02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Ücretsiz Danışmanlık

İznim Olmadan Yapılan Paylaşımları Kaldırtma

İznim olmadan yapılan paylaşımları kaldırtma işlemi ne kadar sürer, nasıl yapılır konuları hakkında bir bilginiz yok ise Okyanus Hukuk olarak sizlere uzman ekibimiz ile hizmet vermeye hazırız. Size ait olan bir fotoğrafın ya da videonun bir başkası tarafından kullanılması durumunda o paylaşımın silinmesini sağlama hakkınız vardır.

Bu tür davalarda genel olarak telif durumları ön plana çıkar. Kişiler, kendilerine ait olan fotoğrafları, yazıları ve videoları belgeli bir şekilde sahiplenebilir. Özellikle bu tarz sahipli paylaşımların başka mecralarda paylaşılması suç teşkil edecektir.

Telif Hakkı Nedir?

Bir paylaşım, bir öğe ya da bir ürün sizin tarafınızdan ortaya konulmuş olabilir. Size ait olmasa bile işletme haklarını üzerinize alma şansınız vardır. Telif hakkı sayesinde ürünleri, üretimleri, paylaşımları sahiplenebiliyorsunuz. Sahiplendiğiniz bir paylaşımı bir başkasının sizden izin almadan paylaşması suç unsuru olarak kabul ediliyor. İzinsiz paylaşımlar için kaldırtma ve tazminat talep etme hakkınız olduğunu da unutmamalı, hakkınızı her an savunmalısınız.

Telif Hakkı İhlalinde Dava Açılır Mı?

Günümüzde en çok açılan davalardan biri telif davalarıdır. Bir kişiye ait olan fotoğraf ya da videolar bir başkası tarafından izinsiz bir şekilde paylaşılamaz. Ancak, paylaşılan kişi tarafından içeriğin gerçek sahibi belirtiliyorsa o zaman sorun oluşmayacaktır.

Telif hakkı demek, oluşturulan bir içeriğin sahibinin olması demektir. Bir fotoğraf çektiyseniz ve onu bir sosyal mecraya yüklediyseniz bu fotoğrafın sizden habersiz bir başka platformda paylaşılması yasal değildir. İznim olmadan yapılan paylaşımları kaldırtma hakkım var mı diye soruyorsanız elbette ki vardır.

İzinsiz Paylaşımlar Nasıl Kaldırılır?

Bir kişinin paylaşımını bir başka kişi, kurum ya da marka paylaşmak isterse o kişi ile anlaşma sağlanması gerekiyor. Ya ödeme yapılır ya da sözleşme imzalanır. Ancak, ne yazık ki internet çok derin bir mecra ve paylaşımları her an kontrol etmek çok zordur. O nedenle kişilerin paylaşımları çoğu zaman izinsiz kullanılabiliyor.

Bu gibi durumları keşfettiğiniz zaman yapmanız gereken ilk işlem içerik sağlayıcısına ulaşmak olmalıdır. Kişilerden ya da kurumlardan size ait olan içeriği silmesini ya da size ait olduğunu belirtmesini isteyebilirsiniz. 24 saat içinde bu kurumlardan ya da kişilerden yanıt gelmesi beklenir.

Ret alabilir ya da hiç yanıt alamayabilirsiniz. Eğer ki karşınızdaki kişi ya da kurum durumu onaylamıyorsa resmi merciler üzerinden dava açma hakkınız var. Paylaşımları kaldırtma işlemi için sulh ceza mahkemeleri yardımcı oluyor.

Öncelikle bir dilekçe ile durumu anlatmalı, mahkemeye başvuruda bulunmalısınız. Ardından mahkemenin kararı içeriğin kaldırılması olduğu zaman 24 saat verilir. 24 saat içinde sağlayıcı içeriği kaldırmak zorundadır. Eğer ki kaldırma işlemi yapılmıyorsa 4 saat içinde Erişim Sağlayıcıları Birliği bu içeriği kaldıracaktır.

Kaldırılma Süresi Ne Kadardır?

İzniniz olmadan bir görüntünüz, bir videonuz bir başka platformda paylaşılabilir. Bu gibi durumda hem maddi hem de manevi tazminat davası açabileceğiniz gibi paylaşımı kaldırtma şansına da sahip olursunuz. İznim olmadan yapılan paylaşımları kaldırtma işlemi ne kadar sürer sorusu sıklıkla soruluyor.

Genele bakıldığı zaman hafızadan silme işlemi de dahil edildiğinde en fazla 10 güne kadar içerik kaldırılmış olacaktır. Bir mecradan fotoğrafın, videonun ya da içeriğin kaldırılması yeterli değildir. Aynı zamanda arama motoru hafızasından da sildirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

İzniniz olmadan paylaşımlarınızın başka mecralar tarafından paylaşılıyor olması bir suçtur. Bu konuda hakkınızı aramak istiyorsanız Okyanus Hukuk olarak uzman ekibimiz ile sizlere her an destek olmaya hazırız.