Mahkeme Ceza Sorgulama

Mahkeme ceza sorgulama işlemleri birkaç yolla yapılabilmektedir. Hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını ya da davaların hangi süreçte olduğunu, tutuklama kararı çıkıp çıkmadığını vb. takip etmeniz mümkündür. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar ve yabancılar da Türkiye mahkemelerinde haklarında çıkan sonuçları öğrenebilirler.

Hakkımda Açılan Bir Dava Var mı?

Birçok kişi çoğu zaman haklarında bir dava açıldıklarından habersizdir. Özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşlara tebliğ etme işlemi gerçekleşmemiş olabilir. Hakkımda açılan dava var mı nasıl öğrenebilirim? ile ilgili olarak bir avukattan destek almayı da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda davaların ne aşamada olduğunu ve hakkınızda ceza kararı olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Mahkeme Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mahkeme ceza sorgulama nasıl yapılır? ile ilgili olarak vatandaşlar sıkça soru yöneltmektedirler. Birçok kesimi ilgilendiren bu konu hakkında temel olarak yararlanabileceğiniz yöntemler şunlardır:

  • E-devlet sistemi
  • UYAP sistemi
  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı dosya sorgulama hizmeti
  • Avukat aracılığıyla araştırma ve sorgulama yapmak

Mahkeme ceza sorgulama işlemleri için bu kanallardan faydalanabilirsiniz. Davaların olup olmadığı, dosya ve dava içerikleri, genel bilgiler, ceza alınıp alınmadığı vb. detaylar bu sorgulamalar sonucunda ortaya çıkartılır.

E-Devlet Sistemi ile Sorgulama

E-devlet sistemi ile ceza sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet sistemine kaydınızı yaptırmalı ve şifre almalısınız. Siteye giriş yaptığınızda Adalet Bakanlığı bölümünde Dava dosyası sorgulama başlığı yer almaktadır.

Dava dosyası sorgulamak için e-devlet şifresi, mobil imza, TC kimlik kartı, elektronik imza ve banka ile sisteme kendinizi tanıtabilirsiniz. Sonrasında ise bu bölümden bireysel başvuru sorgulama, dava dosyası sorgulama, adli sicil kaydı doğrulama ve adli sicil kaydı sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür.

UYAP ile Sorgulama

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi kısaca UYAP olarak isimlendirilmektedir. Kişilerin adli konulardaki kayıtları burada tutulur. UYAP sitesinde sisteme kayıt olarak sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye genelinde hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını ya da icra takiplerini bu sistem kanalıyla öğrenebilirsiniz. Alt kısımda “Karar Arama” alanına giriş yaptıktan sonra ekran yönlendirmelerini takip ederek mahkeme cezalarını sorgulayabilirsiniz.

TC kimlik numaranız ile hakkınızda açılmış olan davaları öğrenebilir, süreci takip edebilirsiniz. UYAP SMS bilgi sistemine üye olduğunuzda ise talebiniz üzerine yargı işlem bilgileri kısa sürece mobil cihazınıza iletilecektir. Dosya ve işlem bilgilerini takip etmenin kısa bir yoludur.

Avukatlık Hizmetlerinden Yararlanarak Mahkeme Ceza Sorgulama

Bu işlemleri için belirttiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz ancak bazı durumlarda dava dosyalarına ve içeriklerine ulaşsanız bile bunları yorumlamak zor olabilir. Yanlış bir yorum ise kişilerin aleyhine sonuçlar doğurabilecektir.

Okyanus Hukuk Bürosu Avukatlık Hizmeti: Okyanus Hukuk Bürosu’ndaki tecrübeli avukatlarımız mahkemedeki davalarınız, süreçler ve aldığınız cezalar ile ilgili etkin bir danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunarlar. Hukuki açıdan daha isabetli ve doğru biçimde hareket etmek için bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Avukatlara danışarak hukuki süreci daha iyi değerlendirebilir ve buna göre lehinize olabilecek şekilde hareket edebilirsiniz. Özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki davaları takip etmeleri uzaktan zor olabilmektedir. Deneyimli bir avukata vekalet vererek dava-ceza dosya sorgulaması yapabilir ve sonraki aşamalarda ne yapılacağına dair bir karar alabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz