Kıbrıs Süresiz Oturum (Oturma) İzni

Yaşam standartlarının her geçen yıl arttığı Kıbrıs yaşamak için birçok insanın tercih ettiği ülkeler arasında, eğitimde, ticari faaliyetlerde ve siyasette ciddi bir ilerleme kaydedilen ülke yatırım yapmak isteyenlerinde seçenekleri arasında, cazibe merkezi haline gelen ülkede hem yaşam hem de ticaret yapmak Kıbrıs süresiz oturum (oturma) izni almak isteyenlerin sayısı her yıl biraz daha artıyor.

KKTC Halen Bazı Ülkelerce Tanınmıyor

Kıbrıs Türkiye dışında ki ülkeler tarafından tek bir ülke olarak görülmekte yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halen birçok ülke tarafından tanınmıyor, hukuki olarak Avrupa Birliği toprağı olan adanın kuzey bölümünde uygulama alanının olmaması önemli bir sıkıntıya neden oluyor. Avrupa Birliği ülkelerinden bir vatandaşın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girmesi halinde pasaportuna yasa dışı giriş damgası alıyor ve Avrupa Birliği üyeliğinin verdiği hakları sınırlanıyor.

Kıbrıs’ta Yaşamak İçin Yatırım Yapmak Şarttır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hangi ülke vatandaşı olduğuna bakılmadan aynı hukuk kuralları işletiliyor. Evlenme ya da çalışma gerekçesi dışında Kıbrıs süresiz oturum (oturma) izni almak için belli bir oranda yatırım yapılması gerekli. Kıbrıs’tan alınan konutun adada kalınacak süre boyunca yaşamaya elverişli olması şartı ülkede aranan ilk kriter. İlgili kurumlar tarafından araştırılan bu durumun gerçekleştirilmesi ile oturum almaya hak kazanılır.

Kıbrıs Süresiz Oturum (Oturma) İzni İçin

Kıbrıs süresiz oturum izni almak için ülkede istenen belgeler arasında; satın alınan konutun veya gayrimenkulün tapusu, adres onay belgesi, ekonomik durumu gösteren belge olarak kabul edilen banka hesap dökümü, 2 tane vesikalık fotoğraf ve harç ile pul masrafı yer almakta. Ülkede oturum izni E ve F olmak üzere iki çeşittir. E tipi oturma izni uluslararası bir firmada çalışan yabancı uyrukluları kapsamaktadır, bu izinden yararlanmak için Kıbrıs devletinin aradığı bazı koşullar vardır, firmanın çok büyük kısmının yabancı olması ve işyerinin kendi işyerinde faaliyetini gösteriyor olması gibi, şirket yöneticilerine 2 yıl oturma izni veriliyor, 2 yıl sonrasında şartlar geçerliğini koruyorsa yenileniyor. F tipi oturma izninde çalışmaya gerek olmadan Kıbrıs’ta ikamet edilebilmektedir aranan tek kriter ülkede ikamet edecek kişinin banka hesabında bir hayli fazla hesabının olmasıdır, banka hesabı çok yüksek olanlar Kıbrıs’ta yaşayabilirler. Ülkede kalıcı olarak yaşamak isteyenlerin hesaplarında en az 30.000 EURO olması ve 3 -4 ay gibi aralıklarla eksilen paranın üzerini tamamlaması da aranan başka bir şarttır. Her iki oturma izni de adada kalıcı olarak yaşamayı sağlar ama bunun için uzun dönem ülkede olmak ve kesinlikle burada bir konut sahibi olmak gerekir aksi halde yerleşim izinleri iptal edilir.

Kıbrıs Süresiz Oturum İzni;  Öğrenciler İçin İşleyen Prosedür

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim alan Türk öğrenciler için bakanlıklar bazı zorunluluklar getirdi, bu zorunluluğun biri belirli aralıklar da izinleri yenileme. Yenileme süresi Türk öğrenciler için 2 yıl başka ülke öğrencileri için 1 yıldır. Öğrencilerin ülkeye giriş ve çıkışlarında sorun yaşamamak adına bu prosedürü yerine getirmesi ve Kıbrıs süresiz oturum izni alması gerekli. Süresiz dolan izin belgesi uzatılmaz ise ciddi cezalar uygulanmakta.

Kıbrıs Süresiz Oturum İzni; Öğrenci İşleri Müdürlüğüne Başvurulmalı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim gören öğrencilerden oturum izni almak için istenen belgeler şunlardır; Pasaportun fotokopisi, öğrenci belgesi, sağlık raporu, oturma izni harç makbuzu, yaşayacağı konutun kira ise kira kontratı satın alınmış ise tapusu eğer yurtta kalıyorsa yurt tarafından verilen belge, öğrenci işleri tarafından verilen muhaceret formu, Polis Genel Müdürlüğünden alınan giriş – çıkış belgesi ve 2 tane vesikalık fotoğraf. Kıbrıs süresiz oturum izni almak isteyen öğrenciler belgeleri ile birlikte Öğrenci İşleri müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Ülkede öğrenciler içinde pasaport zorunluluğu vardır, kimlik ile giriş yapılması mümkündür ancak bunun için tanınan süre 1 ila 3 ay arasındadır süreyi aşanlara cezai işlem uygulanır.

Aile İçin Oturma İzni

Aile için Kıbrıs süresiz oturum(oturma) izni almak isteyenler diğer tüm evraklarla birlikte ayrıca evlilik cüzdanı ile çocuklar için doğum belgesi vermesi gerekli ayrıca tüm bu belgeler Türk veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti noterlikleri tarafından onaylanmalı. Göçmenlik başvurusunda ise tüm belgeler Lefkoşe’de bulunan İçişleri Bakanlığına bağlı Göçmenlik Bürosuna verilerek iznin verilip verilmeyeceğini beklemek gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz