Nafaka Davası ve Nafaka Çeşitleri

Medeni Kanuna göre geçinmek adına nafaka türlerinin belirlendiği açık durumda. Geçimlik için gerekli olan nafakalar, boşanma neticesinde karara bağlanır. Boşanma davası akabinde tarafların nafaka için anlaşmalı ya da çekişmeli olarak görüş bildirmeleri esas alınır. Öncesinde nafaka davası ve nafaka çeşitleri nelerdir merak edenlere;

  • Tedbir nafakası
  • İştirak nafakası
  • Yoksulluk nafakası
  • Yardım Nafakası

Önceden de belirttiğimiz üzere Medeni Kanun tarafından 4 ayrı türe yer verilir. Nafaka davalarına da aile mahkemeleri bakmakla yükümlüdür. 4787 sayılı kanun neticesinde bu görev aile mahkemelerine verilmiştir.

Tedbir Nafakası Davası Hakkında

Nafaka davası ve nafaka çeşitleri arasında başı tedbir nafakası çekmektedir. Şöyle ki dava aşamasında tedbir nafakasına yer verildiği için önde gelmektedir. Gerek dava öncesi gerekse dava açıldıktan sonra ödemelere yer verilir. Örneğin;

-Dava Öncesi; Eşlerden biri ayrı bir hayat sürmeye karar verdiğinde tedbir nafakası için başvuruda bulunabilir. Ancak burada ayrı yaşamı destekleyen haklı sebeplerin öne sürülmesi gereklidir. Ancak haklı sebeplere bağlı olarak dava öncesinde tedbir nafakası çıkarılabilir.

-Dava Sonrası; Geçinmeye yönelik dava sonrasında da tedbir nafakasına yer verilir. Gerek eş gerekse ergin çocuklara yönelik nafaka değeri belirlenir. Bu aşamada tarafların kusurları dikkate alınmaz. Geçici olduğu için dava sürecinde ki geçimi sağlamak temel alınır.

İştirak Nafakası Davası Hakkında

Tedbirin devamında gelen nafaka davası ve nafaka çeşitleri arasında iştirakta yerini almıştır. Yine tedbir nafakası gibi herhangi bir kusurun değerlendirilmesi söz konusu değil. Sadece erin çocuklara yönelik nafaka istemine yer verilir. Sadece çocuğun yetiştirilmesi sağlığı ve eğitim gibi temel durumları dikkate alınır. Beraberinde ise;

  • Boşanma davasının sonuçlanması durumunda iştirak devreye girmektedir.
  • Çocuğun 18 yaşına gelmesi halinde bu nafaka türü son bulmaktadır.
  • Eğitim hayatı devam eden çocuklarda ise iştirak nafakası da devam etmektedir.

Nafaka bedelinde çocuğun yaşından eğitimine kadar tüm detaylar dikkate alınır. Tarafların ekonomik güçleri de yine göz önünde bulundurulur. Sonuç olarak çocuğun reşit yaşa gelene kadar belirlenen nafakayı alması sağlanır. Aynı zamanda çocuğun evlenmesi durumunda da iştirak nafakası son bulmaktadır.

Yoksulluk Nafakası Davası Hakkında

Nafaka davası ve nafaka çeşitleri nelerdir merak edenlere yukarıda belirttiğimiz gibi 4 ayrı tür eşlik eder. Bunlar arasında yoksulluk nafakası da mevcut durumda. Şöyle ki yoksulluğa düşecek olan tarafın ödeme alması sağlanır. Boşanmadan sonra ki kusurlar dikkate alınır ve eşlerden birinin ödeme yapmasına karar verilir.

Yargıtay tarafından yoksulluk içerisinde olan tarafın değerlendirilmesi sağlanır. Maddi varlığın düşük olması halinde eşlerden biri ödeme yapmak zorunda kalır. Kısacası tarafların kusurlarından ziyade maddi olanakları temel alınır ve nafaka değeri bu yolla belirlenir.

Yardım Nafakası Davası Hakkında

Nafaka davası ve nafaka çeşitleri listesi içerisinde son olarak yardım nafakası da yerini almıştır. Yardım nafakasına barınma, sağlık ve eğitim gibi çeşitli alanlar göz önünde bulundurulur. Yoksul durumda olan kişilerin alt ile üst soydan talepte bulunarak nafaka kazanmaları esas alınır. Nafaka alacaklarının kardeşlerden bu yönde herhangi bir talepte bulunmalarına izin verilmez. Sonuç olarak;

  • Yerleşim yerinde bulunan yetkili mahkemelere başvurulması gereklidir.
  • Sosyal ve ekonomik durumlara göre miktarın belirlenmesi sağlanır.
  • Hakim, belirlediği tutarı son karar olarak bildirir ve uygulamaya alınır.

Nafaka davası ve nafaka çeşitleri hakkında tüm bu detayları dikkate almanızda fayda var. Başvurudan, nafaka miktarının belirlenmesine kadar çeşitli unsurlar mevcut durumda. Nafaka sürelerinden mahkemelere kadar tüm detayları göz önünde bulundurmak gereklidir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz