Olası Kast/Doğrudan Kast & Basit Taksir/Bilinçli Taksir

İki farklı kategori ve dört farklı şekilde kanunun düzenlendiğini bilmek gerekiyor. Olası kast/doğrudan kast& basit taksir/ bilinçli taksir ne demek bilindiği zaman suçların da hangi kapsamda değerlendirildiği anlaşılacaktır.

Doğrudan Kast: Suçun bilerek ve istenerek işlenmesi durumudur. Yani bir kişi bir bıçak ile bir kişinin kalbine saldırıyorsa bilerek adam öldürmüş olur. Doğrudan kast ile insan öldürme suçu işlenmiştir.

Olası Kast: Bir kişi bir suç işlerken başkalarının da zarar görebileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Ancak, bazı kişiler suç işlerden bu durumu hiçe sayarlar. İşte o zaman olası kast durumu yaşanmış olur. Kalabalık bir alanda bir kişiyi öldürmek isteyen bir fail, diğer kişilerin zarar görebileceğini de göz önüne alır ancak, bu durumu önemsemez. O zaman olası kast ortaya çıkmış olur.

Basit Taksir: Öngörülebilir olduğu halde gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklanan suçlar basit taksir olarak adlandırılır. Diyelim ki bir işveren iş güvenliği önlemlerini almazsa ve bir işçi iş kazasında yaralanırsa o zaman basit taksir ile insan yaralama suçu işlenmiş olur.

Bilinçli Taksir: Yapılmaması gerektiğini bildiği halde bir kişi kendi yeteneklerine ve şansına güvenerek bir hamlede bulunuyorsa ve bu durumun sonucunda bir yaralanma ve ölüm oluyorsa bilinçli taksirle insan yaralama ya da öldürme durumu oluşabiliyor.

Doğrudan Kast Ve Olası Kast Ayrımı Nasıl Yapılır?

Kast, bir kişinin bir fiili yapmasını ve bunu istemesini barındıran bir tabirdir. Yani doğrudan kast bir kişinin bilerek ve isteyerek bir fiili gerçekleştirmesi anlamına gelmektedir. Olası kast/doğrudan kast& basit taksir/ bilinçli taksir oldukça karışık olan tabirler olarak kabul edilse de aslında aralarındaki fark çok basittir.

Diyelim ki bir kişi konser verilen kalabalık bir alanda silahla kasten öldürme suçu işlemek istiyor. Bu doğrudan kast olarak kabul edilir. Ancak, ateş etmesi sırasında kalabalıktan ötürü seken kurşunlar bir başkasına isabet ederse bu olası kast olur.

Olası kast bir durumun olma ihtimalini bildiği halde önlem alınmaması, durumun önemsenmemesi anlamına gelir. Kalabalık bir alanda kurşunun sekeceği bilinir ancak, kişi bunu önemsemez. Olası kast/doğrudan kast& basit taksir/ bilinçli taksir ayrımı yapmak çok kolaydır. Olası kast söz konusu olduğunda aşağıdaki durumlara odaklanmak gerekir:

 • Düğünde eğlenmek için havaya ateş açmak ve birinin ölümüne sebebiyet vermek,
 • Kutlama aşamasında havaya ateş ederek birinin yaralanmasına neden olmak,
 • Tolu halde insan popülasyonunun bulunduğu alanlarda silah ile ateş açma,
 • Araba içerisindeki birine ateş ederken bir başkasının yaralanmasına sebebiyet verme olası kast durumlarıdır.

Basit Taksir Ve Bilinçli Taksir Ayrımı Nasıl Yapılır?

Söz konusu basit taksir olduğu zaman belirli kurallara uygun bir suç işlemek gerekiyor:

 • Kanunda fiilin basit taksir olduğunun açık bir şekilde ifade edilmesi gerekiyor.
 • Failin hareketinin iradesine uygun olması önemli bir konudur.
 • Fail hareketin sonucunun istemediği bir durum olduğunu söylemelidir.
 • Her ne kadar netice öngörülebilir olsa da fail bu durumu somut olarak öngörememiş olmalıdır.

Bilinçli taksir söz konusu olduğunda ise daha farklı durumlar ortaya çıkıyor. Olası kast/doğrudan kast& basit taksir/ bilinçli taksir örnekleri durumu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bilinçli taksir örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • Alkollü araç kullanarak birinin ölmesine neden olmak,
 • Kırmızı ışıkta geçerek kazaya sebebiyet verme,
 • Sollama yasağı olan bir yerde sollama yaparak ölüme sebebiyet verme,
 • İş güvenliği önlemlerini almadan birinin ölmesine neden olma.

Olası kast/doğrudan kast& basit taksir/ bilinçli taksir seçeneklerinin neleri kapsadığı bu örneklerde açık bir şekilde verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz