Ruhsatsız Silah, Bıçak, Mermi Bulundurma veya Taşıma Suçu

Ruhsatsız silah, bıçak, mermi bulundurma veya taşıma suçu, özel bir yasa olarak bilinen 6136 sayılı Bıçaklar ve Ateşli Silahlar Kanunu içinde yer alan ve düzenlenmiş bir suç olarak karşımıza çıkıyor. Satın alma, taşıma, bulundurma gibi durumların ortaya çıkması, bu fiilin suç olması için yeterlidir.

Suç Teşkil Eden Durumlar Nelerdir?

Ruhsatsız olarak silah, bıçak, mermi taşıma fiilleri şu şekilde gerçekleşir;

 • Ruhsatsız bir şekilde mermi ya da silah bulundurmak bir suç olarak tanımlanır.
 • Aynı şekilde bunları taşımak, yani ruhsatı ve izni bulunmayan mermi ile silahı üzerinde bulundurmak da bir suçtur.
 • Ruhsatı olmayan mermi ya da silah satın almak, aynı kanun maddesi içerisinde suç olarak karşımıza çıkıyor.
 • Diğer aletler başlığı altında yer alan, bulundurma ruhsatı olan silahı taşımak bir suç şeklinde düzenlenmiştir.
 • Bunun yanı sıra bıçak ya da benzeri ürünleri satmaya aracılık etmek, bunları satın almak, bulundurmak, taşımak ve satmak suçtur.

Ruhsatsız Silah Bulundurma, Satın Alma ve Taşıma Durumunun Suç Unsurları Nelerdir?

 • Ruhsatsız silah, bıçak, mermi bulundurma veya taşıma suçu kapsamında, ateşli silahın taşınması, bulundurulması ve satın alınması bir suçtur. Bu başlık altında yer alan silahlar, saçma ya da mermi çekirdeğini uzak yerlere kadar atabilecek güce sahiptirler.
 • Namlu bölümünün uzunluğu, 30 cm’den fazla olan, delici bir güç içeren, sabit bir dipçiğe sahip olan silahlara yivli av tüfeği adı verilir. Bu tip silahların otomatik bir şekilde atış yapabilme yeteneği söz konusu değildir.
 • Tam otomatik silah ise hem ateşli hem de yivli bir ürün olarak tanımlanmıştır. Bulundurulması, satın alınması suç kapsamına girer.
 • Buna ek olarak tabanca da bu sınıfta yer alır.

Ruhsatsız Silah Bulundurma, Satın Alma ve Taşıma Suçlarının Cezası Nasıldır?

Ruhsatsız silah, bıçak, mermi bulundurma veya taşıma suçu cezası şöyledir;

 • İş yerinde ya da evinde bir tane ruhsatsız silah bulunduran kişilerin cezası en az 1 yıl en fazla 2 yıl hapis cezası şeklindedir. Ayrıca minimum 25 maksimum 100 gün olmak üzere bir adli para cezası da söz konusudur.
 • Tek bir silah bulunduran kişinin sahip olduğu ürünün özellikleri, cezanın artmasına neden olur. Buna göre silahın dürbünü bulunuyorsa, seri bir şekilde ve otomatik olarak mermi atabiliyorsa, ceza 5 seneden başlar ve 8 seneye kadar çıkabilir. Adli para cezası ise 500 ile 5000 gün arasındadır.
 • Bir ya da birden fazla silahı üzerinde taşıma cezası ise 1 sene ile 3 yıl arasında değişir. Adli para cezası 30 gün en alt 100 gün en üst sınır olarak belirlenmiştir.
 • Bunun yanı sıra silahın vehamet olarak bilinen bir durumu arz etmesinde ceza 5 yıla çıkar. Üst sınırı ise tam 8 senedir.

Tüm bunlara ek olarak ruhsatsız bir şekilde mermi taşımanın da suç olduğunu ifade etmek gerekiyor. Az sayıda yani 50’nin altında mermiyi bulunduran kişilere 1 ay hapis cezası verilir. Adli para cezası ise 5 günden başlar. Mermi sayısı 51 ve 250 arasında değişiyorsa ceza 1 yıl ile 2 yıl arasında hapis şeklindedir. 251 ve 5000 arasındaki mermiyi bulunduran kişilere 1 sene ile 3 sene arasında değişen hapis cezası uygulanır. Bunun üzerindeki mermilerde ise en alt ceza sınırı 5 yıl hapis en üst ise 8 sene olarak belirlenmiştir. Ruhsatsız silah, bıçak, mermi bulundurma veya taşıma suçu bu şekilde cezalandırılır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar