İnternet Sitesinde Şahsıma Hakaret Ediliyor Bunu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir

İnternet sitesinde şahsıma hakaret ediliyor bunu önlemek için ne yapmak gerekir konu başlığı son dönemlerin en sık tartışılan detayları arasında bulunuyor. Sosyal medya kullanımının artması ile beraber sosyal hayatta direkt olarak kişilere söylenemeyen sözlerin internet ortamında hakaret edercesine dile getirilmesi sıklaşmıştır. Bu konuda kanun açıklarının giderilmesi için geniş çalışmalar yapılmaktadır.

Siber Suçlar Kapsamında Mıdır?

İnternet sayfaları üzerinden yapılan hakaretlerin siber suçlar kapsamında değerlendirildiği görülmektedir. Bu noktada kişiler kullanıcı adını sahte seçtikleri zaman kimliklerinin belli olmayacağını düşünüyorlar. Fakat IP adresleri üzerinden gerekli olan kimlik ve adres belirleme işlemleri sorunsuz bir biçimde tamamlanmaktadır. Bu noktada Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı da ilgili kampanyalarını ve bilgilendirmelerini sürdürüyor. Kişisel verilerin korunmasından haberleşmenin gizliliğine kadar birçok prosedürün siber düzeyde de inceleme altına alınması mümkün kılınmıştır.

Hakaret Suç Mudur?

İnternet sitesinde şahsıma hakaret ediliyor bunu önlemek için ne yapmak gerekir konu başlığında hakaret kavramının yakından incelenmesi gerekiyor;

  • Öncelikli olarak işlenmiş bir suçun dile getirilmesi bir hakaret değildir. İşlenmiş bir suçun cezası da kesinleşmiş ve kesin bir hüküm söz konusu ise herhangi bir suç unsuru ortaya çıkmayacaktır. Bu durum sadece işlenen suçun dile getirilmesi olarak yorumlanır.
  • Kişilerin sağlığına zarar verme amacı güden bir eylem karşılığında yapılan hakaret de suç olarak değerlendirilmez. Örneğin karşı taraf kasten yaralamada bulunurken hakaret eden kişinin suçlu olarak değerlendirilmeyeceği de bilinmelidir.
  • Hakaret karşılıklı biçimde edilmişse tarafların alacakları cezanın üçte biri oranında düşeceği de dile getirilmelidir. Bu durumda kusurlu olan tarafın hangisi olduğuna bağlı olarak sürecin yorumlanması değişim gösterecektir.

Bu detaylar göz önünde bulundurularak sürecin şekillendirilmesi gerekir. Okyanus Hukuk ile iletişime geçerek konu hakkında gerekli tüm verileri elde edebilirsiniz. Bu noktada hem sorunlarınıza çözüm bulabilir hem de dava sürecinin sorunsuz şekilde yürütülmesini mümkün kılabilirsiniz.

Gönderinin Kaldırılması Talep Edilebilir Mi?

İnternet sitesinde şahsıma hakaret ediliyor bunu önlemek için ne yapmak gerekir konu başlığı altında kişilerin kendilerine hakaret edilen gönderinin kaldırılmasını talep etme hakları da bulunuyor. Bu noktada gerekli makamlara şikayette bulunduktan sonra bir hak ihlalinin söz konusu olduğu fark edildiği anda 2 gün içerisinde gönderinin kaldırılması talep edilebilir. Bu noktada kişisel verilerin yayılması, haberleşmenin gizliliğinin ihlali ya da özel hayatın ihlali en sık rastlanılan detaylar arasında bulunuyor.

 Dava Delili Toplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hakaret suçu kapsamında açmış olduğunuz davada suçlu konuma düşmemek için davada kullanılacak olan delillerin hukuki yollar ile elde edilmiş olmasına büyük önem vermeniz gerekiyor. Bu noktada özellikle casus yazılım kullanmaktan uzak durmalısınız. Casus yazılım kullanarak elde edilen verilerin delil olarak dava dosyasına eklenmesi mümkün değildir. Hatta bunun tam tersi verilerini elde ettiğiniz kişi özel hayatını ihlal etmeniz sebebi ile size karşı dava açma hakkına dahi sahiptir. Kullandığınız delil üzerinden suçlu konumuna düşmemek için ayrıca dikkatli olmalısınız.

Bir yorum yaz