Marka İtibarı Korunması

Marka itibarı korunması online boyutun da sürece dahil olması ile beraber daha zor bir hal almıştır. Bu noktada her platformda firma hakkında neler yazıldığı ile alakalı bilgi sahibi olmak kişilerin sadece bu alan ile zaman kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Süreç ile alakalı herhangi bir sıkıntı meydana gelmemesi için gerekli olan tüm önlemler eksiksiz bir biçimde alınmalıdır. Bu durumun hukuki boyutunun da uzman bir kadro ile koruma altına alınması ayrıca önem arz eden detaylar arasında bulunuyor.

Marka İtibarı Korunması için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka itibarı korunması konusunda kişilerin dikkate alması gereken hususlar;

  • Sosyal medyada marka hakkında yapılan yorumlar
  • Yayınlanan videolar
  • Marka temsilcisiymiş gibi lanse edilen kişiler
  • Fason ürünlerin ya da hizmetlerinin markanın bir parçasıymış gibi lanse edilmesi

Marka haklarının ihlal edilmesi ya da itibara zarar verilmesi gibi durumlarda kişilerin direkt olarak hem maddi hem de manevi bağlamda tazminat davası açma hakkı da bulunuyor. Bu seçenekler kişilerin hem cezai yaptırımını artıracaktır hem de sizin için zararın giderilmesi için bir fırsat olacaktır. Tazminat davası ancak kişilerin bireysel başvuruları ile açılabilir. Mahkemenin kendi girişimi ile açılması söz konusu değildir.

Marka Hak İhlali

Marka hak ihlali denildiği zaman özellikle telif haklarının ihlal edilmesi akla gelmektedir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için markanın tüm haklarının elinizde bulunduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde hakların korunması ile alakalı bir adım atma fırsatınız olmayacaktır. Hak ihlallerinin bilişim sistemleri üzerinden yapılması durumunda bilişim suçları kapsamında bir inceleme gerçekleştirilecektir. Bu noktada hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için videonun, yorumun, ürünün hizmetten kaldırılması gibi adımlar atılabilir.

Marka adına farklı sosyal medya hesapları açarak hizmet ve ürün satışı yapan kişilere de oldukça sık rastlanmaktadır. Bu gibi sorunların üstesinden gelebilmek için oldukça kısa bir süre içerisinde karşı davanızı açabilir ve marka itibarının zedelenmesinden dolayı maddi tazminat davası da açabilirsiniz.

Kurumsal Alanda Marka İtibarı Korunması

Marka itibarı kapsamında kişilerin kurumsal alanda zarar görmesi durumun kapsamını genişleten detaylar arasında bulunuyor. Örneğin markanın ortaya çıkardığı telif hakları da alınmış olan bir ürünün hak ihlali ile kendininmiş gibi gösterilmesi çok boyutlu bir suçtur. Bu gibi durumlarda markaların kurumsal temsilcileri ile direkt olarak sürece müdahale etmesi gerekmektedir. Hem telif haklarının ihlal edilmesinden hem de kişilerin kandırılmasından dava açılabilir. Bu şekilde çok boyutlu olan davalarda karşı tarafın çarptırılacağı cezai yaptırımda oldukça sert oluyor.

Kurumsal Bağlam: Kurumsal manada hizmet veren ve geniş bir müşteri ağına sahip olan firmaların bu durumdan çok daha sorunlu bir biçimde etkilendiği görülüyor. Tam da bu nedenle üretilen materyallerden marka adına ve sloganına kadar her alanda telif haklarının koruma altına alınmasına büyük önem verilmelidir.

Telif Haklarının Korunması

Telif hakkı koruma işlemleri sırasında sadece ticari ürün değil genel olarak fikri ve sınai tüm haklar işin içerisinde bulunmaktadır. Bu konuda olumsuz bir durum ile karşılaşmamak adına özellikle kurumun işlem vermeye başlamasının hemen öncesinde gerekli olan tüm telif ve marka haklarının alınması daha mantıklı olacaktır.

Konusunda Uzman Avukatlar ile İletişime Geçin

Marka itibari konusunda uzmanlardan yardım almak sizin için verimliliği artıracak detaylar arasında bulunuyor. Bu noktada sorun yaşamamak için Okyanus Hukuk uzman kadrosu ile iletişim kurabilirsiniz. Sorunsuz şekilde sürecin yönlendirilmesi ve dava akışı ile alakalı bilgi verilmesi konusunda muhteşem bir hizmet alabilirsiniz. Hukuk bürosu uzman kadrosu ile hizmete hazır beklemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz