Sahte Sosyal Medya Hesabı Silme

Günümüzde neredeyse herkes sosyal medya hesabı kullanmaktadır. Instagram, Facebook ve Twitter başta olmak üzere, eğlenmek veya gündemden haberdar olmak için açılan bu sosyal medya hesapları ne yazık ki özellikle son günlerde amacından şaşılarak kullanılmaktadır. Tanınan ve tanınmayan kişi olmak farketmeksizin birçok kişinin sahte sosyal medya hesabı açılmaktadır ve neredeyse hergün birileri bu sahte sosyal medya hesaplarını silme konusu hakkında uğraşmaktadır.

Sahte Hesap Açılmasının Nedenleri

Gün geçtikçe çoğalan sahte hesapların açılma nedenleri için birçok örnek verilebilir. Tanınmış/ünlü kişilerin daha fazla tehlike içinde olmasıyla birlikte, birçok kişinin asıl fotoğrafı, adı ve soyadı kullanılarak çok gerçekçi görünen hesaplar açılmaktadır. Açılan bu hesapların en büyük nedenlerinden biri olarak ve aynı zamanda büyük bir suç olan şantaj bilinmektedir. Bunun arkasındaki amaç genelde kişiden büyük miktarda para istemek olup, başka bir neden olarak intikam almak istemek, nefret gibi durumlar da olabilmektedir. Genelde kişinin özel fotoğraflarının veya mesajlarının ifşa edilmesi istenilerek yapılan bu şantaj kimi zaman da sevilmeyen bir kimseyi insanlara kötü lanse etmek amaçlı da yapılabilmektedir.

Sahte Sosyal Medya Hesabı Silme İşlemleri

Sahte hesapların açılması ciddi bir suç olarak bilinmekte olup, sahte hesabının açıldığını düşünen kişilerin derhal bu duruma çözüm bulması gerekmektedir. Bu çözüm yollarından;

  • Açılan sahte sosyal medya hesabının sitesinden yetkili kimseyle mail yoluyla iletişime geçmek
  • Sahte hesap hakkında suç duyurusunda bulunup, hukuki işlem başlatmak. Bu durumda yanıtsız kalınması halinde;

Kişi veya kurumun bulunduğu yerleşim yerindeki Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak sahte hesabın kapatılmasını talep etmesi gerekmektedir.

Tüm bunları yaparken durumu ayrıntılı bir şekilde izah etmek büyük önem taşımaktadır. Genelde özel hayatın gizliliğini ihlal etmek suçu kapsamında değerlendirilen bu duruma, eğer kurum/ halka açık bir şirkete yönelik suç ise, Sermaye Piyasası Kanunu’na göre de farklı yaptırımlar uygulanabilmektedir. Sahte sosyal medya hesabını kapattırmak isteyen kişiler Cumhuriyet Savcılığı’na da başvurabilmekte olup, başvuru sırasında;

  • Suça ait ekran görüntüsü
  • Ip adresi
  • E-mail adresleri gibi bilgileri de mutlaka belirtmesi gerekmektedir. Bunların yanında, sahte hesabı, hesap açılan sitenin üzerinden şikayet etmek de bu süreçte yapılması gerekenlerden biridir.
  • Her hesabın sağ üst kısmında bulunan üç noktaya tıklanarak ekrana gelen küçük başlıklar içinden şikayet et butonuna basılması gerekmektedir.

Açılan Sahte Sosyal Medya Hesabı Silme Neden Önemli ?

Şuan bile dünyada yüzlerce insan veya kurum kendi adına açılan sahte hesapları ile uğraşmaktadır. Bu kişilerin yanında, açılan sahte hesaplarını çok da umursamayan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi, suçluları şikayet etmeyerek, onların önünü açmaktadır. Sahte hesabı sildirmenin önemi hem kişi hem de toplum içindir. Sahte hesapların silinmediği taktirde asıl kişinin adına, diğer insanlara mesajlar atılıp, özel fotoğrafları paylaşılabilmektedir. Ardından birçok suçu beraberinde getiren bu suçun önüne geçilmesi gerekmektedir. Kişilerin böyle bir durumla karşılaşmaları halinde hesabını derhal sildirmeli, sahte hesap olduğunu düşündükleri hesapları da şikayet etmelidirler.

Bilişim Suçları

Sahte sosyal medya hesabı açmanın da içinde bulunduğu bilişim suçları ciddi suçlar arasına girmektedir. Doğrudan hapis cezası veya para cezası gibi yaptırımlar suçlulara uygulanmaktadır. Yakalanmayacağını veya işlediği suçun çok da önemli olmadığını düşünen kişiler yanılmaktadırlar çünkü günümüzde bilişim suçlarının silinmemesiyle birlikte, işlenen bir suç yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Birçok suçu içinde bulunduran bilişim suçlarının arasında;

  • Kötü amaçlı yazılım oluşturmak
  • Kişinin özel bilgilerini ele geçirmek ve ifşa etmek
  • Kullanıcıları rahatsız etmek bulunmaktadır. Bu suçlar çok sık rastlandığı gibi her sosyal medya kullanıcısının da başına gelebilme ihtimali yüksek olan suçlardır.

Sahte Sosyal Medya Hesapları Anlamak

Sahte hesaplar şantaj gibi nedenlerden açıldığı gibi, bir kimseyi gizli bir şekilde takip etmek için de açılmaktadır. Bu da genelde internetten bir kimsenin fotoğrafının ve bilgilerinin çalınması halinde yapıldığı için suç kapsamına girmektedir. Bu sahte hesapları anlamanın ve ortaya çıkarmanın yolları arasında sahte hesap olduğu düşünülen hesabın içindeki fotoğrafları Google üzerinden aratmak veya aynı hesaba ait diğer sosyal medya hesaplarını kontrol etmek bulunabilir.

Sahte sosyal medya hesapları, özellikle çağımızda  insanlar için büyük tehdit oluşturmakta olduğu sebebiyle bu hesapların kapatılması için uğraş verilmesi gerekmektedir. Sahte sosyal medya hesabı silme konusunda bilgi sahibi olduğunuza göre sizlerde adınıza açılmış olan hesapları kapattırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz