Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Yargıtay Kararları

Özel hayata müdahalenin engellenmesine yönelik, gizlilik unsurlarına yer verilmektedir. Bu sayenin kişinin sağlıklı bir birey olarak varolması esas alınır. Olası özle alana girme ya da kişiyi bu yönde rahatsız etme durumlarında ise cezalara geçilmektedir. Hukuki güvenlik üzerinden suçu işleyen kişilerin cezalandırılması sağlanır. Özel hayatın gizliliği ihlal suçu yargıtay kararları öncesinde;

  • TCK md. 134’te özel hayata ihlal suçu ifade edilmektedir.
  • Kişisel verilerin kaydedilmesi bu suçlar arasında yerini almıştır.
  • Bilişim suçları ile haberleşmenin gizliliği dahi aynı suç nitelikleri arasında.

Son olarak kişisel verilerin ele geçirilmesi bunlar arasındadır. Hatta ele geçiren kişinin verileri yayması ve başkalarına vermesi de suçtur. Tüm bu eylemlerin ispatı neticesinde de cezaya karar verilir. Beyanlar ile deliller üzerinden yargıtay kararı devreye girer ve yaptırımlar uygulanır.

Özel Hayatın Gizliliği İhlali Suçunun Şartları

Özel hayatın gizliliği ihlal suçu yargıtay kararları öncesinde suça yönelik şartları da göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü yine şartlara bağlı olarak suçun incelenmesi ve arkasından karara bağlanması söz konusudur. Örneğin kişinin herkesten sakladığı hayata yönelik ifşa yoluna gitmek bu şartlar arasında gösterilir. Özellikle de sosyal medyada bu yönde saldırıların sayısı günden güne artış göstermekte.

TCK md. 123 üzerinden de özel hayata yönelik paylaşımlarda bulunmakta. Mesela kişilerin huzur ile sükunun bozmaya yönelik suç işlenebilir. Bu gibi durumlarda da kişinin kanuni sürece başvurması mümkün olmakta. Temelde gizli yaşam alanları dikkate alınır. Akabinde de bu yaşam alanlarına müdahale gerçekleşmesi halinde suç işlenmiş olur. Özel hayatın gizliliği ihlal suçu yargıtay kararları da suçun niteliğine göre değişmektedir.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun Cezası

TCK tarafından özel hayatın gizliliğini ihlal suçuna yönelik iki ayrı fıkra sergilenmiş durumda. Hem basit hem de ağır hallere bağlı olarak suçun değerlendirilmesi söz konusudur. Böylece temel alınan özel hayatın gizliliği ihlal suçu yargıtay kararları nelerdir merak edenlere;

-Basit Hal; Basit şekliyle işlenen suçlara yönelik 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına yer verilmektedir. Ancak burada kaydedilen bazı belgelerin olması halinde ceza artış gösterir. Örneğin ses ya da görüntü belgeleri dikkate alınır. Bu şekilde de cezanın 2 yıldan 6 yıla kadar çıkarılması söz konusudur.

-Ağır Hal; Direk olarak ifşa yolu ile işlenen suçlar ise ağır hal olarak ifade edilir. Ve de basit halli suçlara nazaran daha fazla ceza uygulanır. Bu sefer 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemine geçilmektedir. Direk olarak yayınlanan ya da internete sunulan belgeler neticesinde de kişinin 2 – 5 yıl aralığında ceza alması söz konusudur.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunda Ceza Artışı

Özel hayatın gizliliği ihlal suçu yargıtay kararları sorgulama üzerinden sergilenir. Bu aşamada suçun basit ya da ağır halli olup olmaması dikkate alınır. Hatta bununla da kalmayıp devamında suçun niteliğine göre karar değişiklik gösterir. Mesela bazı durumlarda cezanın artış göstermesi söz konusudur. Bu durumlardan söz etmek gerekirse;

  • Suçun kamu görevlileri tarafından işlenmesi halinde oran 1/2 olarak artış gösterir.
  • Meslek ya da sanatsal niteliklere bağlı olarak suçun işlenmesi de cezanın artmasında etkilidir.

Temelde 1/2 oranında ceza artışa yer verilir. Yani indirimlerden ziyade ceza artışına etki eden nedenler de mevcut durumda. Bundan dolayı yargıtay kararları için her türlü hal göz önünde bulundurulur. Özel hayatın gizliliği ihlali suçu neticesinde uzlaşma yoluna dahi gidilebiliyor. Yani uzlaşma prosedürüne uygun olan suçlar arasında.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar