Mahkeme Kararıyla Haber Kaldırma

İnternette yayınlanan haberler doğrultusunda, hakkında karalama, hakaret, iftira ve bunun gibi sebeplerle kişilik haklarını zedeleyici duruma düşülmesi durumunda mahkeme kararıyla haber kaldırma talebi verilebilmektedir.

5651 sayılı kanunu göre, kişilik haklarının zedelendiği, özel alanın işgal edildiğini düşünen kişi ya da kuruluşlar, 5651 kanunun 9. Maddesine göre yasal haklarını kullanarak kanuni yollardan haber kaldırma talebinde bulunabilirler.

İnternet üzerinde yayınlanan olumsuz, hakaret içerikleri, iftira yayınları, yalan ve asılsız haber, fotoğraf ve videolar, talep edildiği şekilde erişim engeli konulabildiği gibi, yayından kaldırma, sildirme gibi işlemler de yapılabilmektedir. Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için hukuki sürecin çok iyi takip edilmesi gereklidir.

İnternet üzerinden haber kaldırma, fotoğraf ya da video kaldırma gibi işlemlerin gerçekleşmesi için geçerli nedenlerin bulunması ve kanunda belirtilen koşulların oluşması gereklidir.

Mahkeme kararı ile haber kaldırma, fotoğraf ya da video gibi yayınların kaldırılması işlemlerinde, kişilik haklarının zarar görmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesi ya da bir suç unsurunun işleniyor olması çok önemlidir.

Bu sayılan durumların bir tanesinin bile gerçekleşmiş olması, mağdur kişinin mahkemeye başvurması için yeterlidir. Burada ilk yapılması gereken şey, yayınlanmış haberin hangi kaynaktan yapıldığı, site yönetici, içerik ve yer sağlayıcısına ilgili başvuruların yapılmasıdır.

Bu birimlerden herhangi birinden cevap alınamazsa ya da olumsuz cevap alınırsa, o zaman hukuki yollara başvurulabilmektedir.

İnternetten Haber Kaldırma Koşulları Nelerdir?

Mahkeme kararıyla haber kaldırma talebi için bazı koşulların yerine gelmesi gereklidir.

  • Özel hayatın ihlal edilmiş olması
  • Unutulma hakkının oluşması
  • Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ihlal edilmesiyle
  • Kişilik haklarının ihlal edilmesiyle
  • Bir suç işleniyorsa

Tüm bu koşulların oluşması halinde, haber kaldırma için talepte bulunulabilir ve gerekli yerlere başvuru yapılarak, tazminat davası da açılabilmektedir.

Haber Kaldırma Davası Nasıl Açılmalıdır?

İnternet üzerinde yapılan herhangi bir haber, sadece o site üzerinde değil, arama motorlarında ve diğer farklı sosyal medya ağlarında da hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bazı haberler, kişi ve kurumları rahatsız edici, rencide edici olabilmektedir.

Böyle bir durumda mahkeme kararıyla haber kaldırma davası açılabilir. 5651 sayılı kanunun 9. Maddesine göre kişi ya da kuruluşlar ilk olarak ikaz etme yöntemini kullanarak, konu hakkında rahatsızlıklarını belirtebilirler.

Yapılan ikaz şeklindeki talebe içerik sağlayıcısından herhangi bir şekilde dönüş olmuyorsa, habere yer sağlayıcı kuruma başvurulabilir. Buradan da herhangi bir sonuç alınmazsa Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak dava açılabilir.

Mahkeme Kararıyla Haber Kaldırma Davası Nasıl Sonuçlanır?

Mahkeme kararıyla haber kaldırma davalarında, hâkim, erişim engeli kararı verebilmektedir. Buna göre sadece yayının olduğu, kişilik haklarının ihlal edildiği URL adresi erişim engeline tabi tutulur.

URL adresi içinde hangi bölümde istenmeyen haber varsa o bölüm erişeme kapatılabilir. Zorunlu olmayan hallerde, yapılan yayının tamamının kapatılması, erişeme engellenmesi gibi bir karar çıkarılamamaktadır.

Eğer hâkim, URL adresi belirtilmiş içerik erişim engellemesi ile ihlalin son bulmayacağına inanırsa, o zaman tüm yayına erişim engeli koyma kararı verebilmektedir.

Haber Kaldırma Davasında Ne Ceza Verilir?

Kişilik haklarının ihlal edildiği düşüncesiyle mahkemeye başvuran kişi, aynı zamanda başka mecralarda da bu konuda yayınlar devam ediyorsa, Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne müracaat edebilir. Hâkimin görülen davada verdiği engelleme kararı, diğer yayın organları için de geçerlidir.

Eğer hâkimin kararı, ilgili mecralarda yerine getirilmediği takdirde, sorumlu kişi; mahkeme kararıyla haber kaldırma cezası olarak 500 gün ile 3000 gün arasında adli para cezasına çarptırılmaktadır.

Dava sonucu, hâkimin verdiği kararla birlikte erişim engeline girmiş olan yayın, verilen sürü içinde yayından kaldırıldığı takdirde, verilen karar düşer ve kişi ceza almaz.

Dava süreçleri, ihlal yasalarının takibi, hangi yayınların hala devam ettiği gibi işlemler, oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Bu tür davalarda, konusunda uzman bilişim ve internet avukatlarımız ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz