02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Ücretsiz Danışmanlık

İzinsiz Yayınlanan Videoların Kaldırılması

İzinsiz yayınlanan videoların kaldırılması süreci sanıldığı kadar zor ve karmaşık değildir. Kişinin haklarını ihlal edecek bir yayın yapılması durumunda, mahkemeye başvurarak engellenmesini talep etmek mümkündür. Sulh Ceza Hakimliğinin baktığı dava sonucunda mağdur olan taraf haklı bulunursa eğer, en kısa sürede yaptırım uygulanır.

İzinsiz Yayınlanan Videolar Nasıl Kaldırılır?

Kişinin ya da kurumların izni olmadan yayınlanan videonun mahkeme kararı ile kaldırılabilmesi adına hak ihlali yapması önem taşır. Bu aşamada video içeriğinin intihar, çocuklara cinsel istismar, taciz, tecavüz gibi konular olması halinde kaldırılması gerekir.

 • Yayınlanan video içeriğini toplumu derinden sarsacak bir konuysa eğer, Cumhuriyet Savcılığı tarafından 24 saat içerisinde erişim engeli gelir.
 • Suç işlenmesi durumunda videoların ya da internette yayınlanan içeriklerin kaldırılmasına Sulh Ceza Hakimliği karar verir.
 • Yine aynı şekilde kişilik haklarının da zarar görmesi durumunda video en kısa sürede kaldırılır ve yayıncı için dava açılır.
 • IP adresi, alan adı, yer sağlayıcısı, içerik sağlayıcısı gibi veriler üzerinden video yayıncısının kim olduğunu öğrenmek son derece kolaydır.

İzinsiz İçeriklerin Kaldırılması Hangi Kanun İle Düzenlenmiştir?

İzinsiz yayınlanan videoların kaldırılması, 5651 sayılı “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun” ile birlikte düzenlenmiştir. Belirtilen kanun kapsamında yayınlanan video eğer kişilik haklarına zarar veriyor ya da suç teşkil ediyorsa en kısa sürede kaldırılır.

Yayıncı sayfanın engellenmesi: Eğer videoda toplumu derinden sarsacak ya da genel ahlakı bozacak görüntüler varsa, yayınlanan siteye ya da sayfaya da erişim engelli gelir. Mahkemeye başvuru yaptıktan sonra soruşturma sürecinde video detaylı olarak incelenir ve bir sonuca bağlanır.

İnternette Yayınlanan Videolar Kalıcı Olarak Silinebilir Mi?

Video kaldırıldığı gibi içeriğe bağlı olarak yayıncının engellenmesi de mümkündür. Aynı zamanda izniniz olmadan internette yayınlanan videolar, mahkemeye başvurulduğunda kalıcı olarak silinir. Google içerik kaldırma politikasına uygun olduğundan dolayı herhangi bir sorun yaşanmaz.

 • İzniniz ya da haberiniz olmadan internette paylaşılan videolar, eğer bir müdahale yapılmazsa yıllarca kalabilir.
 • Böyle bir durumda mahkemeye başvurmak ve haklarınızın ihlal edildiğini söylemek yeterli olacaktır.
 • Böylelikle tüm video ve görüntüler kalıcı olarak silinir. Tarafların mağdur olmaları en hızlı şekilde engellenir.
 • İzinsiz yayınlanan videolar internet ortamında yayıldığında kişinin kendini kötü hissetmesine ya da mağduriyet yaşamasına neden olabilir.
 • Kamu yararını etkileyecek olan bir video söz konusu olduğunda ise Sağlık Bakanlığı’na başvurmak ve süreçten haberdar etmek faydalı olacaktır.

İzinsiz Yayınlanan Videoların Kaldırılması Neden Önemli?

Suç teşkil etmesi, kamu yararını bozması ve kişilik haklarına zarar vermesi nedeniyle izinsiz yayınlanan videoların kaldırılması önemlidir. Bu sayede vatandaşların özgürlük alanlarının kısıtlanması engellenir. Son dönemde internet, telefon ve elektronik cihazların kullanımının yaygınlaşmasının üzerine video çekmek kolay hale gelmiştir.

 • Genç ya da yaşlı fark etmeksizin herkesin elinde telefon olması, beraberinde bazı sorunları da getirir.
 • Kişinin izni olmadan alınan görüntüler daha sonrasında internet ortamında hızlı bir şekilde yayılmaktadır.
 • Özellikle videosu çekilen isim ünlüyse eğer, toplumda daha kısa sürede ses getirir ve ilgi çeker.
 • Bu gibi durumlarda ise farkında olmadan görüntüsü alınan kimse, mağduriyet yaşayabilir.

Kanunlar tarafından düzenlenen izinsiz içerik paylaşımı yaptırımları caydırıcı nitelik taşımalıdır. Belirtilen konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak istiyorsanız eğer, firmamız her zaman profesyonel destek verir.