Karşılıksız Yararlanma Suçu Ve Cezası

Malvarlığı suçu olarak da bilinen karşılıksız yararlanma, başkasının üzerine kayıtlı olan elektrik ya da doğalgazın izinsiz olarak kullanılmasıdır. Hiçbir ödeme yapmadan başkasının aldığı hizmetleri kullanmak, yasalar tarafından suç olarak belirlenmiştir.

Karşılıksız yararlanma suçu ve cezası Türk Ceza Kanunu içerisindeki 163. Maddede belirlenmiştir. Malvarlığına karşı işlenen suçlar kategorisinde düzenlenen kanunda, elektrik hırsızlığı da yer alır. Kaçak kullanım tüketim miktarının doğru bir şekilde tespitinin önlenmesine neden olur.

Karşılıksız Yararlanma Suçu Alternatifleri

Karşılıksız yararlanma suçu ve cezası farklı unsurlarda karşımıza çıkar. Bunlardan en yaygın olanları elektrik, su, doğalgazı izinsiz kullanmak olarak belirlenmiştir.

 • Otomatlardan yararlanma, telefon hatlarını ya da yayınları izinsiz kullanma da belirtilen kanun çerçevesinde detaylı olarak açıklanmıştır.
 • Türk Ceza Kanunu 163. Ve 233. Maddelerinde kişinin rızası olmadan kaçak kullanım ile ilgili tüm kurallar yer alır.
 • Örneğin, bir evin telefonunu kaçak hat çektirerek kullanmak, Türk Hukuku içerisinde “suç” olarak belirlenmiştir.
 • Devlet tarafından bir yaptırımı olduğu için aynı zamanda caydırıcı etki gösterir.
 • Kaçak kullanım tespit edildiğinde mağdur olan tarafın tüm borcunun tahsil edilmesi amaçlanır.

Karşılıksız Yararlanma Suçu Cezası Nedir?

Otomatları kullanılarak sunulan hizmetleri izinsiz yere kullanmanın cezası 2 ay ile 6 ay arasında değişiklik gösterir. Telefon hatlarının ya da yayınların kaçak kullanılması ise 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda bu durumda kişiye adli para cezası da uygulanır.

Karşılıksız yararlanma suçu cezası eğer elektrik, su ya da doğalgaz gibi hizmetler üzerinden gerçekleştiyse kişinin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenir. Belirlenen hapis cezaları yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda adil bir şekilde verilir. Abonelik açtıran kullanıcıların haksız yere para ödememeleri açısından böyle bir yaptırımın uygulanması önemlidir.

Karşılıksız Yararlanma Suçunda Pişmanlık İndirimi Var Mı?

Karşılıksız yararlanma suçu cezası affı ya da pişmanlık indirimi de vardır. Eğer suçlu olan taraf dava sürecinde suçunu kabul edip mağdur olan kişinin zararını öderse eğer, cezası da üçte biri oranında azaltılır.

 • Belirtilen indirimden yararlanabilmek adına suçlunun en fazla 2 kez hakkı vardır.
 • Üçüncü kez aynı durum tekrar ederse eğer mahkeme tarafından herhangi bir indirim uygulanmaz ve gerekli ceza en kısa sürede hükme çevrilir.
 • Gerçek zararın tam olarak karşılanması, failin pişman olduğunun bir kanıtı olarak ifade edilmiştir.
 • Kamu ya da özel kurumlardan kaçak hizmet alındıysa eğer, suçlunun pişman olduğunu kanıtlayabilmesi adına ödeme yapmasına gerek yoktur.
 • Mahkeme hakimi tüm süreci inceler ve davalı ile ilgili en doğru sonucu verir.

Karşılıksız Yararlanma Suçu Adli Para Cezası

Karşılıksız yararlanma suçu ve cezası adli para cezasına dönüştürülemez. Tek başına uygulanabilen bir yaptırım türü olmasına rağmen adli para cezası uygulaması karşılıksız yararlanma suçu için yoktur.

 • Kaçak elektrik, su ya da doğalgaz kullanımı olması ve alt sınırı düşük kalması durumunda ise adli para cezasına dönüştürmek mümkündür.
 • Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ya de ceza ertelemesi gibi yaptırımlarda uygulanır.
 • Belirtilen durum şikayete tabi suçlar arasında yer aldığı için kaçak tespit edildiği andan itibaren otomatik olarak dava açılır.
 • Dava zamanaşımı süresi ise diğer pek çok konuda olduğu gibi 8 yıl şeklinde belirlenmiştir.
 • Karşılıksız yararlanma suçu ve cezası itiraz hakkı yoktur.

Belirtilen davanın açılabilmesi adına ise görevli kurum Asliye Ceza Mahkemesi olarak karşımıza çıkar.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz