Lumendatabase Nedir Hukuk

Yasal şikayetleri dikkate alarak faaliyet gösteren Lumendatabase, hukuka bağlı olarak harekete geçiyor. Lumendatabase nedir hukuk olarak merak edenlere de en başta yasal şikayetlere yönelik açıklamalar eşlik etmektedir. Veri tabanı bir hayli gelişmiş olan bu sistem, şikayetlere göre harekete geçiyor. Örneğin;

  • İçeriklerin veya sitelerin kaldırılmasına yönelik şikayetleri topluyor.
  • Şikayetlerden yola çıkarak analizlere başvuruyor.
  • İnternet kullanıcılarına haklarını ifade ederek harekete geçiyor.

Gerek hak bildirimlerine gerekse kanunlara önem veren platformlardan bir tanesidir. Bu sayede her hareketin yasallığa uygun bir şekilde gerçekleşmesine özen gösterilir. Yasal tehditlere karşı savaşan bu sistem sayesinde internet güvenliğinin desteklenmesi söz konusudur. Özellikle de telif haklarına bağlı olarak paylaşımların gerçekleşmesine özen gösterilmektedir.

Lumendatabase İçerik Kaldırıyor Mu?

Ülkemizde internet hukukuna dayalı olarak içerik kaldırma işlemlerine geçilmektedir. Suç işlenen, hakları ihlal eden ya da internette unutulan içerikler için kaldırma işlemlerine başvurulabiliyor. Lumendatabase nedir hukuk açısından sorusuna yönelik benzer cevaplara yer verilmektedir. Örneğin içerik kaldırmaya yönelik;

-İçerik; Her türlü içerik şikayetini kabul eder. Video, ses kaydı ya da görüntüler üzerinden hukuka aykırılık şikayet edilmektedir. Baştan da belirttiğimiz üzere yasal şikayetlere bağlı olarak harekete geçilir. İçeriklerin en başta telif haklarını ihlal edip etmediğini de incelemeye alır.

-Şikayet; Yasal şikayetleri anında inceleyen bu sistem, gerek içeriklerin gerekse sitelerin kaldırılmasına yönelik işlem görür. Sanal mahkeme olarak görev yapan Lumendatabase, hukuka dayalı olarak hizmet veriyor. Böylece internet üzerinde ki paylaşımların kişilere ve de kurumlara zarar vermesi engelleniyor.

Lumendatabase Link Engelliyor Mu?

Sadece içeriklere yönelik işlem görülmüyor. Aynı zamanda link şikayetlerini de dikkate alan platformlardan bir tanesidir. Ve de şikayetler üzerinden link engelleme işlemlerine yer verilmektedir. Lumendatabase nedir hukuk açısından merak edenlere bilişim alanı eşlik etmektedir. Karşılaşmaya gidecek olursak;

  • Bilişime benzer bir şekilde yasal şikayetleri dikkate almakta.
  • Şikayetlere göre hakları ihlal eden paylaşımların önüne geçiliyor.
  • Gerek sitelerin engellenmesi gerekse içeriklerin kaldırılması esas alınmakta.

Yani içeriklerden ziyade direk olarak linklerin de kaldırılmasında rol oynamaktadır. Hatta engellenen linkleri merak edenler platforma giriş yaparak bilgi sahibi olabilir. Bu yolla form açılır ve de engellenen linkler arka arkaya sıralanır. Kullanıcılar çalışma gösterilen siteleri ve içerikleri inceleme şansına sahip olur. Bu haliyle ülkemizde ki internet hukukuna benzer şekilde hizmet verdiği açık durumda.

İnternet Siteleri Nasıl Kaldırılır?

Lumendatabase platformu şikayetlere bağlı olarak site linklerini kaldırabiliyor. Gerek içerikler gerekse linkler üzerinden engellere geçilebiliyor. Yine aynı durum ülkemizde internet hukuku olarak adlandırılır. Başta imaja zarar veren her türlü içerik ile siteye yönelik şikayetlere geçilmektedir. Hazırlanan dilekçeler eşliğinde suç duyurusuna geçilebiliyor.

Sulh Ceza Hakimliği bu konuyla alakalı olarak çalışma gösterir. Şikayete bağlı olarak duruşma yapmadan kararı açıklar. Özellikle de kişi ile kurumların bütünlüğüne zarar veren paylaşımlar için harekete geçilir. Maddi ile manevi bütünlüğe zarar veren sitelerin kaldırılması esas alınır. Bu alanda da Erişim Sağlayıcıları Birliği ile BTK işlem görmektedir.

Lumendatabase Şikayeti Nedir?

Yasal şikayetleri kabul eden sistemler arasında olduğu açık durumda. Bu haliyle kanunları dikkate aldığı ve de yasal işlemlere başvurduğu görülüyor. Web sitesine giriş yapanlar gerek siteler gerekse sosyal medya aracıları üzerinden şikayet bildiriminde bulunabilir. Şikayet edilen platformlar anında analiz edilir. Analize göre hakları ihlal eden gerek içeriklerin gerekse sitelerin engellenmesine karar verilir.

Bir yorum yaz