Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Türk ceza kanunun 245. maddesine göre kredi kartlarının kötüye kullanımı şeklinde kredi kartı dolandırıcılığı konusu düzenlenmiştir. Kredi kartının ele geçirilip kişinin rızası olmaksızın yarar sağlamak olarak tanımlanır.  Bilişim suçları kategorisinde yer alır. Kanunla beraber kredi kartı ya da banka kartlarıyla gerçekleştirilen hukuka aykırı fayda sağlama işlemleri suç sayıldı. Kredi kartının müşteri eline geçmeden çalınarak kullanılması, plastik tabakalara gerçek kredi kartı numaralarının basılması, internetle özlük kredi kartı bilgilerinin çalınması, hesap yönlendirme gibi birtakım durumlar kanunen suçtur ve çeşitli cezai yaptırımlar uygulanır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Olur?

Dolandırıcılar tarafından kredi kartları kart sahibinin bilgileri çalınarak, temas olmadan yasa dışı işlerde kullanılır. Bu tip dolandırıcılık faaliyeti ise internet üzerinden gerçekleşir ve en çok gündeme gelen olaylar arasındadır. Bilgisayar üzerinden kredi kartı bilgileri çalınır.  Kredi kartı dolandırıcılığı nasıl olur;

  • İmza kontrolü yapılmayan ve kimlik gerektirmeyen alışverişlerde kayıp ya da çalıntı kartlar kullanılır.
  • Kredi kartının müşterilere kargo yolu ile ulaştırılırken çalınması da kredi kartı dolandırıcılığı konusunda değerlendirilir.
  • Kredi kartı boyutunda olan boş ve plastik kartlara kredi kartı numaraları basılır. Müşteri alışveriş yapmış gibi cihazdan geçirilerek satış belgesi düzenlenir. Daha sonra bu para banka üzerinden tahsil edilerek dolandırıcılık eylemi gerçekleşir.
  • İnternet üzerinden kişilerin ya da şirketlerin güvenlik şifrelerinin aşılması ile kredi kartı ve özelik bilgilerinin ele geçirilmesi de dolandırıcılık faaliyetleri arasında yer alır.
  • Bunun yanı sıra ütüleme yöntemi ile kredi kartında yer alan numaraların yok edilmesi ve yerine başkasına ait kredi kartı numarasının basılması suretiyle kredi kartı dolandırıcılığı gerçekleşir.

Kart Kopyalama: Alışveriş yapan kişilerin kartları müşteri görmeden encoder adı verilen cihazdan geçirilir ve kopyalanır. Daha sonra ise bu bilgiler üretilen sahte kartların şeridine aktarılır. Kredi kartı alışveriş dolandırıcılığı en tehlikeli dolandırıcılık olarak nitelendirilir.  Çünkü ispatlanması zordur.

ATM Dolandırıcılığı: Bankaya gelen müşterilerden önce dolandırıcılar ATM’nin giriş haznesine cisim yerleştirir. Daha sonra gelen müşterinin kartı ATM cihazında kalınca yardım etme bahanesiyle kredi kartına ait olan şifre öğrenilir. Müşterinin bankadan ayrılması ile kart ATM üzerinden çıkarılarak kullanılır.

ATM üzerinden işlem yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. Şifrenizi kesinlikle üçüncü şahıslar ile paylaşmayın. Bunun yanı sıra kredi kartı kayıp ya da çalıntı bildirimi için vakit kaybetmeden ilgili bankanıza bildirim yapın.

Kredi Kartı Dolandırıcılı Suçunda Görevli Mahkemeler

Türk Ceza kanununun bilişim suçları kategorisinde düzenlenen kredi kartı dolandırıcılığı için görevli olan mahkeme Asliye Ceza mahkemesidir. Ceza Muhakemesi Kanununun 12. maddesine göre; suçun işlenmiş olduğu yer mahkemesi, teşebbüste en son icra hareketinin gerçekleştiği yer, zincirleme suçlarda son suçun işlenmiş olduğu yer yetki bakımından görevlendirilir.

İzinsiz Kredi Kartı Kullanımını Şikayet Süresi

İzinsiz kredi kartı kullanımını şikayet süresi 5464 sayılı kanun uyarınca belirlenir. Buna göre; Kartın kaybolması, irade dışında kullanımı ve çalınması durumunda kart çıkaran kuruluşu haberdar etmekle yükümlüsünüz. Şikayet için süre bulunmuyor. Cumhuriyet savcısı tarafından bu durum re’sen soruşturulur.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası

Kart sahibinim rızası olmaksızın kullanılması ya da başkasına yarar sağlaması rıza dışı kullanımı için kredi kartı dolandırıcılığı cezası 3 yıldan 6 seneye kadar hapistir. . 5.000 güne kadar adli para cezası uygulanır. Kredi kartı dolandırıcılığının; sahtecilik yapılarak banka ya da kredi kartını kullanmak suretiyle gerçekleşmesi dört yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çaptırılır. Bu nedenden dolayı yapılan suçlar oldukça ağır olmakla birlikte uzun yıllar boyunca hapis cezası almanıza neden olabilir. Ayrıca bu durum başınıza gelince artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz