Para Cezası Nedir?

Hukuki değerlere göre para cezasının ayrıldığı açık durumda. Yani başta para cezası nedir sorusuna karşılık olarak hem ceza hukuku hem de idare hukuku göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yolla da iki ayrı şekilde para cezaları değerlendirmeye alınır. Şöyle ki;

  • Başta idari olarak kurumlara yönelik para cezalarına yer verilmektedir.
  • Adli olarak ise mahkemelerin hükmettiği cezalar ön plana çıkmaktadır.

Sonuç olarak para cezasının hangi kurumdan ya da nasıl şekilde verildiği dikkate alınır. Bu yolla da farklı koşullar üzerinden cezanın uygulanması esas alınır. Örneğin verecek olursak idari para cezası faize uygun durumdadır. Ancak adli para cezasında herhangi bir faiz işlemi mevcut değil. Bunun gibi bazı farklılıklar üzerinden cezalar değerlendirmeye alınmalıdır.

İdari Para Cezası Nedir?

Para cezası nedir merak edenlere yukarıda belirttiğimiz şekilde iki ayrı kategori sergilenir. Yani adli ve idari olacak şekilde değerlendirmek gerekir. Bunlar arasında olan idari para cezası, adından da anlaşıldığı üzere devletin idari kurumları tarafından verilir. Örnek verecek olursak emniyet ve sosyal güvenlik kurumu bunlar arasında yer almakta.

Direk olarak kabahat teşkil eden durumlara yönelik idari para cezalarına yer verilmektedir. Belirlenen miktarın zamanında ödenmemesi halinde herhangi bir hapis işlemine yer verilmez. Sadece icra işlemlerinin başlatılması söz konusudur. Genelde de taşınmaz mallar ya da banka hesapları üzerinden bu işleme yer verilir. Direk olarak kişinin evi üzerinden haciz uygulamaları mevcut durumda.

Adli Para Cezası Nedir?

İdari para cezasından farklı olarak herhangi bir kurum tarafından adli para cezasına yer verilmez. Burada direk olarak mahkemelerin kararları dikkate alınır. Para cezası nedir öğrenmek isteyenler aynı zamanda adli olanları da dikkate almalıdır. Şöyle ki;

-Adli Para Cezaları; Adli para cezasının birkaç çeşidi mevcut durumda. Örneğin doğrudan hükmedilen adli para cezaları bulunuyor. Aynı zamanda seçenek yaptırım olan para cezalarına da yer verilir. Hapis cezasından çevrilenler de bulunmakta. Son olarak hem hapis cezası hem de adli para cezasına aynı anda hükmedilebilir.

-Adli Para Cezası Çevrimi; Çoğu zamanda hapis cezalarının adli para cezasına çevrilmesi esas alınır. Bu yönde de kasten işlenen ve taksirli suçlar göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda bilinçli taksirle işlenen suçların da hapis cezasından adli paraya çevrilmesine izin verilmektedir.

Para Cezasının Ödenmemesinin Sonuçları

Para cezası ödeme emri ile bilgi sahibi olmanız sağlanır. Para cezaları direk olarak savcılık tarafından takibe alınmaktadır. Ve de tebliğ üzerinden kişinin ödeme yapmaları esas alınır. İdari kurumlardan gelen para cezaları, hapis cezalarına çevrilmez. Önceden de belirttiğimiz gibi ödenmemesi halinde;

  • İdari kurumların faiz işlemine başvurması söz konusudur.
  • İcra işlemleri de yine beraberinde gelen yaptırımlar arasında.

Adli para cezası ise sonuçlara göre farklılık göstermektedir. Mesela herhangi bir faiz uygulamasına yer verilmez. Aynı zamanda hapis cezasına çevrilmesi söz konusudur. Yani adli para cezasının ödenmeme sonuçları daha ağır olmakta. Özellikle de hapse girmek istemeyenler belirlenen süreçte ödemeleri yapmalı ve cezalarını bu yolla sonlandırmalıdır.

Para Cezasına İstinaf Yolu

Adli para cezası için istinaf yoluna başvurmanıza izin verilir. Bu yolla mahkeme kararının yeniden değerlendirilmesi sağlanabilir. İtiraz ve istinaf kanun yolu için dilekçe sunmanız gerekmekte. Böylece istinaf mahkemeleri tarafından yeniden davanın karara bağlanması sağlanabilir. İdari para cezası için de yine itiraz yoluna başvurmanız mümkün. Bunun için de Sulh Ceza Hakimlikleri üzerinden itiraz başvurusunda bulunmanız gerekmekte.

Bir yorum yaz