İnternet Yoluyla Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Ve Yayınlanması Suçu

İnternet yoluyla kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayınlanması suçu siber suçlar içerisinde en sık rastlanan detaylar arasında kendini gösteriyor. Bu noktada kişilerin verilerinin sosyal medya kullanımlarının artış göstermesi bu noktada en temel sebepler arasında yer alıyor. Kişisel verilerin bu derece erişilebilir olması konu ile alakalı art niyet besleyen kişileri de harekete geçiriyor.  İnternet yoluyla kişisel verilerin elde edilmesine açık ve suiistimal edilmeye de oldukça uygun bir alan hazırlanmaktadır.

Kişisel Verilere Erişim Suç Mudur?

İnternet yoluyla kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayınlanması suçu kapsamında kişilerin izni olmadan en temel bilgilere dahi erişilmesi cezai yaptırım gerektirmektedir. Kişisel verilerin olumsuz yönde kullanılması, izinsiz erişilmesi ya da bu verilerin toplu erişime açık olan noktalarda paylaşılması her biri farklı bir suç unsuru oluşturmaktadır. Kişisel verilere erişim sağlayan kişilerin en sık kullandıkları yöntemin başında hacking gelmektedir. Bu suçun da cezai müeyyidesi bir seneden üç seneye kadar değişim göstermektedir.

Kişisel Verilerin Özel Hayatı İhlal Eder Şekilde Yayınlanması

İnternet yoluyla kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayınlanması suçu kapsamında dikkat çeken bir diğer detay da özel hayatın ihlal edilmesidir. Kişilerin toplu erişime açık olmayacağını düşünerek muhafaza ettiği verilere ulaşılması ve bunların paylaşılması direkt olarak siber suçlar kapsamında dikkate alınacaktır. Bu alanda hakkınızın savunulması için ve daha detaylı bir dava dosyası hazırlanması adına muhakkak Okyanus Hukuk Bürosu ile iletişim kurmalısınız. Ancak bu şekilde dava dosyasının sorunsuz şekilde seyretmesini ve sonuca ulaşmasını mümkün kılabilirsiniz. Hukuk büromuz konusunda uzman olan çalışanları ile bu konuda size hizmet vermeye devam etmektedir.

Casus Yazılımların Kullanımı Neden Yaygınlaşıyor?

Elektronik cihazlara sorunsuz biçimde yüklenen bu yazılımlar ile beraber kişisel verilerin elde edilmesi özel hayatın gizliliğin ihlali sıklıkla rastlanan detaylar arasında kendini gösteriyor. Bu noktada casus yazılımların erişilebilirliğinin artması ve kullanımının oldukça kolay olması özellikle yaygınlaşmasının temel sebepleri arasında kendini gösteriyor.

Casus yazılımları kullanan kişilerin bir kısmının temel amacı davalara delil elde etmektir. Kendi haklılıklarını ispat etmek amacı ile delil arayan bu kişilerin casus yazılım kullanarak elde etmiş oldukları hiçbir verinin davalarda delil olarak kullanılmayacağının da altı çizilmelidir. Bir verinin davada delil olarak kullanılabilmesi için muhakkak hukuki yollar ile elde edilmiş olması gerekir. Ancak bu şekilde davada haklılığınızı ortaya çıkaracak bir adım atabilirsiniz.

Hatta casus yazılım kullanmanız sebebi ile karşı tarafın sizi haksız çıkarması dahi mümkündür. Casus yazılım kullanarak haklı çıkmak isterken özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi sebebi ile size karşı dava dahi açılabilir.

Tazminat Davası Açılır Mı?

Kişisel verilerinizin elde edilmesi ve yayınlanmasından kaynaklanan herhangi bir sorun yaşadıysanız bu noktada maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız bulunuyor. Kusurlu olan tarafın mağdur tarafın zararını giderme gibi bir zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk kapsamında mahkeme şikayet ya da talep olmadan dava açmaz. Bunun tam tersi kişisel başvuru esastır.

 

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz