Marka Karalaması Nedeniyle İçerik Kaldırtma

Söz konusu internet olduğunda karşınıza çıkan pek çok video, resim, fotoğraf ya da içerik oluyor. Her birinin de iyiye hizmet verdiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil. Markalar için imaj çok önemlidir. İtibarını zedeleyen paylaşımlar markaların değer kaybetmesine neden olabilir. Marka karalaması nedeniyle içerik kaldırtma hakkına sahipsiniz. Aynı zamanda paylaşımı yapana hem maddi hem de manevi tazminat davası da açabilirsiniz.

Hangi İçerikler Kaldırılabilir?

5651 sayılı kanuna göre internetteki paylaşımlar belirli kurallara göre yapılabiliyor. Öncelikle hiçbir içerik bir kişinin ya da kurumun itibarını zedeleyecek pozisyonda olamaz. Aynı zamanda kişilerin paylaşımları onur kırıcı olmamalıdır. Böyle bir durumda ceza alınması söz konusudur.

Marka karalaması içerik kaldırtma işlemi için işinin ehli bir ekip ile çalışmak süreci hızlandıran bir durumdur. Bu nedenle okyanus hukuk olarak bu konuda sizlere destek sağlamaktayız.

Hangi Sitelerden Kaldırma İşlemi Yapılabilir?

Marka karalaması nedeniyle içerik kaldırtma işlemini yapmak istiyorsanız içeriğin yer aldığı alan çok önemlidir. Genel olarak marka karalama kampanyaları haber sitelerinde, video sitelerinde ve sosyal medyada yer alır. Karalama bir video, fotoğraf ya da yazılı metin ile yapılabilir.

Söz konusu karalama yabancı merkezli bir site üzerinden yapılıyorsa Türkiye irtibat ofisine ulaşmak çok önemlidir. Böylece kişiler videoların ya da içeriklerin kaldırılmasını talep edebilir.

Twitter gibi alanlarda yer alan paylaşımlar için IP tespiti yapılması gerekmektedir. IP tespiti için mahkeme kararı gerekir ve bu kararın da ABD yasalarına uygun olması önemlidir. Böylece IP tespit edilir ve içerik kaldırılır.

İnternetten Video Kaldırma Nasıl Yapılır?

5651 sayılı kanunun 9.maddesine göre, kişilik haklarını hiçe sayan, kişilerin onurlarını ya da gururlarını kıran bir videonun internetten kaldırılması ön görülmektedir. Öncelikle kişiler ya da kurumlar hakkında videolar paylaşılıyor olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle içerik sağlayıcısına ya da yer sağlayıcısına ulaşmak gerekmektedir.

Kaldırma işleminin yapılabilmesi için öncelikle talepte bulunmak önemlidir. Sağlayıcılardan 24 saat içinde yanıt gelmiyorsa o zaman mahkemeye başvuru yapılabilir. Hakimin kararına göre video kaldırılır ya da yayında kalır. Paylaşılan video nedeni ile hem maddi hem de manevi zarara uğrayanların maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı da vardır.

İnternetten Uygunsuz Video Ve Fotoğraf Kaldırma Nasıl Yapılır?

İzin almadan kişilerin fotoğraflarının sosyal mecralarda paylaşılması bir suçtur. Aynı zamanda başkalarının fotoğraflarını kötü amaç ile kullanan çok fazla kişi bulunmaktadır. Eğer ki içerikleriniz sizin izniniz olmadan sosyal mecralarda kullanılıyorsa o içerikleri kaldırtma şansınız olacaktır.

Sanal ortamda kişilerin izinleri olmadan dolaşan tonla fotoğraf bulunuyor. Aynı zamanda bu fotoğrafların amacı bir markayı karalamak da olabiliyor. Dolayısıyla bu içeriklerin kaldırılmasında yetkili olan mahkemelere suç duyurusunda bulunmak gerekiyor. Marka karalaması yapmak bir suçtur. Ancak, gerçek belgeler ile sunum sağlamak suç sayılmamaktadır.

Youtube Üzerinden Nasıl Video Kaldırılır?

Dünya çapında sıklıkla kullanılan, oldukça popüler olan Youtube üzerinden her gün milyonlarca video paylaşılıyor. Google Türkiye Bürosu eğer ki Youtube üzerinden marka karalaması yapılan bir video tespit ederse bunu anında kaldırıyor. Öncelikle bir video içerisinde ırkçı söylemler bulunuyorsa, videonun teması telif hakkı gerektiriyorsa o zaman bu videolar kaldırılacaktır.

Öncelikle kişinin haklarını kısıtlayacak, karalama kampanyası olarak sunulan videoların kaldırılması çok daha zor bir durumdur. Ancak, başarılı bir ekip tarafından kaldırma işlemi yapılabilir. Marka karalaması nedeniyle içerik kaldırtma işleminde sizlere uzman ekibimizle Okyanus Hukuk olarak destek veriyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz