Online Haber Kaldırma

Gün geçtikçe internet üzerinde asılsız haber, yalan haber ya da kişilik haklarını zedeleyici yayınlar dolaşmaya başlamıştır. Twitter, Facebook, Instagram gibi birçok sosyal medya ağları üzerinde, insanlar, kuruluşlar ya da markalar üzerinde karalayıcı, yıpratıcı, iftara ve hakaret içerikli yayınlar oluşabilmektedir.

Online haber kaldırma, birçok kişinin bilmediği ya da uğraşmak istemediği konuların başında gelmektedir. Ancak internet üzerinden yapılan birçok karalayıcı, hakaret içerikli ya da müstehcen yayın, kişi ya da kuruluşların onurunu kırıcı, kişilik haklarını zedeleyici konuma gelmektedir.

Böyle bir durumda firmamızın konusunda uzmanlaştığı bilişim ve internet avukatlarımızdan yararlanarak, online fotoğraf kaldırma, haber silme ya da video kaldırma işlemlerini daha hukuki çerçevede ve prosedürleri tam anlamıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Konularda Haber Kaldırma Yapılabilir?

İnternet üzerinde birçok platform üzerinde, kişileri ya da kuruluşları rahatsız eden birçok haber, fotoğraf ya da görüntü yayınlanmaktadır. Bu haberlerin, fotoğraf ya da videoların yayınlanması, kişi ve kuruluşları oldukça rahatsız etmektedir.

Online haber kaldırma konusunda belli bir prosedür ve hukuki sürecin işlediği bilmek gereklidir. Bu konuda firmamızın deneyimli bilişim ve internet avukatlarının yönlendirmeleriyle destek alarak, hukuki sürecinizi başlatabilirsiniz.

Google, Yandex, Bing gibi birçok arama motoru ve Facebook, Instagram, Twitter gibi birçok sosyal medya ağı bulunmaktadır. Bu mecralar üzerinden istenmeyen, yalan haber, iftira ya da hakaret içerikli yazı, resim, video gibi unsurlar silinebilmektedir.

 • Hakaret ve aşağılayıcı yazılar
 • Özel hayatı sabote eden içerikler
 • Kredi kartı numarası, telefon, adres gibi kişisel bilgiler
 • Banka hesapları
 • Çocuk istismarına yönelik içerik ve videolar
 • Suç unsuru teşkil edecek yayınlar
 • İzinsiz hukuka aykırı resim ve videolar

Yukarıda sayılan tüm bu maddeler, kişileri ve kurumların tüm alanlarını etkilerken, kişilerin sosyal yaşantılarını ve iş yaşantılarını kötüleştiren, itibarsızlaştıran yayınlar olmaktadır.

Arama Motorlarından Haber Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorları bulunmaktadır. Bu arama motorlarından en büyüğü ise Google’dır. Google’dan online haber kaldırma işleminin yapılabilmesi için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gereklidir.

Online haber kaldırırken yapılması gerekenler:

 • Yayından kaldırılması istenilen belgelerin gizli olup olmadığı
 • Yayınlanan bilgilerin mali yönden kullanılabilir olup olmadığı
 • Yayınlanan bilgilerin, resmi makamlarca verilen vatandaşlık numarası olup olmadığı
 • İzin alınmadan paylaşılan bir video, fotoğraf ya da haber olup olmadığı

Tüm bu konular, Google’a yapılacak başvuru ile kaldırılabilir. Ancak Google, araştırmaları sonucunda herhangi zararlı bir yön bulunmazsa bu başvuru geçersiz sayılmakta ve işleme sokulmamaktadır.

Web Sitelerinden İstenmeyen İçerikler Nasıl Silinir?

Web siteleri, milyonlarca farklı konuda yazıların, resimlerin ya da videoların olduğu dev bir platformdur. Arama motorları, sosyal medya ağları ve internet sitelerinde yapılan yayınlar, kişi ya da kuruluşların haklarına tecavüz şeklini aldığı anda hukuki sürecin başlatılması gereklidir.

Hukuki yollara başvurmadan önce ilk olarak mağdur olunan sitenin yönetim paneline yazarak, durumdan haberdar edilebilir. Buradan herhangi bir sonuca ulaşılamıyorsa, sitenin alan adı sahibine bilgilendirme yapılabilir.

Bu yöntemlerin ikisi de işe yaramıyorsa hukuki yoldan hakkın aranması gereklidir. Bu konuda bilişim ve internet avukatları görev yapmaktadır. Firmamızın bu konuda yetişmiş, deneyimli bilişim ve internet avukatları sayesinde, bu tür problemleri hukuki yoldan daha kolay şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Haber Kaldırma İşleminin Ardından Neler Yapılmalıdır?

Sosyal medya ağlarından haber kaldırma ya da arama motorlarından haber kaldırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için hukuki sürecin başlatılması gereklidir. Bu tür işlemleri kişinin kendisinin de yapması mümkündür.

Ancak hukuki süreç, kişilerin yapamayacağı bazı hukuksal prosedürlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Arama motorları yönetimine yazışmalarda bulunmak, mahkemeye dilekçe yazmak ya da hukuki süreç başlatıldığında haber ağlarını teker teker takip ederek gerekli hukuksal işlemleri başlatmak, avukatların alanına giren konulardandır.

Haber kaldırma, haber sildirme ya da erişim engeli koydurma gibi işlemler bilişim ve internet avukatlarımız tarafından profesyonelce gerçekleştirilirken, kişi ya da kuruluşların itibar artırmaya yönelik çalışmaları da yaptırmaları gerekir.

Böylece hukuki süreç içinde kişilerin zedelenmiş itibarları, marka itibarının korunması gibi konular profesyonel şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Firmamızın bilişim konusundaki deneyimli avukatlarından destek alarak, internet üzerinden yayınlanan, istenmeyen içerik, fotoğraf ve video silme, yayından kaldırma işlemleriniz için hukuki süreç başlatabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz