Kasten İnsan Yaralama Suçu ve Cezası

Bir kişinin, başka bir kişiyi bilerek yaralaması, zarar vermesi, kasten insan yaralama suçu ve cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 86. Maddesinde belirtilmiştir. Burada önemli olan, mağdur kişinin vücut bütünlüğünün bozulması ve vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesidir.

Kasten yaralama, sadece kesici ve delici nesnelere kişiyi yaralamaktan ibaret değildir. Bir kişiyi bilerek ve isteyerek itip kakmak, bir yerini incitmek gibi eylemler de bu suça dahildir. Basit ve nitelikli olmak üzere iki şekilde yaralama eylemi gerçekleştirilebilir.

Kasten İnsan Yaralama Şikâyeti Nasıl Yapılır?

Kasten insan yaralama suçu ve cezası şikâyet için 6 aylık bir süre bulunmaktadır. Bu süre geçildiği takdirde, şikâyet hakkı otomatikman ortadan kalkmaktadır. Basit ve nitelikli olarak iki şekilde işlenen kasten insan yaralama suçunda, eğer kişi basit tıbbi yöntemlerle iyileşebilecek durumda ise, kolluk kuvvetlerine tutanak tutturarak şikâyette bulunabilir.

Eğer kasten insan yaralama suçunda, basit tıbbi yöntemlerin dışında bir yaralanma söz konusu ise o zaman savcılık, olaya el koyarak soruşturma ve araştırmaya başlar. Kasten insan yaralama suçu, uzlaşmaya tabi olan suçlar kapsamına girmektedir.

Cumhuriyet savcısının, soruşturma esnasında uzlaşma teklifi yapma hakkı bulunmaktadır. Suçun faili kişi ile suça maruz kalan kişi, bu uzlaşma teklifine 3 gün içinde cevap vermek zorundadır. Bu üç gün içinde cevap alınamazsa, uzlaşma kabul edilmemiş sayılır.

Kasten Adam Yaralama Sonucu Kişi Ölürse Ne Olur?

Kasten insan yaralama suçu ve cezası şartları, kişinin ölümüyle birlikte değişmektedir. Bir kişinin kasten adam yaralaması sonucu ölüm meydana gelmişse, kasten insan yaralama suçu ve cezası, 8 yıl ile 12 yıl arasında değişen hapis cezası olmaktadır.

  • Kasten insan yaralama suçu; öz evlada, üvey evlada, eşe ya da kardeşe karşı işlendiği durumlarda
  • Bedensel ve ruhsal olarak saldırıya karşı cevap veremeyecek durumda olanlara karşı işlendiğinde
  • Suçu işleyen kişi kamu görevindeyse ve kamu görevlisi nüfuzunu kötüye kullanarak silahla bu suç işlenmişse ceza; 12 yıl ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Kasten insan yaralamanın birçok işlenme biçimi bulunmaktadır. Kasten insan yaralama suçu ve cezası, bu işleniş şekillerine göre değişkenlik göstermektedir.

  • Basit yaralama suçu, 1 ila 3 yıl arasında değişmektedir.
  • Basit yaralama suçu silah ile işlenirse 6 ay ile 1.5 yıl arasında hapis ya da ½ oranında adli para cezası verilir.
  • Basit yaralama suçu silahla işlenmiş ve tıbbi müdahalenin ötesinde bir yaralanma söz konusu ise, 1.5 yıl ile 4.5 yıl arasında cezası bulunmaktadır.
  • Neticesine göre ağırlaşan yaralama, 5 yıla kadar hapis cezası verilir.
  • Kasten insan yaralama suçu dolayısıyla kemik kırılması

Kasten insan yaralama sonucu oluşan neticelere bakılır. Bu neticeler sonucunda hapis cezalarının süresi ya da adli para cezalarının miktarı artış göstermektedir.

  • Suça maruz kalan kişinin organlarında işlevsel bozukluk olursa, konuşmasında zorluk oluşursa, mağdurun yüzünde iz kalırsa, suça maruz kalan kişinin yaşamını tehlikeye atacak bir durum oluştuysa, özellikle hamile bir kadının çocuğunun erken doğum yapmasına neden teşkil edecek bir durum oluşmuşsa, suçlunun cezası 3 yıldan az olmamaktadır.
  • Suç sonrası mağdur, bitkisel hayata girmişse, duyu organlarında ve diğer yaşamsal organlarında işlevsel bozukluk oluşmuşsa, mağdurda çocuk yapma ve konuşma yeteneği yok edilmişse, hamile kadın çocuğunu düşürmüşse, mağdurun yüzünde sürekli değişiklik yapılması gerekiyorsa o zaman verilecek ceza, 5 yıldan az olmamaktadır.

Kasten İnsan Yaralama Suçu ve Cezasında Zamanaşımı Var mıdır?

Kasten insan yaralama suçu ve cezası zamanaşımı, 8 yıldır. Mağdurun, bu 8 yıl içinde, şikâyetçi olarak davalara katılma hakkı bulunmaktadır. Kasten insan yaralama suçu şikâyete tabi suçlardan olmadığından, savcılık istediği her zaman dava hakkında araştırma ve soruşturma yapabilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar