Kıbrıs Boşanma Tanıma Tenfiz | Kıbrıs Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kıbrıs mahkemelerinde gerçekleşen boşanma işlemleri ülkemizde doğrudan uygulanmaz. Yani Kıbrıs’da boşanan çiftler Türkiye nüfusunda hala evli olarak gözükürler. Bu nedenle de eşler Türkiye’de başka bir evlilik gerçekleştiremez. Eşlerin Türkiye’de edindikler malların üzerinde hakları bulunur.

Bu gibi sorunlardan kurtulmak için Kıbrıs’da boşanma gerçekleştiren bir kişinin Türkiye’de de tanıma ve tenfiz davası başlatması ve Kıbrıs’da alınan boşanma kararını Türkiye’de geçerli kılması gerekir.

Kıbrıs’da alınan boşanma kararının Türkiye’de tanıma ve tenfizini gerçekleştirebilmek için herhangi bir zamanaşımı süresi bulunmaz. Tanıma ve tenfiz davaları aynı amaca hizmet eder ancak farklı durumlar için açılırlar. Tanıma ve tenfiz davaları şu şekilde işler;

 • Türkiye’de gerçekleşen boşanma davaları MÖHUK . 42’nin şartlarına bakılarak tanıma davası olarak açılır.
 • Kıbrıs’da alınan boşanma kararı içerisinde velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi hükümler varsa bu hükümlerin Türkiye’de de geçerli olabilmesi için tenfiz davası açmanız gerekir.
 • Sizin için en iyisi tanıma ve tenfiz davasını birlikte açmaktır.
 • Bu davaları açabilmek için dilekçedeki dava konusu kısmı içerisine tanıma ve tenfizi birlikte yazmanız bu davaların birlikte işlenmesi için yeterli olur.

Kıbrıs boşanma tanıma tenfiz davası açılmadan Türkiye’de icra edilmez. Bu nedenle ileride sorun yaşamamak için tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekir. Boşanma ve tenfiz davaları için görevli olan mahkeme aile mahkemeleridir. Davanızı buradan açabilirsiniz. Tanıma ve tenfizde yetkili olan mahkeme ise;

 • Türkiye’de kendisine karşı tenfiz ya da tanıma istenen kişin ikamet adresi mahkemesi
 • Eğer ikamet yoksa sakin olduğu yerin mahkemesi
 • Eğe böyle bir adreste yoksa Ankara, İstanbul ya da İzmir mahkemelerinden bir tanesinde dava görülmeye başlanır.

Kıbrıs’da verilmiş olan bir boşanma kararını Türkiye’de de etkin hale getirmek istiyorsanız aile mahkemesine dilekçeniz ile başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gereken bazı belge ve bilgiler vardır. Bunlara dikkat ederek işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirme şansına sahip olursunuz.

Kıbrıs’da Boşanmanın Tanıma Ve Tenfizi İçin Hangi Belgeler İstenir?

Kıbrıs’da verilmiş olan boşanma hükmünün Türkiye’de icra edilebilmesi için tanıma – tenfizinde görevli ve yetkili mahkemeler aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir. Bu başvuru sırasında sunmanız gereken bazı belgeler vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Kıbrıs’da verilmiş olan boşanma kararı
 • Boşanma kararının kesinleşme kararı ( Hükmü veren mahkemeden almanız gerekir)
 • Karar üzerinde bir apostil şerhi ( KKTC içişleri bakanlığından gerçekleştirebilirsiniz)
 • Davacıya ait olan nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi
 • Eğer davayı avukatın açmasını ve takip etmesini istiyorsanız özel yetkili vekaletname çıkartmanız gerekir.
 • Bu vekaleti Kıbrıs’taki Türkiye Büyükelçiliği içerisinde çıkarttırabilirsiniz.

Kıbrıs’daki Boşanmanın Tanıma – Tenfizinde Görevli ve Yetkili Mahkemeler Hangileridir?

Kıbrıosta gerçekleşen boşanma davalarının Türkiye’de de karşılık bulabilmesi için tanıma ve tenfiz davası açmak isteyen kişilerin Türkiye’deki aile mahkemelerine başvurması gerekir. Bu mahkeme görevli mahkemedir.

Tanıma ve tenfiz davasında yetkili mahkeme ise tanıma ve tenfiz için dava açılan kişinin Türkiye’deki yerleşim yerine yakın bir mahkemesidir. Eğer kişinin yerleşim yeri yoksa sakin olduğu yerin mahkemesinde bu dava görülür. Eğer o da yoksa İzmir, İstanbul ya da Ankara mahkemelerinden birinde bu dava görülür.

Kıbrıs’daki Boşanmanın Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma ve tenfiz davalarının süresi belli değildir. Dava içerisinde belgelerin toplanmasına taraflara ulaşılmasına, tebligat adreslerinin belli olmasına göre bu süre değişir. En kısa sürede davanın sonuçlanabilmesi için avukatınız ile süreci takip etmeniz gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz