Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme Suçu (TCK M. 136)

Kişilerin hayatında açığa çıkmaması, başka tarafından bilinmeyen kişisel bilgilerin hukuk dışı olarak ele geçirilerek, başkasına verilmesi ya da elden ele yayılması, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu olarak adlandırılmaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesinde, kişisel bilgilerin ele geçirilmesi olarak da adlandırılan suç, “seçilerek yapılan suç” olarak da adlandırılmaktadır.

Seçilerek yapılan suçun unsurları:

  • Hukuk dışı şekilde kişilere ait verilerin başkasına verilmesi
  • Kişisel verilerin illegal yollarla yayılması
  • Kişisel verilerin izin olmadan ele geçirilmesi

Bu seçimlik hareketlerden bir tanesi bile Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesinde yer alan suçun işlendiğine delil olarak gösterilmektedir.

  • Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi, kaydedilmesi, ortaya çıkarılması
  • Özel hayatın gizliliğini ihlal etme
  • Bilişim suçları
  • Haberleşme gizliliğini ihlal suçu
  • Kişisel verilerin kayıt altına alınması suçu

Kanundaki bu suçlar, özel norm niteliğini taşımaktadır ve kişisel verileri hukuka aykırı şekilde vermek ya da ele geçirmek suçuyla çoğunlukla karıştırılmaktadır.

Kişisel Bilgiler Nelerdir?

Kişisel veriler, kimse tarafından bilinmeyen ya da kişinin kendi isteği ile belli çevrelerde açıkladığı bilgiler olarak adlandırılmaktadır. Kişiye ait bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından bilinmesi, rahat şekilde ulaşılması ise, bu bilgileri kişisel veriler olmaktan çıkarmaktadır.

Kişinin nüfus kimlik bilgileri, banka hesapları, e-posta adresi, kan grubu, medeni hali, parmak izi, siyasal ya da dinsel görüşleri, telefon numarası, sağlık bilgileri, kökeni, adli sicil kaydı gibi bilgiler; kişinin kendine ait ya da çok az kişi tarafından bilinen kişisel bilgileri olarak adlandırılmaktadır.

Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Şekilde Verilmesi ve Ele Geçirilmesi Suçu Cezası Nedir?

Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesine göre, kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde verilmesi ve ele geçirilmesi suçu cezası, 2 yıl ile 4 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesine göre kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde verilmesi ve ele geçirilmesi suçu, kamu görevlisinin, görevini kötüye kullanmak ve belli bir iş ya da sanat dalından sağladığı yarar ile işlendiği zaman, verilen 2-4 yıl arası hapis cezası, ½ oranında artırılır. Yani bu durum Türk Ceza Kanunu’nun 137. Maddesine göre düzenlenerek suçlunun cezası 3-6 yıl arasında hapis cezasına yükseltilmektedir.

Kişisel Bilgilerin Ele Geçirilmesi Suçu Zamanaşımı Var mıdır?

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ya da ele geçirme suçu, şikâyet kapsamına giren suçlardan biri olmamakla beraber, mağdur tarafından şikâyet başvurusu yapılmadan da suçun işlendiği öğrenildiğinde savcılık tarafından kendiliğinden soruşturulmaya başlanır.

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ya da ele geçirme suçu zamanaşımı süresi 8 yıl olarak belirlenmiştir. Suçun işlenmesinin ardından 8 yıl içinde suç, savcılığa bildirilerek soruşturma başlatılması sağlanmalıdır. Bu sürenin dolması üzerine, soruşturma yapılmamaktadır.

Kişisel Bilgilerin Ele Geçirilmesi Suçunda Erteleme Cezası Var mıdır?

Kişisel bilgilerin ele geçirilmesi suçunda alınan hapis cezasının belli koşullar altında, adli para cezasına çevrilmesine hükmedilebilir. Aynı zamanda, kişisel verileri hukuka aykırı şekilde verme, ele geçirme suçunda verilen ceza, koşullar oluştuğu takdirde, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması (HAGB) kararı da verilmesi mümkün olmaktadır.

Kişisel bilgilerin ele geçirilmesi suçunda, verilen cezasının ertelenmesi kararı da şartların oluşmasına karşılık verilebilecek hükümler arasında yerini almaktadır. Gün geçtikçe artan güvenlik sorunu, internetin yayılması ve teknolojinin ilerlemesi, kişisel verilerin korunmasında, birçok kişiye zorluk çıkarmaktadır.

Konusunda uzman ve deneyimli avukatlarımız sayesinde, kişisel verilerinizin hukuka aykırı şekilde ele geçirildiğini ve yayıldığını düşünüyorsanız, uzman avukatlarımızla iletişime geçerek, konu hakkında detaylı görüşebilir ve gereğinin yapılması için profesyonel hizmet veren avukatlarımız sayesinde hukuki süreci başlatabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz