Masak Ne Zaman Sonuçlanır?

MASAK(Mali Suçları Araştırma Kurulu), Maliye Bakanlığı çerçevesinde yürütülen MASAK ne zaman sonuçlanır? Masak, kara para aklamaya çalışan gerçek kişilere ve kurumlara yönelik incelemeye koyuldu. Herhangi bir suçtan kazanılan yani kaynağı belirsiz olan, illegal yollarla kazanılan parayı yasal olarak göstermeye çalışanlar MASAK’ın engeline takıldı ve topladığı bilgileri ve incelemeleri ilgili makama iletmek için kolları sıvadı. MASAK Mali Suçları Araştırma Kurulu olarak bildiğimiz MASAK ne zaman sonuçlanır, 17 Şubat 1997 tarihinde göreve başlayan MASAK’ın amaçları nelerdir?

 • Aklanmanın önlenmesi amacıyla geçerli bir politika hazırlayıp uygulamak ortaklaşa çalışılıp bilgi alışverişinde bulunmak
 • Kanun, tüzük yönetmeliği hakkında çalışmalar yapmak
 • Aklanmanın ortaya çıkmasına ve aklanma suçunun önüne geçilmesi için araştırmalar yapmak veya yaptırmak
 • Bilgi toplayıp analiz etmek ve önlemler almak
 • Yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir aklanma suçuna rastlanılırsa, gerekli işlemler yapılarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak
 • Aklama yapıldığına dair ciddi kanıtların bulunması durumunda Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak
 • Görevi sayesinde üstlenmiş olduğu konularda beynelmilel hareket etmek
 • Başkanlık, kara para aklama olaylarını, belirledikleri denetmenler aracılığıyla yerine getirir. MASAK ne zaman sonuçlanır?

MASAK Ne Zaman Sonuçlanır?

Toplumsal düzeni korumak, toplumda güven içinde kaliteli bir yaşam sürdürebilmek adına her devletin kendine özgü kuralları, belirlemiş olduğu kanunları vardır ve bu kurallara uymayanlar cezalandırılır. Çünkü toplumun refahı için konulan kanunlara ters düşen bir durum veya olay karşısında, devlet hiçbir hataya ve usulsüzlüğe müsahama göstermeyecektir. Bunların arasında kara para aklama, yasal olmayan bahis sitelerinde para trafiği söz konusu ya da kaynağı belli olmayan para akışı vb. gibi suçlar vardır. Peki ya şüpheli hesaplar ile ilgilenen MASAK ne zaman sonuçlanır? Bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Çünkü süreç epeyce uzun sürmektedir. İşlenen suçun tespit edilmesi, Maliye uzmanları ve denetimcilerin çalışmalarıyla sonuca bağlanır. Nasıl bir değerlendirme yapılır?

Masak’ın Değerlendirme Süreci Nasıldır?

MASAK ne zaman sonuçlanır? sorusundan sonra en çok merak edilen konu, Masak’ın değerlendirme süreci nasıldır? Kaynağı belirsiz, şüpheli bir işlemin ihbarından sonra herhangi bir aklama suçu olup olmadığı hakkında bilgi toplanır. Toplanan bilgiler analiz edilerek mali analiz raporu tutulur ve veri tabanına kaydedilir. Tüm bu işlemler sonucunda herhangi bir kara para aklama olayına rastlanırsa suç duyurusunda rahatlıkla bulunulabilir.

MASAK’ a Kimler İhbarda Bulunabilir?

Şüpheli bir işlem ile karşılaşan kamu kurum ve kuruluşları, gerçek kişiler ve hükmi şahıslar MASAK’a ihbarda bulunabilirler.

Nedir Bu Şüpheli İşlemler?

 • Yapılan işlemde yasal ve ekonomik amaç olmaması,
 • Asparagas, düzmece bilgi, belge ve olmayan iletişim adresi verilmesi,
 • Kullanım nedeni belirtilmeyen nakit karşılığı kredi taleplerinde bulunulması,
 • Kaynağı belirsiz yüklü para trafiği
 1. gibi şüpheli işlemlerde MASAK’a ihbarda bulunulabilmektedir.

Şüpheli İşlemler Nasıl Raporlanır?

Gerçek ya da tüzel kişiler herhangi bir şüpheli durumla karşılaştıklarında;

 • Gerekli kimlik tespitlerini yapmak,
 • İşlemle ilgili şüphe nedeni açıklamak
 • Şüpheli işlem nedenlerinden herhangi birine uygunsa belirtmek
 • Bu maddelerden birine uymuyorsa şüphelenme nedenini açıklamak,
 • Bu şüpheli işlemlere yardım ve yataklık yapıp, susmak

gibi nedenler belirtilerek MASAK’ a bildirilir. MASAK ne zaman sonuçlanır? Unutmadan belirtmeliyiz ki bloke konulan hesapların sonuçlanma süresi size duyurulmaz, hakkınızda şüpheli ya da kaynağı belli olmayan işlemlere rastlanılırsa hakkınızda dava açılmakta ve iyi bir ceza avukatına danışmanız gerekmektedir. Tam tersi durumda yani hakkınızda şüpheli bir durum yoksa dava açılması söz konusu değildir. Şüphe duyduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler hakkında, elinizde geçerli sebebiniz varsa MASAK’a ihbar etmenizi öneririz. Şüphe varsa MASAK var.

Kara Para Aklamanın Cezası Nedir?

Kara para aklayan gerçek ve tüzel kişiler ya da herhangi bir illegal yolla yürütülen işlemler fark edilir ve MASAK’a bildirilir ise en az 6 ay olan hapis cezalarına tabi tutulur. Bu olaydan haberdar olup bilerek kabul eden biri ise 2-5 yıl kadar hapis cezasına tabi tutulur. Böyle bir şüpheli işlemle karşı karşıya kalırsanız size tavsiyemiz, detaylı bilgi için güvendiğiniz bir hukuk bürosuna gitmenizi tavsiye ederiz. MASAK ne zaman sonuçlanır? sorusunu alanında uzman avukatlarımıza gönül rahatlığıyla danışabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz