayları hakkında net bir biçimde bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu noktada özellikle siber suçların farklı suç birimleri ile de birleştiği fark ediliyor. Örneğin siber suç unsurları üzerinden hırsızlıklar yapılıyor ya da kişisel veriler ele geçiriliyor. Tüm bu noktalarda hem emniyet kuvvetleri hem de durumun hukuki boyutu olan kanunların daha sıkı hale getirilmesi için çaba sarf ediliyor.

Gelişen İhtiyaçlara Kanunlar Ayak Uydurabiliyor Mu?

Siber suç kapsamında kişilerin özellikle kanunlardan beklentilerinin çok daha geniş kapsamlı olduğu fark ediliyor. Kanunların toplumun gelişen ihtiyaçlarına ayak uydurabilmesi için tam manası ile dinamik yapıda olması gerekiyor. Ancak bu şekilde herhangi bir mağduriyet ortaya çıkmadan süreç şekillendirilebilir. Siber suçlarda da bundan 10 sene önce var olan hukuki terimler ile sürecin verimli ilerletilmeyeceği oldukça net!

Siber Suçların Kapsamı Nedir?

Siber suç nedir konu başlığı altında kişilerin dikkate alması gereken bazı temel alt başlıklar bulunuyor;

  • Siber suçlar dahilinde kişilerin cihazlarına, kişisel hesaplarına izinsiz bir biçimde erişim sağlamak en sık rastlanan durumlar arasında yer alıyor.
  • Kişilerin hesaplarına erişim sağlayarak bu noktada verileri değiştirmek de suç unsurunun daha geniş bir hal almasını mümkün kılıyor.
  • Kredi kartı ya da banka kartı gibi finansal verilerin ele geçirilmesi ve kötüye kullanılması .Bu noktada suçun hırsızlık ile bir araya geldiği görülüyor.

Bu detaylar ile alakalı bir sorun yaşadığınız zaman Okyanus Hukuk kapsamında sunulan hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Verdiğimiz profesyonel hizmet ile beraber sorunsuz bir biçimde sürecin tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz.

Casus Yazılımların Kullanılması Siber Suç Mudur?

Casus yazılımın bir telefona ya da tablete yüklenmesi halinde durum siber suç halini almaktadır. Bu şekilde kişilerin ses ya da görüntü kayıtları elde edilebilir. Hatta kişilerin bu noktada takip edilmesi ve konumunun belirlenmesi dahi mümkündür.

Kişilerin casus yazılım kullanmasının sebepleri arasında hırsızlık ya da kişisel verilerden nemalanmak gibi sebepler bulunurken aynı zamanda davalarda delil toplamanın da büyük bir pay sahibi olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Davalarda kişilerin hukuki olmayan kanallar ile elde etmiş oldukları delillerin kabul edilmeyeceğinin farkında olmalısınız. Hatta açılan bir karşı dava ile beraber sürecin sizin aleyhinize gelişebileceğinin de altı çizilmelidir.

Kişisel Verilerin Korunmasında Nasıl Daha Temkinli Olunur?

Siber suç nedir sorusu kadar bu suçlardan nasıl korunmalıdır başlığı da sıklıkla dile getirilen detaylar arasında bulunuyor. Kişisel verilerin korunması için öncelikle internete erişim sağlanan ağ bağlantısının güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Kişisel verilerin korunması için alınan kişisel tedbirlerin yanı sıra ekstra koruma programları yüklenmesi de mümkündür. Bu şekilde en azından casus yazılımların yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Kişisel verilerin kötüye kullanılması için oldukça uygun bir ortam olan teknolojik aletlerin olabildiğince temkinli kullanılması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz