Kişisel İtibar Yönetimi

Online platformlar yıllardır insanların hayatını kolaylaştırıyor; ancak zorlaştırdığı durumlar da var! İnternette hakkınızdaki olumsuz bir haberi veya bilgiyi yok etmeniz çok zor bir süreç. Kişisel İtibar Yönetimi ile itibarınıza yönelik kötü niyetli algıları tersine çevirebilirsiniz. Arama motorunda isminiz arandığında ilk çıkan sayfada olumsuz haber veya bilgilerle karşılaşmak istemezsiniz. Bunun için online ortamlarda itibarınıza kast eden algıları doğru yönetmelisiniz! Peki, online mecralarda kişisel itibar nasıl yönetilir ve nasıl korunur?

Kişisel İtibar Yönetimi Nedir?

Genel anlamı ile kişisel itibarı yönetme teknikleri ile itibarın korunması anlamında kullanılan kişisel online itibar yönetimi, itibara yönelik olumsuz algıların olumlu algılara dönüştürülmesi sürecidir. İsminiz, dijital ortamlarda birkaç saat içinde viral olabilir. Bir paylaşımla kahraman veya tepki toplayan bir insan olabilirsiniz. Eskiden bu durum sadece ünlüler için geçerliydi. Ama şimdi herkes potansiyel bir itibar sorunu yaşayabilir. Bu sebeple günümüzde herkes online itibarını koruma ve yönetme tekniklerine ihtiyaç duyabiliyor. Kişisel itibar yönetimiyle bir isim hakkındaki negatif algılar pozitif düşüncelere dönebilir, kişisel bir iş güvence altına alınabilir veya geniş kitlelerin haksız ithamlarından veya popüler tabirle “linçinden” kurtulabilinir.

Kişisel İtibar Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Kişisel İtibar Yönetimi, yakın ve uzak geleceğe dönük planlı bir itibarı koruma sürecidir. Online platformlarda itibarı olmayan bir kişinin bu süreci yönetmeden başarılı olması veya itibarını düzeltmesi düşünülemez. Bu yüzden kişisel itibar yönetiminin birçok faydası ve avantajları vardır.

Kişisel itibar yönetimine yönelik çalışmaların avantajları şunlardır;

  • Planlı bir kişisel itibar yönetimiyle olumsuz algılar fırsata dönüştürülebilir.
  • Kişisel itibara yönelik kötü niyetli çabalara karşı olumlu algı çalışmaları hem sosyal hem de ekonomik çevrelerde artı puan kazandırır.
  • Online anlamda itibarlı kişilerin sosyal ve iş çevresi daha geniştir.
  • İtibar yönetimi sürecini doğru kullanan kişilerin yorum ve paylaşımlarına itibar edilir.
  • Online kişisel itibar yönetimiyle online mecralarda insanlarla daha etkili iletişim ve etkileşim kurulabilir.

Kişisel İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Her yetişkin insanın sorumluluğu olan kişiye özel itibar yönetimi, gerçek dünya kadar sanal dünyada da oldukça ihtiyaç duyulan bir kavram haline geldi. Bu süreç, sosyal medya hesaplarının kontrol edilmesinden arama motoru optimizasyonu çalışmalarına kadar bir dizi tekniği içeren süreçtir. Sosyal medyada yapılan eski paylaşımlar bir süre sonra itibara kast eden kötü niyetli algılar için kullanılabilir. Örneğin; bir dönem yapılan anormal bir paylaşım, bir iş başvurusunda karşınıza çıkabilir. Hatta bazı paylaşımlar veya ifadeler, aylar sonra hukuki sorunlara da yol açabilir. Bunun için hem geçmişe hem de geleceğe dönük online itibar yönetimi çalışması yapılmalıdır. Doğru yöntemlerle yapılan itibar yönetimi çalışması, fırsatlar ve yeni ortamlar sunabilir.

Kişisel itibarın korunması ve yönetilmesi için yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır;

  • Kişisel itibarı yönetmek için sosyal medya platformlarındaki hesaplar geçmiş dönük olarak kontrol edilmelidir.
  • Arama motorlarında isminiz arandığında ilk sayfalarda çıkan olumsuz bilgilere yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
  • Web sitelerindeki metinler, görseller ve videolar gibi dijital materyaller incelenmelidir.
  • Gerek görülen içeriklerin kaldırılması için teknik çalışmalar yürütülmelidir.
  • Kişi hakkında olumsuz içeriklere karşı olumlu içerikler hazırlanmalı; bu içeriklerin ilgili mecralarda yayılması sağlanmalıdır.

İtibarınıza Profesyonel Katkı

Günümüzde işverenden tüketiciye, hayran kitlesinden arkadaş çevresine, aile üyelerinden akrabalara kadar herkes herhangi bir kişi hakkındaki araştırmaları internette arama motorları yoluyla yapıyor. Buradaki amaç, kişinin “online kimliğini” veya “online itibarını” öğrenmektir. Yanlış bilgiler, itibarı zedeleyen içerikler veya olumsuz izlenime yol açacak görseller bu tür aramalar yapan kişiler nezdinde itibarınızı zedeleyebilir.

Okyanus Hukuk, itibarınıza kasteden haber, yorum, bilgi, paylaşım veya görsellere karşı profesyonel Kişisel İtibar Yönetimi teknikleri ile itibarınızı koruyor! Gerektiğinde hukuk mücadelenizde yanınızda yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz