Memnu Hakların İadesi Şartları

Yasaklanmış hakları geri elde etmek isteyenler memnu haklar iadesine başvurmaktadır. Şöyle ki hükümlüler, ceza infazları sona erdikten sonra bazı haklardan mahrum kalmaktadır. Bu engellenen haklar günlük hayatı zorlaştırır. Sonuç olarak memnu hakların iadesi şartları nelerdir göz atanlar harekete geçebilir. Böylece;

  • TCK dışında ki kanun yasaklarının ortadan kalkması esas alınır.
  • Ceza hukuku devreye girer ve dava görülür.
  • Dava neticesinde hükümlünün sosyal haklarını geri kazanması sağlanır.

Temelde 5237 sayılı TCK, ceza infazına yönelik tüm kanunlarını sergilemektedir. Özellikle de yasaklanmış haklara yönelik ifadeler mevcut durumda. Mesela cezanın infaz edilmesi ile beraber tüm yasaklar kalkar. Sadece bazı özel kanunlar nedeniyle davaya başvurmanız ve haklarınızı elde etmeniz gerekebilir.

Memnu Haklar İadesi Şartları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere memnu hakların iadesi şartları nelerdir göz atmanız ve harekete geçmeniz gerekir. Bu aşamada ceza infazı tamamlanan vatandaşlara 3 ayrı şart eşlik eder. Bunlar;

-Ceza İnfazı; En temel şartın ceza infazı olduğu açık durumda. Yani cezaevinden koşullu olacak şekilde salınan kişilerin hakları için mücadele vermesi gerekmekte. Aynı zamanda koşullu olarak salınan kişinin denetim süresini geçmesi gerekir. Tüm ceza süresi tamamlandıktan sonra memnu haklara yönelik işlem başlatılabilir.

-3 Yıl; Ceza infazından hemen sonra da 3 yıl beklemeniz gerekmekte. Çünkü 3 yıl içerisinde memnu haklara yönelik talepte bulunmanız mümkün değil. Talepte bulunanların ise olumlu yönde cevap almaları söz konusu olmayacaktır.

-İyi Hal; Kişinin bu 3 yıllık süre içerisinde herhangi bir suça karışmaması gerekmekte. Memnu hakların iadesi şartları arasında ‘iyi hal’ dikkate alınır. Yani ceza infazı tamamlanan kişilerin kanaat oluşturmaları önem arz ediyor.

Memnu Hakları İade Mahkemeleri

Memnu hakların iadesi koşulları yukarıda belirttiğimiz şekilde. Tüm bu şartlara uygun olanlar akabinde dilekçe hazırlayarak talepte bulunabilir. Dilekçelerinizi de ilgili mahkemelere sunmanız önem arz ediyor. Haklarını geri kazanmak isteyenlerin başvurması gereken mahkemeler ise;

  • Hükümlü hangi mahkemede yargılandı ise yine aynı mahkemeye talebini sunmalıdır.
  • Mahkumiyet hükmünü veren mahkemeden de talepleriniz karşılanır.

Hükümlü bu iki yapıda ki mahkemeden de tercihte bulunabilir. Neticesinde de iyi hal kanaati, ceza infazı gibi temel şartlar dikkate alınır. Memnu hakların iadesi kararı koşulları nelerdir göz atanlar beraberinde başvuruda bulunabilir. Önceden de belirttiğimiz gibi dilekçeler eşliğinde taleplere geçilebilir.

Memnu Haklar İadesi Meslekleri

Memnu hakların iadesi koşulları yönetmelik neticesinde sergilenir. Bu şekilde TCK’ya kadar kabul eden mesleklere yönelik dava açılabilir. Yani koşullara uygun olan hükümlüler, ceza infazlarından sonra itiraz edebilir. Örneğin bu yolla avukatlık ya da milletvekilliği için başvuruda bulunmanız mümkün. Beraberinde mali müşavirlik ile devlet memurluğu dahi gelmektedir. Neticesinde itiraza göre bu tüm meslek gruplarında hak iddaa edilebilir.

Memnu Hakların İadesi ve Sicil

Sabıka kayıtlarına bu yönde haklar işlenir. Şöyle ki kararın direk olarak adli sicil kaydına işlenmesi esas alınır. Bu şekilde hükümlü olan kişinin özellikle de meslek gruplarına başvurması kolay hale gelmekte. Çünkü;

  • İşverenler temelde adli sicil kayıtlarını talep ediyor.
  • Adli sicil kaydında memnu haklar iadesine yönelik karar açıklanır.
  • Karara bağlı olarak hükümlü kişinin iş bulması daha kolay olacaktır.

Kayıtlar sayesinde bu hakka sahip olmanız mümkün. Yukarıda sıraladığımız şartlara uygun olanlar talepte bulunabilir. Ceza infazı, iyi hal ve 3 yıllık süreç dikkate alınmalıdır. Sadece bu koşullara uygun olanların dilekçe sunmalarına izin verilir. Beraberinde de ilgili mahkemeler davaya bakar, memnu hak iadesine yönelik karar çıkarılır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar