Kadına Şiddet Ve Kadına Şiddetin Cezası

Şiddet Nedir?

kadına şiddet ve kadına şiddetin cezası

Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda Yapılan tanıma göre şiddet “Kişinin ;fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehditleri ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik her türlü tutum ve davranışı” olarak tanımlanmıştır. 

Aile İçi Şiddet Nedir?

Aile içi şiddet ise kişinin eşine, çocuklarına, annesine, babasına, kardeşlerine ya da yakın akrabalarına yönelik uyguladığı fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik şiddettir. Aile içerisinde baskı şeklinde yapılan birçok eylem bu kanun kapsamında aile içi şiddet olarak görülüp yasaklanmıştır.

Kadına şiddet kapsamında şiddet, bir kişi ya da kişilere yönelik, mağdurun  vücutsal ve mental durumuna simgesel ve kültürel olgularının tümüne karşı yapılabilen zararlı her türlü davranıştır. Bir eşyaya zarar verme, cinayet, yaralama, tecavüz gibi fiziksel ve psikolojik tüm saldırıları şiddet çatısı altında toplamak mümkündür.

Aile İçi Şiddetin Çeşitleri

Fiziksel şiddet: Kaba kuvvetin korkutma, sindirme veya cezalandırmak için kullanılmasıdır. Tokat atmak, iteklemek, yumruklamak, tekmelemek, herhangi bir nesne fırlatmak, herhangi bir nesneyle vurmak veya tehdit etmek gibi kişinin vücuduna zarar verebilecek her türlü eylemdir.

Sözlü-Duygusal-Psikolojik şiddet: Hakaret etmek, aşağılayıcı söz söylemek, küçük düşürmek, aşırı kıskançlık yapmak, tehdit, küfür etmek, kişinin kendisini ifade etmesine engel olmak, kişinin ailesi veya arkadaşlarıyla görüşmesini  engellemek, kişinin istediği gibi giyinmesine engel olmak gibi fiziksel bir baskı olmadan ruh sağlığını etkileyen her türlü söz ve davranıştır.

Cinsel şiddet: Kadının rızasının olmadığı yerde, şekilde veya zamanda cinsel ilişkiye zorlama(evli kadınların rızası dışında kocası tarafından cinsel ilişkiye zorlanması da buna dahildir), kişiyi cinsel içerikli sözcükler kullanmaya zorlama, kadını çocuk doğurmaya zorlama veya kürtaj olmasına veya olmamasına engel olmak, fuhuşa zorlamak ya da cinsel organlara zarar vermek gibi hareketlerle kişinin cinselliğini kontrol altına alan ve baskı uygulayan her türlü davranıştır.

Ekonomik şiddet: Çalışmaya veya çalışmamaya zorlamak, kişinin kazandığı parayı kontrol etme, kişinin parasına veya kredi kartlarına el koymak, kişiyi borçlanmaya zorlamak, kişiye para vermemek ya da çok az para vermek, kişiye aile gelir giderleriyle alakalı bilgi vermemek gibi ekonomik baskı içeren her türlü tutum ve davranıştır. 

Şiddetin Sebepleri

Erkeğin uyguladığı şiddetin toplum tarafından mazur görülmesi, kadına karşı yapılan güç gösterileri, eğitimsizlik, ekonomik ve ailevi problemler, medyanın insanlar üzerindeki negatif etkileri, madde kullanımı, alkol ve kumar bağımlılığı gibi faktörler şiddete temel oluşturan sebeplerdir.

Kadına Yönelik Şiddet

kadına yönelik şiddet

Kadınlara, sadece kadın oldukları için uygulanan ya da onları etkileyen cinsiyetin negatif ayrımcılığının var ettiği tüm tutum ve davranışlardır.

Tüm ulusal gayrerlere rağmen önü alınamayan kadına şiddet tüm dünyanın ortak sorunudur.

Kadına yönelik şiddetin en fazla feodal yapının müdaafa edildiği coğrafyalarda kadının güçsüz olduğu addedilerek şiddet uygulandığı bilinmektedir.

Kadına yönelik şiddet yalnızca fiziksel değil aynı zamanda psikolojik şiddettir.

Türkiye’deki kadınlar en fazla aile içi şiddete uğramaktadırlar ve utanıp çekindikleri için bu affedilmeye müsait olmayan suçu gizlemektedirler.

Bu gizleyiş sonucu yapılan şiddet eylemleri kadınlar üzerinde hem ölümcül hem de ölümcül olmayan fakat birçok ağır psikolojik ve nöropatik etkiler bırakan kadını iki türlü de yaşamından koparan etkiler olur.

Şiddete Uğrayan Kadına Ne Yapmalı?

Şiddete uğrayan kadın, öncelikle asla utanmamalı, sessiz kalmamalı ve bundan sonraki süreçlerde ise en yakın karakola gitmeli, şikayette bulunmalı ve tutanak tutturmalı.

Bununla birlikte darp raporu alınmalı. Nitekim boşanma davası açılması isteniyorsa Aile Mahkemesi veya Cumhuriyet Savcılığına başvuru yapılmalıdır.

Koruyucu tedbir alınması isteniyorsa şiddete uğrayan mağdurun herhangi bir delil veya belge sunma zorunluluğu yoktur.

Şiddete uğrayan kadınlar ya da risk altındaki kadınların başvurabileceği kurum ve kurumların listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://ailevecalisma.gov.tr/ksgm/siddete-maruz-kalindiginda/

Kadına Şiddetin Cezası Nedir 2021

Açılan dava sonucu koruyucu tedbir alınması isteniyorsa şiddete uğrayan mağdurun herhangi bir delil veya belge sunma zorunluluğu yoktur.

Alınan tedbir kararları en fazla 6 aylık olur. Yapılan başvuralar neticesinde hakimin gerekli gördüğü takdirde bu süre uzatılabilir.

Bunlara karşın şiddet eylemini gerçekleştiren kişi hakim kararına aykırı davranışlarda bulunursa hakim, kişiye 3 – 10  gün arası hapis cezası verebilir.

Eğer şiddet uygulayan kişi verilen kararlara aykırı hareket etmeyi sürdürürse hakim, 15-30 güne kadar zorlama hapis cezası verebilir fakat bu süre toplamda 6 ayı geçemez.

Genel itibariyle bu suçlar aile içi şiddete dahil olduğu için ceza hukukunu da ilgilendirir. Bununla birlikte şiddeti uygulayan kişi ve mağdur arasında eşlik, altsoy, üstsoy hali varsa bu durumlar cezayı arttırıcı sebepler olabilir.

Aile İçi Şiddetin Cezası 2021

Evlilik birliği içinde şiddete maruz kalan eşin başvuru yapılan makama göre şiddet uygulayan eş hakkında gerekli tedbir ve cezalandırılmada bulunulacaktır. Öncelikli olarak eş hakkında savcılığa şikayet edildiği vakit, eş hakkında soruşturma başlatılacak ve eş, adli para cezası ya da hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Diğer tedbir durumu ise eş hakkında uzaklaştırma kararı verilecektir.

Aile İçi Psikolojik Şiddetin Cezası

Aile içi psikolojik şiddetin cezası ayrı bir kanun maddesinde ayrıca tanzim edilmese de aile içi şiddet durumunda eşe karşı şiddet uygulanması cezasında artırım yapacak bir eylemdir.

Şiddet Gören Kadınların Yasal Hakları

4320 sayılı kanun nezdinde şiddet uygulayan kişi hakkında uzaklaştırma kararı aldırılabilir

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

Boşanma davasının bir sonucu olarak karşı tarafı nafakaya bağlayabilir.

Şiddet eylemini gerçekleştiren kişi için de ceza davası açılarak tüm bu yasal haklara başvurulabilir.

41 Yanıtlar
 1. Tolgahan uçar

  Kız arkadaşımla kavga ettik benden şikayetçi olup darp raporu aldı rapor basit tıbbi müdahale ile giderilebilir çıktı daha sonra şikayetini geri aldı kızgınlıkla şikayetçi oldum dedi kendim düştüm falan dedi şimdi iftiradan ona işlem yapıldı bana yada kız arkadaşıma kamu davası açılır mı bende şikayetçi olmadım ondan

  1. Merhabalar Tolgahan Bey,
   İftira suçu soruşturulması veya kovuşturulması şikayete bağlı suçlar kategorisinde olmaması hasebiyle savcılık tarafından suçun işlendiğinin öğrenilmesi neticesinde derhal soruşturma başlatılması elzemdir. Çünkü ilgili suçun mağduru hem iftira atılan kişi hem de kamu makamlarıdır. Dolayısıyla mevcut dava dosyalarınızı detaylıca incelemeden neticeden bilgilendirmek mümkün değildir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 2. Tolgahan uçar

  Merhabalar kız arkadaşımla kavga ettik rapor aşırı alkollü olduğu için rapor alıp benden şikayetçi oldu yaralama tehdit hakaretten ancak kendine geldiğinde şikayetinden vazgeçti katı raporda basit tıbbi müdahale ile giderilebilir çıktı olay anında yanımızda olan komsumuzda lehime ifade verip kendisini kahve yapmak için mutfağa getirdiğini o sırada dengesini kaybedip düştüğünü söyledi hakkımda kamu davası açılır mı

  1. Merhabalar,
   Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur. Suçun kadına karşı işlenmesi hâlinde cezanın alt sınırı altı aydan az olamaz. Bu halde kanun kapsamında ilgili suç tipi şikayete tabi suç olduğundan şikayetten vazgeçme halinde kamu davası açılmayacaktır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 3. Gamzeli

  Merhaba eşim beni darp etti, bel ve burunda kırık, işitme kaybı oluştu darp raporunda mevcut. Savcılığa şikayet ettim eşim darp ettiğini inkar etmesine rağmen savcılık onun yaptığına kanaat getirmiş onun ifadelerine rağmen basit yargılama usulü uygulanacak ona şuan sanık olarak yargılanıyor. Savunma dilekçesine eşim önce vazo ile aynayı kırdı dolapları kırdı sonrada kendine zarar vermeye başladı demiş. Yani benim bu kadar gücüm olsa kendimi korurdum dayak yemezdim. Olaydan sonra evde de değilim rapor almak için gittim hastaneye bir daha da dönmedim o eve ailemin yanında boşanma davası açtım maddi manevi tazminat ve ziynetleri istedim. Eşim ve ailesi beni dolandırdı diye altınları aileme verdiğini söylüyor iftira atıyor ve yalancı şahitlerde var. Bize gelip beni affet bir daha yapmam sınır anima denk geldi dedi bende ses kaydını aldım mecburen çünkü karşıdaki aşırı yalancı ve çok hakimi ikna etmiş biri çeşitli suçlarından dolayı. O şimdi dolapları kırıp delil olarak göstere bilir mi.

  1. Merhabalar,
   Davalı ya da davacı sanık ya da şüpheli kişilerin kura olarak dava dosyalarında iddialarını deliller ile ispat etmeleri elzemdir. Sorunuzun mahiyetine istinaden dava dosyanızı detaylıca incelemeden sizlere net ve doğru bir bilgi aktarabilmemiz mümkün değildir. Ancak şikayet konunuzu ispatlar nitelikte olunan uzman raporuna dayanak olarak olay anına da ilişkin tanığınızın olması siz lehinize yorumlanabilir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 4. Bahar

  Merhaba ben erkek arkadaşımdan şiddete maruz kaldım geçen yıl şiddetinde uzaklaştırması vardı ikna edince geri geçtim. 15-20 gün önce kaburgam kırılacak şekilde şiddet gördüm. Uzaklaştırma verildi. Ve tutuklanmış.Şimdi ailesi bana baskı yapıyor geri Çek diye. Çektiğim taktirde kaç günde dışarı çıkar. Ben korkuyorum ailesi baş edemem benim ailem şiddete uğradığını bilmiyor. Çekmediğim taktirde iyice bana düşman olacak yardımcı olur musunuz

  1. Bahar Hanım Merhabalar,
   Erkek arkadaşınızın kasıtlı eylemi ile vücut dokunulmazlığınızı ihlal ederek aleyhinize kasten yaralama suçunu işlemektedir.
   Kasten yaralama suçunda korunan hukuki yarar kişinin vücut dokunulmazlığı ve beden bütünlüğüdür. Bu durumda bahse soru konunuz tarafımızca değerlendirildiğinde; Uzlaştırma kararı neticesinde tekrar size karşı bir eylemde bulunması halinde uzaklaştırma kararına istinaden tutuklanmış olması olağandır. Zira işbu durum hakkında uzaklaştırma talep olunan kişiye tebliğ edilmek suretiyle bilgilendirilmektedir. Bu durumda hukuki kapsamda yasal haklarınızı kullanmanızı, korku ve telaş duymanız halinde bu duruma sebep olan herhangi kişi/kişilerin eylemi ise ayrıca TEHDİT suçunun maddi unsurları da tartışmalı olacaktır. Bu koşullar halinde size hukuki bir süreç kapsamında net bir bilgi paylaşmamış etik olmayacaktır. Takdir ederseniz hukuk büromuzu arayarak ya da bulunduğunuz yerdeki en yakın hukuk bürosuna başvurarak yasal danışmanlık hizmeti almanızı önemle tavsiye edebiliriz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 5. Narsist sevgili şiddeti

  Merhaba evli sevgilim tarafından kameralara yansıyacak şekilde sokakta saçtan tutma ve tokat şeklinde şiddet gördüm sadece yanağımda bi şişlik var 3 gün oldu darp raporu almadım yada şikayetçi olmadım yasak aşk yüzünden işimden kovulacağımı düşündüğümden çekiniyorum ne yapmalıyım ?

  1. Okyanus Hukuk

   Merhabalar,
   Uğramış olduğunuz fiziksel şiddet nedeniyle öncelikle derhal darp raporu almanız ve şikayet hakkınızı kullanmanız gerekmektedir. Basit yaralama eylemi şikayete tabi bir suç olup 6 aylık süre içerisinde şikayet hakkınızı kullanmanız gerekmektedir. Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

  1. Okyanus Hukuk

   Merhabalar,

   Anne ve baba müşterek çocuğun masraflarından ortak sorumludur. Dolayısıyla koşullar her ne olursa olsun eşiniz hakkında uzaklaştırma kararınızın mevcut olması hususu gibi müşterek çocuğunuzun giderlerine katılmasına engel bir gerekçe değildir. Boşanma davanız mevcut ise mutlaka Mahkeme Hakimliğinden nafaka talebinde bulunmanızı önermekteyiz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 6. Yadigar

  Merhaba sevgilim tarafında darp edildim ticari taksi içinde alkoluydum şikayetçi oldum rapor var ama inkar ediyor kendi yaptı alkollü olduğu için diyor sonuç ne olur hocam rica etsem soylermisiniz

  1. Okyanus Hukuk

   Yadigar Hanım Merhabalar,

   Türk Ceza Kanunu kapsamında ‘(1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.’ şeklinde kasten insan yaralama suçu düzenlenmiştir. Ayrıca yine ‘(1) Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir. (2) Kişi, fiili işlemek için veya işlediği sırada cebir, tehdit veya hile kullanırsa, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.’ denilmek suretiyle de kişi hürriyetinden yoksun kılma suçu da düzenlenmiştir. Ancak bu suçun işlenmesi amacıyla veya sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanmaktadır.

   Dolayısıyla konunuza istinaden belirtmek isteriz ki ilgili şahsın, size karşı söz konusu bu suçları ihlal ettiği anlaşılmaktadır. Elbette şikayetiniz sonucu soruşturma kapsamında ilgili savcılık tarafından yapılacak olan araştırmalar neticesinde ve şikayet dosyasında mevcut olan delillerin değerlendirilmesi sonucunda iddianame düzenlenecektir ve bu durumda ilgili şüpheli hakkında kamu davası açılmasına karar verilebilir. Olay tarihinde darp raporu almanız sonucunda derhal şikayetçi olmanız tamamen sizin lehinize yorumlanabilecektir. Sizlere doğru ve net bilgi verebilmek için şikayet dosyanızı inceleyerek, detaylandırmakta fayda görmekteyiz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Sevil

    Merhaba eşim ile tarsitma yaşadık beni darp etti rapor aldım Bi kaç sandalye fırlattı. 2 yıl mahkeme sürdü çocukalar ısrarı üzerine sikatimi geri çektim geri çekeme me rağmen en son duruşma eşime 9ay hapis cezası verdi aceba bu 9 ay cezayı yatar mı eşim

    1. Merhabalar,
     Kasten yaralama suçunun nitelikli hallerinde şikayetten vazgeçme kamu davasını düşürmez. Eşe karşı yaralama suçu işleyen kişi hakkında eşinin şikayetten vazgeçmesi, soruşturmanın sürdürülmesine ve kamu davası açılmışsa davanın yürütülerek failin cezalandırılmasına engel değildir.Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 7. Arkadaşımın kocası hem kadını hepde 2 yaşındaki çocuğunu dövüyor hem sozel hemde fiziksel çocuğun burnundan kanlar akiyor ama şikayet etmektende çekiniyor ailesi rezil olmasın diye ne yapmalı sizce

  1. Okyanus Hukuk

   Gökçe Hanım Merhabalar,
   Eşinden şiddet gören bireylerin cezai anlamda karşı tarafı bir yaptırıma tabi tutabilmesi için darp raporu alarak şikayet hakkını kullanması gerekmektedir. Bu şikayet esnasında karakoldan ya da daha sonra Aile Mahkemelerinden şiddet uygulayan eşe karşı uzaklaştırma kararı talep edilebilmektedir. Şiddet gören tarafın evlilik birliğini sonlandırması ve kanundan doğan maddi manevi yasal haklarını talep etmesi de mümkündür. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 8. Filiz

  Iyi günler tanımadığım bir adam evime gelip hem sözle hem de fiziksel şiddet uyguladı ve benim çocuklarım yanidaydi hiç bişey yapamadım bunun cezası ne kadar olur iyi gunler

  1. Okyanus Hukuk

   Filiz Hanım Merhabalar,

   Sizin rızanız olmadan konutunuza giren yahut rızanız ile konutunuza girdiği halde rızaya aykırı bir şekilde konutta kalmaya devam eden kişi konut dokunulmazlığı ihlal suçunu işlemektedir. Bu durumda ilgili şahıs rızanız olmaksızın konutunuza girerek öncelikle konut dokunulmazlığınızı ihlal etmiştir. Ayrıca kasten size şiddet göstermek suretiyle yine Türk Ceza Kanununda düzenlenmekte olan kasten yaralama suçunu da işlemiş olduğu anlaşılmaktadır.

   Dolayısıyla bahse konu konut dokunulmazlığının ihlali suçunun takibi mağdurun şikayetine bağlıdır. Kural olarak kasten insan yaralama suçunun basit halinin takibi de şikayete bağlıdır.

   Sonuç olarak hiç zaman kaybetmeksizin, Ceza Muhakemesi Kanunu 158. maddesi gereğince, ‘Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.’ şeklindeki düzenleme gereğince de derhal ikamet ettiğiniz yerdeki en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına giderek şikayet veya ihbarda bulunmanızı önermekteyiz. Sürecinizin takibi için kendinizi bir avukat ile temsil ettirmeniz ayrıca önem arz etmektedir. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 9. Yaren

  Babamla kavga ettik ve bana şiddet uyguladı bende o anlık sinirle gidip darp raporu aldım şikayetçi oldum bir ay uzaklaştırma aldı ama sonra ay dolmadan barıştık polisler şikayetini geri alabilirsin ama alsan da almasan da 1 ay sonra bu ortadan kalkar dedi ama ben almadim şimdi ne olur mahkeme olur mu babama pars cezası gelir mi gelirse ne kadar gelir

  1. Okyanus Hukuk

   Yaren Hanım Merhabalar,

   Uzaklaştırma talebinizden vazgeçebilirsiniz, uzaklaştırma karar tarihi itibariyle bir aylık sürecin dolmasını bekleyebilirsiniz ve sürenin dolması sonucunda uzaklaştırma talebinize istinaden sürenin ek olarak uzatılmasını talep etmezseniz uzaklaştırma kararı ortadan kalkacaktır.

   Bahse konu ve sorunuza istinaden belirtmek isteriz ki, ”Kasten Yaralama Suçu” Türk Ceza Kanunu 86. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu kanun maddesine göre, ‘ (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.’ şeklinde 1. ve 2. fıkraları düzenlenmiştir.

   Ancak 86/3-a fıkrasında kasten yaralama suçunun; Üstsoya, altsoya, eşe, boşandığı eşe veya kardeşe karşı işlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Bu durumda babanız hakkında açılacak olan kamu davasının takibi için mutlaka avukattan destek almanızı tavsiye etmekteyiz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 10. Yavuz

  Slm kolay gelsin esimin ailesi benim evime gelipbeni tetit ettiler esim ve ailesi ameliyet oldugumu bildikleri helde beni darp etiler esim tokat atti eniştesi ve erkek kardesi beni darp etti darp roporu aldim sikayetci oldum bosanma Davasi actim kendisine kendisi hafif yaralamaktan yargilaniyor erkek kardesi ve eniştesi hakkinda savciliktan acilmiş olan bi Dosya mevcut bir buçuk sene oldu hala devam ediyor ne caza alirlar simdiden tsk

  1. Okyanus Hukuk

   Yavuz Bey Merhabalar,
   Kasten yaralama suçu TCK’nın “Vücut Dokunulmazlığına Karşı İşlenen Suçlar” bölümünde düzenlenmiş olup ilgili düzenlemeye göre;
   Madde 86- (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

   (2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

   (3) Kasten yaralama suçunun;
   a) Üstsoya, altsoya, eşe, boşandığı eşe veya kardeşe karşı,
   b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
   c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
   d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
   e) Silahla,
   f) (Ek:14/4/2020-7242/11 md.) Canavarca hisle,
   İşlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında, (f) bendi bakımından ise bir kat artırılır.
   Somut olayınızda dosya içerisindeki tutanakları şüphelilerin lehine ve aleyhine olan durumları bizzat incelemeden verilecek ceza konusunda kesin bilgi vermemiz mümkün olmamakla birlikte yukarıda belirtmiş olduğumuz kanun maddesi uyarınca cezalandırılmaları söz konusu olabilecektir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilir, fizikken ofisimizde hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 11. Semih

  Merhaba,
  Karı koca kavgasında, şikayetler geri alındığı halde dava açıldı 3 ay sonraya ve 1000 tl bankadaki paraya bloke kondu, bu bloke dava beraat ile sonuçlanırsa kalkcak mı, yoksa gitti mi o para

  1. Okyanus Hukuk

   Semih Bey Merhabalar,

   Türk Ceza Kanunda düzenlenmekte olan bazı suç tiplerinin takibi şikayete bağlı değildir. Örneğin kasten yaralama suçunun nitelikli hali re’sen soruşturulmaktadır. Kasten yaralama suçu sebebiyle şikayetten vazgeçilmesi kamu davasını düşürmemektedir. Ancak kasten yaralama suçunun basit hali şikayete tabidir ve mağdurun iradesi ile şikayetten vazgeçmesi halinde kamu davası düşecektir. Bahsetmiş olduğumuz genel bilgiler kapsamında, iki kategoride mevcut durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

   Bahse konu banka hesaplarınıza bloke konulmasının sebebini detaylandırmaksızın sizlere doğru bir bilgi aktarmamız uygun olmayacaktır. Bu husus hakkında ilgili mahkemenin kalemi ile görüşmenizi dosyanızın akıbetini öğrenmenizi önermekteyiz. Herhangi bir hak kaybı yaşamamak için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu oluşturabilir, fizikken danışmanlık talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 12. Kübra acar

  Benim erkek arkadaşım
  Ablası babasına ve kendisine küfürlü sözler dediği için o anlık sınırle bir yumruk sallamış
  Ve dün gidip ifade verdi ablası hem şikayetçi hem davacı olmuş davasi olacak 6 ay sonra siciline işlenir mi veya yatar mı ablasının ifadesi ise beni tehtid etti vurdu demiş sizce tutuklanma ihtimali var mı ve siciline işlenir mi

  1. Okyanus Hukuk

   Kübra Hanım Merhabalar,
   Kasten yaralama suçu TCK’nın 86. maddesinde düzenlenmiştir. İlgili maddeye göre kasten yaralama fiilinin cezası bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıdır. Eğer yaralama basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde ise bu halde verilen ceza dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıdır. Babasına ve kardeşine karşı bu suç işlendiğinden kanunen verilecek ceza yarı oranda artırılacaktır. Bu kapsamda arkadaşınızın ceza alması durumunda adli sicile işlenecektir. Tutuklu yargılama konusu dosyanın içeriğine, olayın oluşuna ve tarafların yaralanma durumlarına göre farklılık arz etmektedir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

  1. Meryem

   Şidett mağduruyum kumşularım tarafından darp edildim ve çoğuyerimde murluklar var ve akşamlaro yatamıyorum piskolojim buzuldu yemek yiyemiyorum ve 4 aylık gebeyim beni darp eden iki bayan ben onları şikayet ettim ne gibi ceza alırlar lütfen cevap ver

   1. Merhabalar Meryem Hanım,

    Öncelikle yaptığınız yoruma geç dönüş yaptığımız için çok özür dileriz. Avukatlarımız bir süredir oldukça yoğunlar. Bu nedenle talebinizle ilgilenme fırsatına henüz erişemediler. Ancak kendileri, şiddet görmenizle alakalı mağduriyetinizi değerlendirmeye aldılar ve kısa süre içerisinde çözüm seçenekleriyle sizlere bir kez daha dönüş yapacağız.

    Bizi tercih ettiğiniz ve bekleme sabrını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz!
    Okyanus Hukuk Bürosu

 13. Şúkran şen

  Şiddet mağduru tüm hicbir şekilde hakkımı savunamiyorum biryil oldu beni suçlamak için herşey yapiliyo saglim kotu evimde huzurum kalmadı intihar edecek duruma geldim maddi durumum yok ben sağlığımı geri istiyorum yalvarırım bana yardım edin

  1. Merhabalar Şükran Hanım,

   Öncelikle yaptığınız yoruma geç dönüş yaptığımız için çok özür dileriz. Avukatlarımız bir süredir oldukça yoğunlar. Bu nedenle talebinizle ilgilenme fırsatına henüz erişemediler. Ancak kendileri, aile içi şiddetle alakalı mağduriyetinizi değerlendirmeye aldılar ve kısa süre içerisinde çözüm seçenekleriyle sizlere bir kez daha dönüş yapacağız.

