İnternet Sitesinden Haber Kaldırma

İnternet sitesinden haber kaldırma zor bir süreçtir. Ancak, kısa bir süreç olduğunu da söylemek gerekiyor. Ne yazık ki günümüzde aslı olmayan haberlerin internette yer alıyor olması kişilerin yanlış bilgilendirilmesine neden oluyor. Bunun yanında kişilerin haklarına, özgürlüklerine de büyük bir kamçı vuruluyor.

Sadece kişi bazında değerlendirme yapmamak gerekiyor. Aynı zamanda markalar ve kurumlar da itibar kaybı yaşayabiliyor. O nedenle de asılsız ya da yanlış olan haberlerin internetten kaldırılması, özür yazılarının yazılması, itibarı yeniden kazanmak adına çok önemlidir.

İçerik Nasıl Kaldırılır?

5651 sayılı kanun gereğince internet üzerinden paylaşılan hiçbir bilgi bir başkasının yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyemez. Kişilerden izin alınmadan paylaşılan videolar ya da fotoğraflar da aynı asılsız haberler gibi kaldırılabilir.

Kaldırma işlemi sadece haberler için yapılmaz. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan, aslı olmayan, aslı olsa dahi kişilerin özel hayatlarına müdahale eden her bir paylaşım kaldırılma hakkına sahip olacaktır.

Kaldırma işleminin yapılabilmesi için içerik sağlayıcısına bağlanmak gerekiyor. Buradan kaldırma talebinin verilmesi çok önemlidir. İnternetten haber kaldırma için başvuruyu yapacağınız içerik sağlayıcısına ulaşamıyorsanız yer sağlayıcısı sizlere yardımcı olabilir. Burada bir çözüm bulunamıyorsa o zaman sulh ceza mahkemesine başvuruda bulunmak çok önemli bir konu olacaktır.

Hangi İçerikler Kaldırılır?

5651 sayılı kanun ile internet üzerinden paylaşılabilecekler belirli bir kurala bağlı kalmıştır. Öncelikle internet üzerinden bir kişinin haklarını gasp edecek paylaşımlar yapmak yasaktır. Aynı zamanda bir kişi hakkında bilgi vermek, izni olmadan video ya da fotoğrafını kullanmak yasal değildir.

Sadece insan bazında değil, kurum ya da marka bazında da aynı durum geçerlidir. Hiçbir marka ya da kurum hakkında itibar zedeleyecek bir hamle yapılamaz. Özellikle asılsız haberler konusunda özür yazısı paylaşılması da istenebilir.

İnternet sitesinden haber kaldırma işlemini yapabilmek adına işinde uzman bir bilişim avukatı ile çalışmak, sürecin hızlanmasında etkilidir. O nedenle okyanus hukuk bürosu olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

Süreç Nasıl İşler?

Kişiler, herhangi bir haber ile ilgili kaldırma kararı aldırmak istiyorsa hemen yetkili mercilere ulaşmamalı, önce sağlayıcılardan talep etmelidir. Sağlayıcılara ulaşmak biraz zor olabilir. Genel olarak hakkımızda ya da iletişim birimlerinden iletişim adreslerini alabilirsiniz.

Yer ya da içerik sağlayıcılarına haberi kaldırmasını söylemelisiniz. 24 saat kadar beklemek durumundasınız. Bu sırada sizlere sağlayıcıdan bir cevap gelecektir. Eğer ki ret alıyorsanız ya da yanıt gelmiyorsa, 24 saat sonra sulh ceza mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Hakimin kararını vermesinde hazırlayacağınız haber kaldırma dilekçesi çok önemlidir. Durumun detaylı bir şekilde anlatılması, varsa delillerin sunulması çok önemli bir konudur. Böylece hakimin kaldırma kararı vermesi sağlanabilir.

Yurtdışı Merkezli Sitelerden İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternet sitesinden haber kaldırma işlemi 2 gün ile 10 gün arasında sürüyor. Öncelikle internetten haberin kaldırılması hakim kararının ardından sadece 4 saat içinde gerçekleşiyor. Ancak, haberin silinmesi de çok önemlidir.

Haberin yüklendiği site nedeni ile haber arama motorlarının hafızasına kaydedilir. O nedenle sadece haberi kaldırmak yetmez, hafızaların da siliniyor olması gerekir. Hafızaların silinmesi ise biraz fazla zaman alabilir.

Yurtdışı merkezli bir sitede yayınlanan haberin kaldırılması söz konusudur. Bunun için sitenin Türkiye irtibat ofisinin aranması lazım. Ancak, irtibat ofisi bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda bir bilişim avukatı aracılığı ile merkezlerle iletişim kurulmalıdır. Türkiye merkezli sitelerden haber kaldırmak çok kolayken yurtdışı merkezli olan sitelerden haber kaldırmak için tecrübeli olmak çok önemlidir.

Bir yorum yaz