Kişisel Verileri Ele Geçirme veya Yayma Suçu

Kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu özel hayatın gizliliği maddesini direkt olarak ihlal eden süreçler ile alakalıdır. Bu noktada özel hayatın bir parçası olan kişisel bilgilerin kişilerin kendi rızası olmadan kullanılması direkt olarak özel hayatın ihlal edilmesi manasına gelmektedir. Özellikle son senelerde akıllı telefonların ve online dünyanın yaygın hale gelmesi ile beraber kişisel verilerin elde edilmesi çok daha kolay ve yaygın bir hal almıştır.

Davanın Niteliği Nedir?

Kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu mu şeklinde merak edilen detayların her birinin davanın parçası haline getirilmesi gerekir. Örneğin bir kurumdan satın alım gerçekleştirirken vermiş olduğunuz temel bilgilerin farklı bir amaç ile kullanılması direkt olarak kişisel özel hayat sınırlarınızın ihlal edilmesi manasına gelecektir. Bu durumun hukuka aykırı olduğunun çok az kişi farkındadır. Kişisel hakların korunması için ve özel hayatın gizliliğinin muhafaza edilmesi adına tüm bu detaylar ile alakalı bilgi sahibi olunması gerekir.

Bilgiler Özel Mi Olmalı?

Kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu ne          minvalde gerçekleştirilir sorusu da sıklıkla dile getirilmektedir. Kişilerin kötüye kullanılan ve ele geçirilen bilgilerinin sır olması ya da özel bir seviyede olması gerekmiyor. Bunun tam tersi klasik sıradan kimlik bilgilerinin ele geçirilmesinin de direkt olarak süreç ile ilişkili olduğunun belirtilmesi gerekir. Kimlik bilgilerinin ya da en basitinden doğum tarihinizin veya evlilik tarihinizin dahi ele geçirilmesi ve yayılması bu noktada hak ihlali çerçevesinde değerlendirilecektir.

Hangi Madde Çerçevesinde Şekillendirilir?

Kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu nedir konu başlığı kapsamında kişilerin 6698sayılı kişisel verilerin korunması kanunu çerçevesinde değerlendirileceğinin altı çizilmelidir. Bu kanunun tüm maddelerine hakim olunması haklarınızın bilincinde olmak ve diğer kişilerin özel hayatına dahil olan bilgileri de kötüye kullanmamak için en temel detaylar arasında kendini göstermektedir.

Davanın sadece kişisel verilerin korunması minvalinde değil aynı zamanda kişilerin huzurunu bozma ve özel hayata izinsiz şekilde dahil olma gibi detaylarda da ele alınması gerekmektedir. Tüm bu detaylar kişilerin alacakları cezanın seviyesini artıran detaylar arasında değerlendirilir. Dava dosyası ne derece kapsamlı şekilde oluşturulursa elde edilecek olan verimlilik de o kapsamda yüksek olacaktır.

Bilgilerin Umuma Yayılması

Kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu kişilerin özel olarak tutmak istedikleri verilerin 3. Kişilerin erişimine açılması manasına gelmektedir. Sadece bu noktada da kalmayarak umuma açılan veriler sebebi ile direkt olarak kişilerin farklı suçların odak noktası olabileceğinin de ayrıca belirtilmesi gerekir.

Bu detaylara göz atıldığı zaman özellikle bilgilerin umuma yayılmasının yeni bir dava konusu olabilecek kadar çok boyutlu olduğu da bilinmelidir. Örneğin kişilerin fotoğraflarının farklı yerlerde paylaşılması ve cinsel istismar amacı ile kullanılması kişilerin tam manası ile mağdur olmalarına neden olabilmektedir. Bu durumun yalnızca kişisel verilerin korunması minvalinde değerlendirilmesi çok da doğru olmayacaktır.

Finansal Verilerin Ele Geçirilmesi

Kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu kapsamında çok boyutluluğa sevk eden detayların başında kesinlikle finansal verilerin ele geçirilmesi başı çekmektedir. Bu noktada sadece kişisel veriler değil aynı zamanda maddi birikimin de tehlikeye girmesi söz konusudur. Bu tür durumlarda dava dosyasının çok boyutlu bir biçimde incelenmesi çok daha verimli bir sonuç verecektir. Finansal verilerin ele geçirilmesinden kaynaklanan bu suçlara dair dosyaların detaylı hazırlanması ve bir uzmanın elinden çıkması özellikle dikkate alınması gereken temel nitelikler arasında bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar