Olumsuz Haber Kaldırma

İnternet üzerinden pek çok haber kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Bu haberlerin bazıları asılsız bazıları ise gerçektir. Ancak, çoğu zaman markaların, kurumların ya da kişilerin aleyhine haberler paylaşılıyor. Bu da kurumların, markaların ve kişilerin itibarlarını kaybetmelerine neden oluyor.

Olumsuz haber kaldırma işlemi sayesinde, kaybetmiş olduğunuz itibarınızı yeniden kazanmanız mümkün. Ancak, bu uzun ve zor bir süreç. Özellikle de bu zor süreçte kişilerin mutlaka tecrübeli bir avukattan yardım alması gerekiyor. O nedenle Okyanus Hukuk olarak sizlere bu konuda en hızlı ve deneyimli ekibi sunuyoruz.

Olumsuz Haber Nasıl Kaldırılır?

İnternet sitelerini yönetmek, denetlemek oldukça zor bir durumdur. O nedenle olumsuz haberler sıklıkla karşınıza çıkabilir. Bir haberin bir kişinin kişilik haklarına zarar veriyor olması, resmi olarak kişinin haberi kaldırma hakkının olduğunu gösterir.

Haberleri internet sitelerinden kaldırmak istiyorsanız sağlayıcılara ulaşmak zorundasınız. İçerik sağlayıcıları ya da yer sağlayıcıları ile iletişimde olunması gerekiyor. Bu iletişim sonucunda haberin kaldırılması talebinde bulunmak çok önemlidir. Eğer ki sağlayıcılar sizlere haberin kaldırılması talebinin reddedildiğini söylüyorsa resmi mercilere başvuru sağlayabiliyorsunuz.

Yalan haberler ile ilgilenen mahkeme sulh ceza mahkemeleridir. Özellikle bu mahkemeler 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Nöbetçi bir mahkemeye başvuru yaparak haberin kaldırılmasını anlık olarak talep edebiliyorsunuz.

Google Üzerinden Olumsuz Haber Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternet mecrası söz konusu olduğunda en büyük payın Google’a ait olduğu biliniyor. Kurumlar, markalar, kişiler genel olarak Google üzerinden aranıyor. Veritabanına bakıldığında sadece Türkiye değil, tüm dünya geneli ile ilgili bilgi bulmak mümkündür.

Sadece doğru bilgilere ulaşabileceğiniz bir mecra değil. Yalan, asılsız birçok haberin bulunduğu bu geniş alanda, kişisel haklarınızın ihlal edilmesi durumu ile karşılaşabiliyorsunuz. Google üzerinden bir haberin silinmesini istiyorsanız mutlaka yasal bir süreç başlatmak durumundasınız.

Eğer ki haberin yayınlandığı siteden silme talebiniz ret aldıysa o zaman Google engellemelerinin sağlanmasını talep etmek alternatif bir yoldur. Haber sitede bulunmaya devam eder ancak, arama motoru üzerinden aratıldığında kişiler habere ulaşamaz. Olumsuz haber için en ideal çözümlerden biridir.

Haberi Kaldırmak İtibar İçin Yeterli Midir?

Markalar, kurumlar ya da kişiler haklarında çıkan itibar zedeleyici haberleri internet ortamından kaldırtmayı başarabilir. Ancak, bu haberi okuyan kişilerin akıllarından bu durumu silmek mümkün değildir. O nedenle genel olarak haberlerin kaldırılıyor olması ne yazık ki itibarın yerine getirilmesinde yeterli rol oynayamıyor.

Online itibar için gerekli çalışmaların yapılıyor olması çok önemlidir. Olumsuz haber kaldırma işlemi sonrasında bir özür metni yayınlanmasını talep etmek gerekebilir. Bu kişisel bir talep olabileceği gibi mahkeme tarafından verilen bir karar da olabilir. Böylece kurumlar, markalar ya da kişiler kaybetmiş oldukları itibarlarını yeniden kazanabilir.

Yurtdışı Sitelerinden Haber Nasıl Kaldırılır?

Yerli sitelerin sağlayıcılarına ulaşmak çok kolaydır. O nedenle yalan haberler yerli bir sitede yer alıyorsa durumu çözmek zor olmayacaktır. Ancak, haberler bazen yurtdışı merkezli olan sitelerde karşınıza çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken yurtdışı sitelerinin sunucularına ulaşmak olacaktır.

Türkiye’de irtibat ofisi bulunuyorsa süreci yönetmek çok kolaydır. Ancak, çoğu yabancı site Türkiye’de irtibat ofisi bulundurmuyor. Bu aşamada sizlere uzman bir ekibin yardımcı olması gerekiyor. Okyanus Hukuk olarak yurtdışındaki sitelerde yayınlanan asılsız ve olumsuz haberler için sizlere destek veriyoruz.

Olumsuz haber kaldırma işlemi hafızadan silme işlemi de dahil olmak üzere 2 ile 10 gün arasında sürebilir. O nedenle sabırlı olmakta her zaman fayda var.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz