Kasten İnsan Öldürme Suçu ve Cezası

Bir kişinin bilerek bir başka kişinin hayatına son vermesi, kasten insan öldürme suçu ve cezası ile, Türk Ceza Kanunu’nun 81. Maddesinde belirtilmiştir. Kasten insan öldürme suçu; doğrudan kasıt ve olası kasıt olarak iki şekilde gerçekleşebilir.

Kasten insan öldürme suçunda doğrudan kasıttan maksat; kişinin bilerek ve isteyerek öldürme eylemi sonucunda öleceğini biliyorsa ve kurtulması için hiçbir şey yapmıyorsa burada doğrudan kasıt var demektir.

Kasten insan öldürme suçunda olası kasıttan maksat ise; bir kişiyi öldürmek için harekete geçilmiş ve bu öldürme işleminin sonucunda başka kişilerde ölmüşse burada, asıl öldürülmek istenen kişinin dışında başkalarının da ölebileceği konusunda bir kabullenme vardır ve diğer ölenler için olası kasıt durumu oluşmuştur.

Kasten Adam Öldürme Eylemi Nasıl Gerçekleşir?

Kasten adam öldürme eylemi için herhangi bir şekilde belirlenmiş bir durum yoktur. Her türlü şekilde öldürme eylemi gerçekleştirilebilir. Yani kasten adam öldürme eylemini gerçekleştirecek kişi; bıçakla öldürebilir, silahla öldürebilir, boğarak öldürebilir.

Kasten adam öldürme işinde, suçu işleyen kişinin, birini öldürmesi ya da yaptığı bir hareket sonucu ölümüne sebep olması yeterlidir. Kasten insan öldürme suçu ve cezası kanunumuza göre ömür boyu hapis ile cezalandırılmaktadır. Kasten adam öldürme suçundan hüküm yemiş bir kişinin bazı durumlarda, cezada indirime ya da artırıma gidilmesi söz konusudur. Bazı durumlarda ise, failin ceza almadığı durumlarda olabilmektedir.

Kasten Adam Öldürmenin Nitelikli Halleri Nelerdir?

Kasten insan öldürme suçu ve cezası şekli, Türk Ceza Kanunu’nun 82. Maddesinde belirtilmiştir. Burada suçu işleyen kişinin; suçu işleme şekli, neden öldürdüğü, öldürdüğü kişinin kim olduğu gibi durumlar, verilecek cezaların da değişmesine neden olmaktadır.

  • Plan kurarak adam öldürmek
  • Hunharca ve eziyet vererek öldürmek
  • Çeşitli kimyasal silahlar ya da çeşitli doğal afetleri kullanarak öldürmek
  • Öz çocuk, üvey çocuk, eş ya da kardeşi öldürmek
  • Çocuklara, beden ve ruh olarak savunmasız olan kişileri öldürmek
  • Hamile olduğunu bile bile bir anne adayını öldürmek
  • Herhangi bir suçun işlendiği saklamak, delilleri gizlemek, yakalanmamak için adam öldürmek
  • Suç işleyememenin öfkesiyle adam öldürmek
  • Kan davası için adam öldürmek
  • Töre için adam öldürmek

Kasten Adam Öldürmeye Teşebbüs Nedir?

Kasten adam öldürmeye teşebbüs; bir kişinin, öldürme maksadıyla harekete geçmesi ancak çeşitli nedenlerle suçu işleyememesi anlamına gelir. Buna göre; kasten insan öldürme suçu ve cezası, kişinin suça meyil etmesi halinde, oluşacak her türlü zarar ve tehlikenin sonunda kişiye ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası yerine 13 yıl ile 20 yıl arasında hapis ve ömür boyu hapis yerine 9 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezası verilmektedir.

Silahla Kasten Adam Öldürmenin Cezası Nedir?

Silahlar her türlü nesne olabilir. Bıçak, kalem, vazo, çekiç, tırmık, ateşli silahlar, delici ve kesici aletlerin hepsi silah olarak adlandırılmaktadır. Genellikle silahla adam öldürmede; kesici alet olarak bıçak ve ateşli silah olarak da tüfek ya da tabanca kullanılmaktadır.

Silahla adam öldürmenin cezası, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıdır. Eğer kasten adam öldürme suçunda haksız tahrik bulunuyorsa, kasten insan öldürme suçu ve cezası affı sadece cezada indirim şeklinde yapılmaktadır. Buna göre kişi; ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası yerine 18 yıl ile 24 yıl arasında hapis cezası alır. Eğer müebbet cezası almışsa bunun yerine 12 yıl ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılır.

Kasten insan öldürme suçu ve cezası zamanaşımı, temel şekli itibariyle 25 yıl olarak belirlenmiştir. Suçun niteliğine göre bu süre 30 yıla kadar çıkmaktadır. Kasten adam öldürme suçlarına, Ağır Ceza Mahkemeleri bakmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar