Sahte Sosyal Medya Hesabı (Fake Facebook, Twitter, İnstagram) Kapatma İşlemleri

İnternet olanaklarının artış göstermesi beraberinde de suçların artmasına etki etmiştir. Çünkü bu yolla dolandırıcılık ve sahte işlemler baş göstermiştir. Özellikle de majör sosyal medya hesaplarında sık sık sorunlar yaşanmakta. Bunlar;

  • İnstagram
  • Facebook
  • Twitter

Temelde bilişim suçları olarak hepsi ele alınıyor. Neticesinde de suç tiplerine göre dava açılabiliyor. Bu şekilde sahte sosyal medya hesabı ( Fake Facebook, Twitter, Instagram) kapatma işlemleri için harekete geçilebilir. Nitekim özel hayata müdahale eden durumlar, bilişim suçları adı altında değerlendirilir ve gerekli cezai yatırımlar uygulanır.

Sosyal Medya Suç Tipleri Nelerdir?

Hukuki destek için işlenen suçların niteliği göz önünde bulundurulur. Yani sahte sosyal medya hesabı ( Fake Facebook, Twitter, Instagram) kapatma işlemleri öncesinde suçun değerlendirilmesi esas alınır. Örnek verecek olursak sahte olacak şekilde açılan hesaplar üzerinden işlem başlatılabilir. Arkasından ise sahte hesaplardan hakaret suçlamalarına yer verilmektedir.

Fake hesaplardan tehdit ile şantaj suçları da ön plana çıkmıştır. Özellikle de özel hayatın ihlali gibi temel suçlar üzerinden işlem görülmekte. Hatta haberleşmenin gizliliği ihlali de bunlar arasında yer alıyor. Dolandırıcılık ve şantaj suçları da beraberinde gelmekte. Sonuç olarak bu suç tipleri incelenir ve gerekli yaptırımlara geçilir. Yani hesap kapatılması için işlem başlatılır.

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Kapatılır?

Başvurularınız neticesinde suç dikkate alınır ve incelenir. Bunun için ayrıntıları ile beraber suçun belirtilmesi önem arz ediyor. Yapılması gerekenler ise;

-Başvuru; Yukarıda da belirttiğimiz gibi suçun tüm ayrıntılarını belirtmek gerek. Mesela IP adresi, kullanıcı adları ve de mail adreslerine ihtiyaç duyulur. Bilişim suçlarında tüm bu detaylar göz önünde bulundurulur ve inceleme başlatılır.

-Başvuru Merkezi; Ayrıntılar eşliğimde kolluk birimlerine başvurunuzu sunabilirsiniz. Asıl ise Cumhuriyet Savcılığı tarafından başvurularınız karşılanır. Aynı zamanda hesap kapatma için Sulh Ceza Hakimliği ile de işlem gerçekleşir. Yani hesap kapatılmasına yönelik taleplerinizi sunmanız gerekir.

Sosyal Medya Hesabı Kapama Kararları Nelerdir?

Sahte sosyal medya hesabı ( Fake Facebook, Twitter, Instagram) kapatma işlemleri için herhangi bir duruşmaya yer verilmez. Direk olarak tüm ayrıntılar dikkate alınır ve inceleme başlatılır. Akabinde de hesabın kapatılmasına yönelik karar verilebilir. Ancak karara yönelik itiraz talepleri de mevcut durumda. Şöyle ki karardan sonra 7 gün içerisinde, karşı tarafın itiraz etmesi mümkün olmakta.

İtiraz neticesinde kararın değişikliği baş gösterebilir. Yine karara itiraz eden kullanıcının da geçerli detaylar sunması önem arz etmektedir. Ancak bu detaylar neticesinde itiraz kabul edilebilir. Nitekim temelde şantaj ya da dolandırıcılık suçlarına yönelik itirazların geçerli sayılmaması söz konusudur. Genel olarak işlenen suçun ispatlanması neticesinde hesap kapatma işlemlerine geçilmektedir.

Sahte Sosyal Medya Hesabı Nasıl Silinir?

Silinmesine ya da kapatılmasına yönelik talepte bulunmanız gerekir. Ancak bu şekilde başvurularınız dikkate alınır ve işlem başlatılır. Aynı zamanda hesap işlemlerinde zaman son derece önem arz etmekte. Şöyle ki;

  • Sahte sosyal medya hesabına sahip olan kullanıcı, dondurma işlemine başvurabilir.
  • Dondurma neticesinde tüm bilgileri silinir.
  • 72 saat boyunca kapalı olan hesaba erişim sağlamak mümkün olmaz.

Sonuç olarak bu işlem neticesinde herhangi bir cezai yaptırım gerçekleşmez. Nitekim dondurulan hesaba erişim sağlanamaz. Bu durum işlemlerin gerçekleşmemesine etki etmektedir. Genelde de suç duyurusundan sonra dondurma işlemlerine geçilmesi dikkatlerden kaçmıyor. Böylece kullanıcının aynı hesap üzerinden işlem görmemesi söz konusudur. Öyle ki tüm bilgiler 72 saat içerisinde silinmekte. Bu şekilde sahte hesabın aktif hale gelmesi de mümkün olmuyor.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz