Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanuna göre karşılıklı rızayla cinsel ilişkiye girmenin bir suçu yoktur. Ancak reşit olmayanla cinsel ilişki suçu ve cezası olarak tanımlanmış bir durum söz konusudur. Buna göre hiçbir şekilde hile, tehdit, cebir olmadan 15 ile 18 yaş arasındaki, reşit olmamış olan bir çocukla, karşılıklı rızaya dayalı şekilde girilen cinsel ilişkinin suç olduğunu ifade etmek gerekiyor. Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu nedir noktasında bu tip bir tanımlama vardır. Yani burada dikkat çekilen şey rıza değil, kişinin yaşıdır.

Reşit Olmayan Bir Kişiyle Cinsel İlişki Suçunun Unsurları

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu ve cezası noktasında, bazı ayrımları doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Buna göre yaşı en az 15 en fazla 18 olan bir kişiyle, rızası dışında, cebir ve tehdit ile cinsel ilişkiye girmek, bu kanunun kapsamında yer almaz. Böyle durumlarda cinsel istismar söz konusudur ve bunun cezası çok daha ağırdır.

Hile olarak tanımlanan şey, mağdur olan kişinin kendi hür iradesini kaldırmaktır. Evlenme vaadi, sevdiğini söylemesi, sürekli onunla birlikte olacağını ifade etmesi, onu hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını dile getirmesi, Yargıtay tarafından verilmiş olan kararlara göre hile değildir.

Eğer kişinin yaşı 15’ten daha küçükse bu durum istismara girer. Mevcut suçun tanımlanma şekline baktığımız zaman 15 yaşın alt sınır olduğunu görmekteyiz. 15’ten küçük bir kişinin rızası olsa bile bu durum bir suç olarak tanımlanmıştır. Mağdur olan kişi belirtilmiş olan yaşta olmasına rağmen daha küçük ya da daha büyük görülebilir. Böyle hallerde Adli Tıp tarafından bir rapor düzenlenir ve buna göre mahkeme kararını açıklar.

Reşit Olmayan Bir Kişiyle Cinsel İlişki Suçunun Cezası Nasıldır?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun cezası yasalarımızda şöyle ifade edilmiştir;

  • Hile, cebir ya da tehdit olmadan, yaşı 15’ten küçük olan bir kişiyle rızası karşılığında cinsel ilişkiye girmenin cezası 2 senelik hapis cezası olarak tanımlanır. Bunun üst sınırı ise 5 yıl hapis cezası olabilir.
  • Mağdur ile bu suçu işleyen kişi arasında bir evleneme yasağı söz konusu olduğu vakit, ceza en az 10 yıllık hapistir. 15 yıl ise üst limit olarak kanun içerisinde ifade edilmiştir.
  • Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun cezası, evlat edinmiş ya da bakmakla yükümlü olan koruyucu bir aile bireyi tarafında da işlenebilir. Böyle hallerde ikinci fıkrada belirtilmiş olan yani 10 sene ile 15 sene arasında değişen bir hapis durumu söz konusudur.
  • Bu tip suçlarda mutlaka şikayet mekanizmasının işletilmesi gerekir. Yani aile bireylerinin ya da velinin mutlaka bir başvuruda bulunması şarttır. Ancak kovuşturma devam ederken, şikayeti geri alma gibi bir durum da söz konusudur. Böyle durumlarda dava düşer. Ancak kişi bir daha şikayet etme hakkından da mahrum kalmış olur.
  • Reşit olmayanla cinsel ilişki çerçevesinde uzlaşma formülüne başvurulmaz.
  • Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması ve cezanın ertelenmesi kararı mümkündür.
  • Davaya bakan mahkeme ise asliye ceza mahkemesidir.
  • Zaman aşımı süresi 8 yıl olmakla beraber, şikayet edebilme hakkı fiilin gerçekleşmesinden sonraki 6 aylık dönemi kapsar.

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlar Nelerdir?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu ve cezası dışında yasada belirtilmiş olan suç unsurları söz konusudur. Bunlar cinsel istismar, cinsel saldırı, cinsel taciz ve son olarak yazımızda belirtmiş olduğumuz reşit olmayan bir kişiyle cinsel ilişkiye girmektir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz