Kurumsal İtibarı Zedeleyen İçerik Kaldırma

Dijital dünya her geçen gün biraz daha büyüyor. Bu durum, internet üzerindeki verilerin de çoğalmasına sebep oluyor. Bu verilerin arasında elbette kişisel veriler de yer alıyor ve dolayısıyla tehlikeli durumlar söz konusu olabiliyor. İnternetin özgür dünyası, kullanıcılara sonsuz özgürlük tanırken bazı yayıncılar bu durumu yanlış bir şekilde kullanabiliyor. Art niyetli kullanıcılar ya da bilgileri yanlış anlama dolayısıyla olumsuz bir şekilde yansıtan yayıncılar, bazı kişi ve kurumların ticari itibarını zedeleyebilir. Bu noktada ilgili içeriklerin daha tehlikeli sonuçlar doğurmaması için kaldırılması gerekmektedir. Peki, kurumsal itibarı zedeleyen içerik kaldırma işlemi yasal bir işlem midir?

Google’dan İçerik Kaldırmak Mümkün Müdür?

İnternet üzerindeki içeriklerin neredeyse hepsine, Google üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Dolayısıyla internetten içerik kaldırmak için Google ile iletişime geçmek de gerekebilir. Fakat bu noktada belirtmek gerekir ki Google’dan içerik kaldırmak her zaman kesin bir çözüm değildir. İçeriği bir siteden kaldırmak yeterli değildir. Dijital veriler çok hızlı bir şekilde yayılır ve tamamen silinmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle sitenin birinden kaldırmak, diğer sitelerde bulunan benzer içeriklerin de silineceği anlamına gelmez. Google’dan ve arama motoru sonuçlarının tamamından silinmesi gereken içerikler için ise yasal işlemler gerekebilir. Google ya da erişim sağlayıcılar aracılığıyla internetten içerik kaldırmak kesin sonuçlar vermediği için Okyanus Hukuk olarak profesyonel hizmet verebilir, kesin sonuçlar almanızı sağlayabiliriz.

Dijital ortamlarda ortaya çıkan içeriklerin kaynağını bulmak da zordur. İçerik sağlayan bu kaynaklar her zaman belirli ve adı bilinen siteler olmayabilir. Sosyal medyanın varlığı ile hemen herkes internette içerik oluşturabilir. Anonim kişiler Facebook, Twitter, İnstagra vb. ortamlarda içerik oluşturabilir ya da blog ve forumlarda içerik yayınlayabilir. Dolayısıyla zararlı içerikler de sık sık ortaya çıkarak kişi ve kurumların itibarını zedeleyebilir. Kurumsal itibarı zedeleyen içerik kaldırma işlemi ise bu gibi durumların ortadan kaldırılması için gerekli olabilir. Bu noktada bir bilişim avukatına ihtiyaç vardır. Yasal işlemlerin bir uzman tarafından başlatılması ve hukuki sürecin yakından takip edilmesi de son derece önemlidir.

Geçmişe Dönük İçerikler Kaldırılabilir Mi?

Dijital ortamın öncüsü olan Google, içerik oluşturan kişilerin haklarının korunmasına yardımcı olduğu gibi mağdur olan kişi ve kurumların kurumsal itibarı zedeleyen içerik kaldırma işlemleri için de gereken desteği sağlar. İnternet ortamında bir anda yayılan içerikler ilk başta bir problem arz etmeyebilir. Fakat gündemin çok hızlı değişmesi sebebiyle masum bir içerik, bir süre sonra bazı kişi ve kurumların itibarını zedeleyecek hale gelebilir. Böyle durumlarda geçmişte yayınlanan bir içeriğin kaldırılması hakkında da işlem yaptırılabilir.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında dijital ortamlardaki tüm haklar koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla manevi zarara yol açan içeriklerin kaldırılmasına ilişkin hükümler de yasalarda belirtilmiştir.

Eski İçerikler Nasıl Kaldırılır?

Eski içerikleri kaldırmak için ilk adım olarak Google üzerinden işlem yapılması gerekir. Google’ın eski içeriği kaldırma hizmetinden yararlanıp kaldırma isteğinde bulunulmalıdır. Fakat her zaman etkili olmayan bu yöntem, bazı internet sitelerindeki içeriklerin yayında kalmasına devam etmesine sebep olabilir. Yasalarda ve KHK’larda belirtilen haklarınızı bilmeniz, bu noktada mağdur olmamanız için gereklidir. Uzman kadroya sahip bir hukuk bürosu ve profesyonel bir bilişim avukatı sayesinde internette yer alan ve kurumsal itibarınızı kaybetmenize sebep olacak yazılı, sesli ya da görsel içerik ve haberlerin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz