02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Ücretsiz Danışmanlık

Mynet Haber Kaldırma

Mynet haber kaldırma işlemini yapabilmek adına öncelikle başvuruda bulunmak gerekiyor. Günümüzde pek çok haber sitesi birbirinin önüne geçebilmek adına haberlerin doğruluğunu kontrol etmeden yayın yapıyor. Bu da kişilerin ya da markaların itibarlarının zedelenmesine neden oluyor.

Haberleri kaldırma hakkı her zaman var. Ancak, bu bir süreç ve en iyi şekilde yönetilmesi gerekiyor. Okyanus Hukuk olarak bilişim konusunda başarılı ekibimiz ile sizlere her zaman bu konuda destek oluyoruz.

Hangi Haberler Kaldırılabilir?

Kişilerin haklarına saldırıda bulunan haberler çıkabiliyor. Aynı zamanda kişilerin haberi olmadan, izni alınmadan özel hayatı ile ilgili bilgiler de internet ortamında paylaşılabiliyor. Bu sadece yazılı bir haber olmak zorunda değil. Videolar ve fotoğraflar da kişilerin kişisel haklarına saldırıda bulunabiliyor.

Söz konusu haber kaldırma olduğunda haberin doğruluğu ya da yanlışlığı çok büyük bir önem taşımıyor. Eğer ki haber kişinin özel hayatının gizliliğini riske atıyorsa kaldırma işlemi yapılabilir. Bu nedenle öncelikle haberin nerede yapıldığı ve kişinin haklarının ihlal edildiği ispatlanmalıdır.

Haber Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Haber kaldırmak bir süreçtir. B sürecin doğru bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. İlk olarak haberin kaynağına ulaşılması önemlidir. Bunun için içerik sağlayıcısına ulaşmak gerekiyor. İçerik sağlayıcısına ulaşılamadığı durumlarda ise yer sağlayıcıları sizlere yardımcı olabilir. Öncelikle bu birimlere haberin kaldırılması için talepte bulunulması gerekiyor.

Talebin sonrasında sağlayıcılardan 24 saat kadar haber beklenmesi gerekiyor. Sağlayıcılar durumu kabul edebiliyor ya da reddedebiliyor. Daha sonrasında resmi mercilere dilekçe ile şikayette bulunmak gerekiyor. Mynet haber kaldırma işlemini yaparken, hakimin vermiş olduğu karara uyulması zorunludur. Ancak, eğer ki hakimin kararı anında uygulamıyorsa İnternet Erişim Sağlayıcısı tarafından haber kaldırılacaktır.

Haber Kaldırmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Haber kaldırmak için bilişim avukatı ile işlem yapmak gerekiyor. Sağlayıcılara ulaşmak ve onlara başvuruda bulunmak çok önemlidir. Yapılan haberin kişisel haklara saldırıda bulunduğu ifade edilmeli kaldırılması talep edilmelidir. Ancak, buradan gelecek haberi beklemek gerekiyor. 24 saat içinde kurumlar ret ya da onay vermekle yükümlüdür. Eğer ki cevap gelmiyorsa reddedilmiş sayılacaktır.

Haberi silme işleminin yapılabilmesi için resmi mercilere başvuruda bulunmak gerekiyor. Haberin sadece kaldırılıyor olması, riskin sona erdiğini göstermiyor. Çünkü haber internette yer almasa bile arama motorlarının hafızalarında yerini koruyor. Buradan da silinebilmesi gerekiyor. Ancak, hafızalardan silinmesi biraz daha fazla zaman alıyor.

Haberler Ne Kadar Sürede Kaldırılır?

Sağlayıcılara başvuru yaptığınız zaman 24 saat cevap bekleme süresi vardır. Bu süre içinde haber kaldırılabilir. Ancak, haberin kaldırılması reddedilebilir. Bu gibi durumlarda hemen bir bilişim avukatı ile birlikte resmi mercilere şikayette bulunmak gerekiyor. Şikayette bulunduğunuz zaman şikayetiniz 24 saat içinde işleme konulacaktır.

Hakim eğer ki haberin kaldırılması hükmünü veriyorsa, sitenin bu haberi hemen kaldırması gerekiyor. Kaldırma işlemi anında yapılmıyorsa o zaman İnternet Erişimi Sağlayıcıları bu haberi silecektir. Hakimin kararının üzerinden 4 saat geçmeden haber silinmelidir.

Mynet haber kaldırma işlemini yaparken Mynet’in sağlayıcılarına ulaşabilmek adına sitede belirtilen irtibat numaraları kullanılabilir. Kişilerin kişilik haklarını zedeleyen haberleri yapanlar, bunun sonucunda maddi ve manevi bir tazminat ödemek durumunda kalabilir.

Kişisel fotoğrafların izinsiz bir şekilde paylaşılması, videoların kamuoyuna sunuluyor olması markaların ve kişilerin itibarlarını zedeleyebilir. Her zaman zedeleyecek durumlar oluşmak durumunda da değildir. Çünkü bazen sadece özel hayata müdahale olduğu için de haber kaldırma izni veriliyor. Bu konuda uzman bir ekipten yardım alındığında sonuca ulaşmak çok daha kısa oluyor.