Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu ve Cezası

Kişilerin bir yerden bir yere gitmesindeki özgürlükleri ya da bir yerde kalma özgürlüklerinden yoksun bırakma hali, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu olarak tanımlanmaktadır. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ve cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 109. Maddesinde belirtilmiştir.

Kişilerin bir yerden bir yere gitmesi ya da bir yerde kalması engellenme şeklinde yok ediliyorsa kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ve cezası şartları, oluşmaya başlar. Bir kişinin bu suç ile yargılanabilmesi için sadece bir tane eylemi, hukuka uygun olmayan şekillerde yerine getirmesi yeterlidir. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna, asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır.

Kişileri Hürriyetinden Yoksun Kılma Kaç Şekilde Gerçekleşir?

Kişileri hürriyetinden yoksun kılma nitelikli suçlar kapsamına girmektedir. Bu nitelikli suçların da birçok şekilde, kişileri hürriyetinden yoksun kılma çeşidi bulunmaktadır. Suçun cezası ise, işlenen suçun niteliğine göre artış göstermektedir.

  • Zor kullanma, tehdit ya da hileye başvurarak, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma
  • Silah zoruyla, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma
  • En az iki kişi tarafından, kişinin hürriyetinden yoksun kılınması
  • Kamu görevi yerine getiren kişinin, görevi sırasında hürriyetinden yoksun bırakılması
  • Kamuda görevli kişinin, görev tanımını kötüye kullanarak, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma
  • Öz evlat, üvey evlat ve eşe karşı kişinin hürriyetinden yoksun bırakılması
  • Çocuklara, yaşlılara, kendini fiziksel açıdan ifade edemeyecek kişilere karşı yapılan hürriyetten yoksun bırakma
  • Cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçunda Zaman Aşımı Var mıdır?

Şikâyete bağlı suçlar kapsamına girmeyen kişiyi hürriyetinden yoksun kalma, savcılığın suç duyurusunda bulunulmasıyla, bağımsız olarak araştırma ve soruşturma başlatılır. Mağdur kişi, şikâyetinden vazgeçmiş olsa bile, savcılık davayı soruşturduğu için dava düşmez.

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu, uzlaşma kapsamında olmadığından uzlaşma yolları da kapalıdır. Bunun yanında, bu tür davaların zamanaşımı 8 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin bitiminde şikâyet yapılsa bile, dikkate alınmaz. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu nitelikli suçlar kapsamına girdiği andan itibaren, zamanaşımı süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir.

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçunun Şartları Nelerdir?

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ve cezası şekli, için kişilerin bir yerlerde kapalı tutulmasıyla gerçekleşmez. Mağdurun, özgürlüğüne kavuşması için gerekli olan şartların da ortadan kaldırılması gerekir.

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ve cezası verilebilmesi için, kişinin uzun süredir hürriyetinden yoksun olması gereklidir. Eğer kişinin hürriyetinin elinden alındığı konusunda mağdurun rızası varsa, böyle bir durumda, suç işlenmemiş sayılır.

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçunun Cezası Nedir?

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ve cezası, suçun niteliğine göre değişmektedir. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ve cezası kaç yıl diye merak edenler için; eğer suçun oluşması için gerekli koşullar oluşturulmuşsa, 1 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası verilmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nun 109/2. Maddesine göre, suçu işleyen kişi, suç işleme sırasında herhangi bir hileye başvurmuş, hile yapmış, tehditle bu suçu işlemişse ceza, 2 yıl ile 7 yıl arasında değişmektedir.

Suçun mağduru hem maddi hem de manevi yönden zarara uğramışsa, suçu işleyen kişi, hapis cezası yanında adli para cezası da alacaktır. HAGB yani hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumunda verilen ceza; 2 yıl ve altındaysa, HAGB kararı verilebilir. Aynı şekilde eğer suçun cezası 2 yıl ve altında verilmişse, hapis cezasının ertelenmesi gibi bir karar da verilebilmektedir.

Diğer yandan, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işleyen kişi, etkin pişmanlık yasasından yararlanma hakkına sahiptir. Soruşturma öncesinde mağdur, sanık tarafından herhangi bir zarara uğratılmamış ve güvenilir bir yere kendi rızasıyla bırakmışsa, suçluya verilecek cezada 3/2 oranında indirim yapılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz