Kişisel Verileri Yok Etmeme Suçu ve Cezası

Kişisel verileri yok etmeme suçu ve cezası son dönemlerde özellikle online platformların sıklıkla kullanılması sebebi ile yaygınlık kazanmıştır. Kişilerin bu konuda sahip oldukları haklara dair bilgi sahibi olmaları durumunda dava açılması ve hakların korunması dahilinde daha verimli bir tutum takınılacaktır. Kişisel verilerin hem online platformlarda hem de klasik kurum ve kuruluşlarda belirli sene aralıkları ile silinmesi gerekmektedir. Bu verilerin silinmemesi ve aksine depolanması konusunda net bir kanıt sahibi olursanız direkt olarak dava dosyasını açma imkanını elde edebilirsiniz.

Suçun Temel Unsurları Nelerdir?

Kişisel verileri yok etmeme suçu ve cezası ne kadar sorusunun yanıtını net bir biçimde verebilmek için suçun tüm temel unsurları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

  • Özel hayata karşı işlenen suçlar başlığı altında değerlendirilen bu suç kapsamında verilerin kasti olarak istenen süre aralıklarında silinmemesi en temel detay olarak belirlenmiştir.
  • Durumun kasti olması büyük önem taşır. Sistem aksaklığı sebebi ile ya da bu süreci yöneten kişinin ihmalleri sebebi ile kişisel verilerin silinmesi aksadıysa aynı minvalde bir davanın açılması mümkün olmayacaktır.
  • Hukuki düzenlemede kurumların ne kadar aralıklar ile kişisel verileri temizlemek zorunda olduğu belirtilmiştir. Bunun yanı sıra kişisel verileri alırken kaç sene boyunca saklanacağı ile alakalı bilgi de verilir. Bu bilginin dışına çıkıldığı anda kişilerin direkt olarak dava dosyası hazırlama hakkı doğacaktır.

Kişisel verileri yok etmeme suçu ve cezası nedir konu başlığında tüm bu detayları dikkate alarak temel dava detaylarının belirlenmesi yapılacaktır.

Dava Ne Zaman Zamanaşımına Uğrar?

Kişisel verileri yok etmeme suçu ve cezası itiraz süresi ile alakalı incelemeler yapıldığı zaman özellikle işlenen suçun üzerinden 8 yıllık bir süre geçmesi durumunda direkt olarak davanın zamanaşımına düşeceğinin de belirtilmesi gerekir. Bu nedenle suçun işlendiği en yakın tarihte dava dosyasının hazırlanması çok daha verimli olacaktır. Bu şekilde davanın işleyişi ile alakalı gerekli olan sürecin daha sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi mümkün kılınır.

Dava Detaylarında Geçen Tanımlar

Kişisel verileri yok etmeme suçu ve cezası kapsamında veriler başlangıç aşamasında kişilerin rızası ile verilmesine rağmen bu bilgilerin kullanım hakkı ve depolanma yetkisi sonsuza kadar aktarılmaz. Bu nedenle depolama için verilen sürenin dolması durumunda direkt olarak kurum bu bilgileri haksız şekilde ele geçirmiş statüsünde incelenecektir.

Kişilerin bilgilerinin haksız şekilde ele geçirilmesi ve verilerin belirlenen zaman aralığında silinmemesi 2 temel suç unsuru olarak davaya yansıyacaktır. Bu verilerin kişilere karşı kullanılması ise davanın çok daha ciddi boyutlara taşınmasına sebebiyet verir! Dava kapsamında geçerli olan tüm bu detayların olabildiğince dikkatli bir biçimde incelemeye alınması gerekir. Suç unsurları deliller ile beraber eklendikçe kişilerin direkt olarak çarptırılacakları ceza yükünün artış göstereceği de belirtilmelidir.

Konuşmaların Kaydedilmesi Hususu

Kişisel verileri yok etmeme suçu ve cezası kapsamında değerlendirilmesi gereken bir diğer detay da kişisel konuşmaların kaydedilmesidir. Bu noktada cezayı oluşturan en temel sebep karşı tarafın bu konuşmayı hiç kimsenin dinlemediği varsayımı ile yapmasıdır. Tam da bu nedenle hem konuşmalara haksız şekilde ulaşılması hem de özel hayatın ihlali gibi birçok farklı suçtan yargılanacağınızın belirtilmesi gerekir. Tüm bu detaylar direkt olarak davanın seyrini değiştirecektir.

Her bir adımın delillendirilerek dava dosyasına eklenmesi elde edilecek olan dava verimliliğini artıracaktır. Ayrıca bu süreç içerisinde muhakkak konusunda uzman ve tecrübeli isimlerden yardım alınması da en temel unsur olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar