İştirak Nafakası Davası

İştirak nafakası davası velayeti almayan tarafın ödemesi gereken ana amacı çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanması olan detaylar arasında bulunmaktadır. İştirak nafakası ile alakalı olarak inceleme yapıldığı zaman bunu ödemekte zorluk çıkaran kişilerin sayısının yüksek olmadığı görülüyor. Daha çok kadın lehine verilen yoksulluk nafakası gibi miktarların ödenme sürecinde çok daha fazla sorun çıktığının da belirtilmesi gerekir.

İştirak Nafakası İçin Başvuru Şart Mıdır?

İştirak nafakası davası nasıl açılır sorusu kapsamında kişilerin özellikle bir başvuru yapmaları gerekmeyecektir. Bu noktada hakim velayetin belirlenmesinden hemen sonra çocuğun bakım giderlerinin tamamlanması için gerekli olan nafaka balama aşamasını tamamlayacaktır. Bu şekilde çocuğun maddi yönden herhangi bir sorun ile karşılaşmadan büyüme ve gelişmesinin tamamlanması için fırsat sunulmuş olur.

İştirak nafakası davası nedir ve ne kadardır gibi sorularda sıklıkla yöneltilmektedir. Ödenecek olan nafaka çocuğun ihtiyaçları ve ödeme yapacak olan kişinin maddi durumu ile yakından ilişkilidir. Ödenemeyecek derecede yüksek bir miktarın hükmedilmesi direkt olarak kişilerin maddi yönden zor durumda bırakılması ve bu nafaka ödeme sürecinin çocuk aleyhine gelişmesine sebebiyet verecektir.

İştirak Nafakası Kimler Tarafından Talep Edilebilmektedir?

İştirak nafakası davası şartları incelendiği zaman iştirak nafakası talep edebilecek olan kişiler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Çocuğa bakan taraf
  • Çocuğa atanan kayyım
  • Vasi tayin edilen kişi

İştirak nafakası davası kapsamında sorunsuz bir biçimde bu kişilerin talep ettikleri miktara onay verilir. Bu miktarın makul seviyede olması için orta yol bulunur. Genel olarak yaş gruplarına göre çocuğun ihtiyaçlarının belirlenme safhasında bilirkişiden de yardım alınabilir. Sürecin asıl amacı kişilerin anne baba olarak çocuğun bakımı sırasında zorluk yaşamamaları ve çocuğun da tüm ihtiyaçlarının sorunsuz bir biçimde karşılanmasının sağlanmasıdır.

Hangi Süre Aralığında Ödeme Yapılmaktadır?

İştirak nafakası davası kapsamında hükmedilen miktarın ödeme aşamasında çocuğun 18 yaşına girmesi beklenmektedir. 18 yaşına giren bireylerin bakımı için iştirak nafakası talep edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu yönde bir talep gelse dahi ilgili makamlar durumu direkt olarak reddedecektir. Bu noktada bir püf noktasından da bahsetmek gerekmektedir. 18 yaşının tamamlanmasına rağmen hala kişi eğitim yaşantısına devam ediyorsa bu eğitim yaşantısı dahilinde ihtiyaçlarının karşılanması için nafaka talep edilmesinden herhangi bir sorun söz konusu değildir. Hatta anne ve babanın temel sorumlulukları arasında çocuğun okumak istediği süre boyunca ona gerekli olan maddi manevi desteğin verilmesi oldukça önemlidir.

Kusurluluk Etkin Bir Kriter Midir?

Yoksulluk nafakası alabilmek için nafaka alacak olan tarafın daha az kusurlu olması gibi bir koşul getirilmiştir. İştirak nafakasında bu tür bir koşul söz konusu değildir. Kişilerin kusurlarına bakmadan çocuğun menfaatlerin ön planda tutulması ile süreç değerlendirilmektedir. Özellikle 18 yaşından küçük olanların menfaatlerinin korunması konusunda devletin oldukça etkin bir tutum belirlediği de net bir biçimde görülmektedir.

Ödememe Yolunu Seçen Kişileri Hangi Yaptırımlar Bekler?

Ödememe yolunu seçen kişilerin öncelikle hazırda malları bulunuyorsa icra yolu ile bu mallara el koyulur. Malların satışının yapılmasından sonra kişilerin ödemesi gereken iştirak nafakası taraflara iletilir. Ödememe yolunu seçen kişileri bekleyen bir diğer husus da maaşa haciz gelmesidir. Haciz koyulacak bir maaş bulunmuyorsa ya da maaş hali hazırda haciz altındaysa 3 aya kadar hapis cezası dahi verilebilir. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için ödememe gibi süreçler yaşandığı zaman sürekli olarak uyarı gönderilmektedir. Uyarılar yanıtsız kalırsa kişilerin yukarıda sırlanan yaptırımları dikkate alması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar