02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Ücretsiz Danışmanlık

İnternet Suçları Nereye Şikayet Edilir?

İnternet suçları nereye şikayet edilir sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Bu noktada şikayetleri Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapabilirsiniz. Ayrıca konu ile alakalı emniyette de yetkili bir birim bulunmaktadır. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı üzerinden de konu ile alakalı detaylı bir bilgi elde edebilirsiniz. Bu birim belirli aralıklar ile kişilerin hangi alanlarda dikkatli olması gerektiği ve yaygın siber suçlar ile alakalı bilgilendirici söyleşiler de yapmaktadır.

İnternet Suçları Nelerdir?

İnternet suçları nereye şikayet edilir sorusunun yanıtını ararken aynı zamanda bu suçların kapsamı hakkında da bilgi almalısınız;

  • İnternet suçlarının finansal boyutu incelendiği zaman kişilerin asılsız sayfalar açarak bu noktada satış yapmaları ve ödemeyi aldıktan sonra kişilere ürün gönderimi yapmamaları dahi siber suçlar kapsamında değerlendirilmektedir.
  • İnternet üzerinden devlet karşıtı grupların desteklenmesi de sıklıkla rastlanan suç unsurlarındandır. Bu noktada özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımların kişilerin IP adreslerinin de incelenmesinden sonra birer delil olarak ele alınabileceğin ayrıca belirtilmesi gerekir.
  • Kişisel verilerin internet üzerinden izinsiz bir biçimde ele geçirilmesi ve bunların onay olmadan yayınlanması da direkt olarak siber suçlar kapsamında değerlendirilmektedir.

Bu detaylar göz önünde bulundurularak oluşturulan dosyaların sadece siber suçlar bakımından değil aynı zamanda özel hayatın gizliliği, haberleşmenin gizliliği ya da dolandırıcılık gibi yan kollar hakkında da net şekilde bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu noktada davanın muhatabı olan tarafın daha net bir yargılamaya tabi tutulması sağlanmış olur.

Casus Yazılımların Kullanılması Suç Teşkil Eder Mi?

Casus yazılımların kullanımı yasaktır. Bu yasağa uymayan kişilerin kişisel verileri elde etmek adına bu yazılımlara başvurduğu görülmektedir. Genel bir inceleme yapıldığı zaman birçok kişinin direkt olarak dava dosyalarını kuvvetlendirecek bir delil arayışında oldukları için casus yazılım kullanmaya yöneldikleri görülmektedir. Bu noktada casus yazılımlar üzerinden elde edilen verilerin hukuki bir yol ile ele geçirilmemesi sebebi ile bir delil olarak kabul edilmeyeceğinin de altı çizilmelidir.

İnternet Sistemlerine Erişimin Kapatılması Suç Unsuru Mudur?

İnternet suçları nereye şikayet edilir sorusu kadar hangi adımların suç olup olmadığı da sıklıkla merak ediliyor. Bir kurumun ya da kişinin hesabına izin olmaksızın erişim sağlamak siber suçların en temel adımlarının başında gelmektedir. İnternet sitelerine erişimin kapatılması ve kişilerin erişim sağlamalarının engellenmesi de bir siber suçtur.

Bu noktada erişim engeli yapılan sitenin bedel karşılığında hizmet vermesi ya da devlete ait olması gibi durumlarda bu eylemde bulunan kişilerin alacakları cezai müeyyidenin artış göstereceği de bilinmelidir. Okyanus hukuk ile iletişime geçerek bu alanda çok daha net bilgi sahibi olma fırsatını elde edebilirsiniz. Uzman kadromuz ile dilediğiniz alanda dava dosyanızın seyrinin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi Kişisel Önlemler Alınabilir?

Kişisel olarak alınan önlemler incelendiği zaman özellikle casus yazılımlara karşı koruma programları yüklenebilir. Genel olarak toplu kullanıma açık olan ağ bağlantılarının uzun vadede kişisel verilerin güvenliği ile alakalı sıkıntı çıkarabildiği de görülmektedir. Bu nedenle kişisel ağ bağlantısının kullanılması daha verimli olacaktır.

Bir yorum yaz