Şikayet Alan Google Site Banlama

Hukuka aykırı olarak içerik paylaşan Google siteleri şikayet alıyor. Şikayetlere bağlı olarak sitenin yer ve içerik sağlayıcıları harekete geçebiliyor. Ancak bazı zamanlarda sağlayıcıların herhangi bir işleme geçmemesi sorunların devam etmesine neden oluyor. Temelde Google site banlama için şikayetler dikkate alınır. En başta ise;

  • Sağlayıcılar ile iletişim geçerek sitelerde ki içerikler kaldırılabilir.
  • Direk olarak sayfa ya da site kaldırma için şikayetlere geçilebilir.
  • Sonuç alamayanlar için de hukuk yolu açılır.

Banlama yani yasaklama için ilk etapta sağlayıcılar ile iletişime geçilebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi olumlu – olumsuz tüm yorumlar sağlayıcılar tarafından incelenir. Beraberinde de uygun içerikler için harekete geçilebilir. Ancak hepsi de içerikler için aynı tavra sahip değil. Örneğin şikayet alan siteler bu gibi durumlarda herhangi bir içeriği kaldırmaz ve sorunu devam ettirir.

Google Siteleri Nasıl Banlanabilir?

Google site banlama için internet hukukuna başvurma hakkına sahipsiniz. Yani sitelere erişim engeli getirmek için harekete geçilebilir. Bunun için 5651 sayılı kanun dikkate alınır. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun üzerinden şikayetler incelenir. Bu şekilde;

-Dilekçe; Şikayetçi tarafların dilekçe hazırlaması gereklidir. Bu aşamada avukatınız ile harekete geçmeniz en doğrusu olacaktır. Avukatınız size haklarınızı bildirir ve dava sürecini yürütür. Üstelik bu tarz davalar duruşmasız olduğu için kısa süre içerisinde sonuca bağlanır.

-Mahkeme; Google içerikleri ve siteleri hakkında şikayette bulunmak isteyenler Sulh Ceza Hakimliği ile iletişime geçmelidir. Yani hazırlanan dilekçelerin sunulması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere dilekçeler kısa süre içerisinde incelenir ve duruşmaya gerek kalmadan karara geçilir.

Hakları İhlal Eden Siteler Nasıl Kaldırılır?

Kişilik ile özel hayatın gizliliğini ihlal eden paylaşımlar için şikayette bulunmanız mümkün. Hakları ihlal eden içerikler ve siteler kaldırılmaktadır. Temelde kişilik hakları, doğumdan itibaren kazanılır. Maddi ile manevi bütünlüğüne zarar veren her türlü paylaşım kişilik haklarını ihlal etmektedir. Neticesinde;

  • Aile ve sosyal çevreye yönelik haklara zarar verebilir.
  • İçerikler maddi açıdan da kişinin zorlanmasına neden olabilir.
  • Gelişen menfaatlerin korunmaması da yine suç teşkil eder.

Bu gibi durumlara neden olan siteler için erişim engellerine karar verilir. Google site banlama yukarıda da belirttiğimiz üzere Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bir karardır. Devamında ise URL üzerinden engellemelere geçilir. Bu aşamada Erişim Sağlayıcıları Birliği devreye girer ve ortalama 4 saat içerisinde sitenin banlanmasında rol oynar.

Suç İşlenen Siteler Nasıl Kaldırılır?

Kişilik haklarının ihlali kadar suç işlenen siteler için de yaptırımlara geçilir. Yine 5651 sayılı kanun üzerinden suçlar da ifade edilmiştir. Örneğin intahara yönlendiren ya da çocuk istismarına yol açan siteler için karara geçilir. Tehlikeli maddeleri temin eden ya da müstehcenlik içeren siteler de uygulamalara yer verilir.

Fuhuş ve de kumar içeriklerine yer veren siteler için de aynı durum geçerli. Son olarak 5856 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun dahi mevcut. Yine bu alanda işlenen suçlar tespit edilir ve sitenin banlanmasına yani yasaklanmasına karar verilir.

Google Erişim Engeli Nasıl Sağlanır?

İçeriklerin ve sitelerin incelenmesi halinde karar açıklanır. Erişim engelleri için Sulh Ceza Hakimliği ya da Cumhuriyet savcısı karara geçer. Kararın uygulanması için de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu devreye girer. BTK tarafından da en geç 4 saat içerisinde erişim engellerinin uygulanması söz konusudur.

Bir yorum yaz