   Bizi tercih ettiğiniz ve bekleme sabrını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz!
   Okyanus Hukuk Bürosu

   1. Leyla temelli

    Eşimin oğlu aşırı şımarık yetiştirdiği için herkese Emir verip hakaret ediyor babasına bile ulan o çocuğu gereksiz adi gibi laflar söylüyor ben de bundan sinirlendiğim için ona karşı tutum geliştirdim beni döveceğini söyleyip tehdit ediyor ne yapabilirim şu an ayrı yaşıyoruz eşim de ona beni boşayacağını söyleyip rahat ettiriyor o da şımardıkça şımarıyor

    1. Okyanus Hukuk

     Leyla Hanım Merhabalar,

     Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, 5237 Sayılı TCK’nın “Hakaret” başlıklı 125. maddesinde “ Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.” hükmü düzenlenmektedir. Sizin olayınızda ise ilgili kişi hakkında kanuni şartların oluşması halinde savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Tehdit suçunun meydana gelmesi için ise ağır ve haksız bir zarara uğratılacağınızın tarafınıza bildirilmesi gerekir. Bu durumda da tehdit edildiğinizi delilleriniz ile ispatlamanız halinde ilgili kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Akabinde tüm bu işlemler yapılmadan öncede ya da işlemler yapıldığı anda yine ilgili kişi hakkında uzaklaştırma kararı verilmesini de talep edebilirsiniz. Tüm bu hususlar ise kanuni sürelere tabidir. Dolayısıyla herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına ofisimizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

     1. Birgul

      Merhaba ben esimin babasi tarafindan darp edildim polise gitim sikayetci oldum orda benim yara izlerimi fotografa cektiler ve simdi aylemin yanindayim cocuklarim esimin yaninda su anda benim uzerime kayitli oldugu kirada oturuyorlar cocuklarimi gidip alamiyorum esimin babasida orda ne yapmaliyim lutfen yardimci olun bana

     2. Merhabalar,
      Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur. Suçun kadına karşı işlenmesi hâlinde cezanın alt sınırı altı aydan az olamaz. Bahsetmiş olduğunuz olay kapsamında koruma kararı ile çocuklarınızı alabileceğiniz gibi mahkemeden de talepte bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

      Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

  2. Birgul

   Merhaba ben esimin babasi tarafindan darp edildim polise gitim sikayetci oldum orda benim yara izlerimi fotografa cektiler ve simdi aylemin yanindayim cocuklarim esimin yaninda su anda benim uzerime kayitli oldugu kirada oturuyorlar cocuklarimi gidip alamiyorum esimin babasida orda ne yapmaliyim lutfen yardimci olun bana

   1. Merhabalar,
    Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur. Suçun kadına karşı işlenmesi hâlinde cezanın alt sınırı altı aydan az olamaz. Bahsetmiş olduğunuz olay kapsamında koruma kararı ile çocuklarınızı alabileceğiniz gibi mahkemeden de talepte bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

    1. Tolgahan uçar

     Kız arkadaşımla kavga ettik benden şikayetçi olup darp raporu aldı rapor basit tıbbi müdahale ile giderilebilir çıktı daha sonra şikayetini geri aldı kızgınlıkla şikayetçi oldum dedi kendim düştüm falan dedi şimdi iftiradan ona işlem yapıldı bana yada kız arkadaşıma kamu davası açılır mı bende şikayetçi olmadım ondan

     1. Merhabalar Tolgahan Bey,

      İftira suçu soruşturulması veya kovuşturulması şikayete bağlı suçlar kategorisinde olmaması hasebiyle savcılık tarafından suçun işlendiğinin öğrenilmesi neticesinde derhal soruşturma başlatılması elzemdir. Çünkü ilgili suçun mağduru hem iftira atılan kişi hem de kamu makamlarıdır. Dolayısıyla mevcut dava dosyalarınızı detaylıca incelemeden neticeden bilgilendirmek mümkün değildir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

      Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

Bir yorum yaz