Mühür Bozma (Fekki) Suçu ve Cezası

Mühür bozma suçu TCK 203. Maddesine göre kamu güvenine karşı işlenen suçlar arasında yer alır. Mühür bozma suçunun gerçekleşmesi için yetkili makamların bir şeyin varlığını korumak amacıyla yerleştirdiği mührün yerinden kaldırılması ya da mührün mevcut varlığına aykırı olan hareketlerde bulunulması gerekir. Mühür Bozma (Fekki) Suçu ve Cezası en çok karşılaşılan suçlar arasında yer alır. Mühür bozmak hukuka aykırıdır. Burada amaç ne olursa olsun suçun genel bir kast güdülerek işlenmesi yeterlidir.

Mühür Bozma Suçu Ve Yetkili Makam, Kanuna Aykırı Yapılan Hareketler

Mühür bozma suçunun oluşması için öncelikle bir kanun ya da yetkili bir makam tarafından mühürleme işleminin gerçekleşmesi gerekir.  Bir yeri mühürleme yetkisine valilik, belediye, sağlık bakanlığı, kaymakamlık, tarım ve ilçe müdürlüğü vb. gibi kamu kurumları sahiptir. Bu kamu kurumları kanuna dayanarak mühürleme işlemi gerçekleştirebilirler.

Mühürleme yetkisine sahip olmayan kişi ve kurumların mühür koyması ya da kanunda yer almayan bir madde için mühür konulması durumlarında yerleştirilen mühürlerin kaldırılması Mühür Bozma (Fekki) Suçu ve Cezası kapsamına girmez.

Mühürleme işlemi hiçbir kanuni dayanak göstermeden gerçekleştirilirse bu mühür yok hükmünde sayılır. Bu yüzden mührün kaldırılması da bir suç sayılmaz.

Mühür Bozma Suçu Ne Şekilde İşlenir?

Mühür bozma (fekki) suçu ve cezası maddesi uyarınca bu suç iki farklı şekilde kasten yani bilerek işlenen bir suçtur. Mühür bozma suçunun iki farklı işlenme şekli vardır. Bunlar;

Mührün Konulmasına Aykırı Davranış Gerçekleştirme: Mührün bozulması ya da kaldırılması gibi bir durum oluşmadığı halde mührün konulmasına aykırı hareket gerçekleştirmek de mühür bozma suçu içerisinde yer alır. Örnek vermek gerekirse yetkili bir makam tarafından mühürlenen inşaat mühür bozulmadan çalışmaya devam ederse bu suçu oluşturmuş sayılır.

Konulan Mührün Kaldırılması: bir kanun emri ya da yetkili bir makamın koyduğu mührün kaldırılması mühür fekki suçunu oluşturur. Konulan mührün yırtılması, kaldırılması, yakılması ya da herhangi bir şekilde zarar görmesi durumları mühür fekki suçunu oluşturur.

Mühür bozma (fekki) suçu ve cezası ne demek? Birçok kişi merak eder. Bu suç en sık karşılaşılan suçlar arasında yer alır. Bir kanun ya da yetkili makam tarafından konulan mührün kaldırılması mühür fekki suçu kapsamına girer ve cezası vardır.

Mühür Fekki Suçunun Cezası Nedir?

Mühür bozma suçu hakkında en çok merak edilen Mühür bozma (fekki)  suçu ve cezası var mı?  Sorusudur. Mühür bozma fekki suçunun 6 aydan 3 yıla kadar cezası bulunur. Bu suç için hapis cezası verilebildiği gibi yalnızca adli para cezası da verilebilir.

Mühür bozma suçu için verilen ceza hapis olarak tayin edilirse bu cezanın paraya çevrilmesi söz konusu olamaz. Mühür bozma suçunda etkin pişmanlık hükümleri geçerli değildir.

Mührün Bozulma Suçu Paraya Çevirme, Hükmün Açıklanmasının Geride Bırakılması Ve Erteleme

Mühür Bozma (Fekki) Suçu ve Cezası hakkında adli para cezası hapis cezasına ek olarak ya da tek başına bir ceza olarak uygulanır. Bu suç nedeniyle verilen bir hapis cezasının paraya çevrilmesi mümkün değildir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması mühür bozma suçu sanığı hakkında verilen cezanın belirli bir denetim süreci içerisinde sonuç getirmemesi ya da ceza kararını olumsuz sonuç getirmeyecek şekilde ortadan kalkmasına yani davanın düşmesine neden olan bir ceza mahkemesi kurumu olarak bilinir.

Mahkemenin verdiği cezanın cezaevinde gerçekleşmesinden şartlı olarak vazgeçilmesine cezanın ertelenmesi denir. Mühür bozma suçu ile verilen hapis cezası şartlı olarak ertelenebilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz