Instagram Hesap Kapattırma

Instagram hesap kapattırma son dönemde kullanıcıların mağdur olmaları nedeniyle en çok tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesi haline gelmiştir. Günümüzde sevilen ve popülerliğini arttıran uygulamalar arasında Instagram gösterilir.

Hesap açmanız ve bu topluluğa dahil olmanız halinde hem keyifli vakit geçirebilir hem de güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnternet kullanımının artmaya başlamasının üzerine bu tür sosyal medya ağları oldukça talep görmeye başlamıştır. Talepler artınca insanların adına çok fazla sahte hesapta oluşturulmaya başlamışlardır.

Instagram Hesap Kapattırma Süreci

Bir Instagram hesabını kapatma işlemi sırasında, şikayetlerin eksiksiz olarak yapılması gerekir. Böylelikle hızlı ve kısa süreli geri dönüşler alabilmek mümkündür. Tüm kullanıcıların eşit haklara sahip olmaları adına belirtilen uygulama içerisinde topluluk kuralları belirlenmiştir.

  • Hesabın şikayet edilmesi, gerekli incelemelerin yapılması ve şikayet oranı göz önünde bulundurularak hesap kapatılır.
  • Bu sayede kullanıcıların daha çok mağdur olmaları ya da problem yaşamaları engellenir.
  • Büyük bir kitleye sahip Instagram içerisinde böyle bir seçeneğin olması kişilik haklarının korunabilmesi açısından faydalıdır.

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir?

Instagram hesabı şikayet sürecinde kişinin profilini ya da gönderini kullanmak yeterli olacaktır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra şikayet etmek istediğiniz profile erişim sağlayın. Daha sonrasında ise sağ üst köşede beliren “üç nokta” sembolüne tıklamanız yeterlidir. Şikayet et butonu sayesinde talebinizi dile getirebilirsiniz. Yine aynı şekilde uygunsuz içerik ya da gönderiyi de aynı aşamaları kullanarak şikayet edebilirsiniz.

Yaygın şikayet konuları: Belirtilen sosyal ağ içerisinde en yaygın şikayet konuları taciz ya da zor kullanma, kişinin adına sahte hesap açılması, uygunsuz fotoğraf paylaşımı ve diğer müstehcen durumlar şeklinde karşımıza çıkar. Ad, soyad, mail adresi ve şikayet edilen hesap kaydedildiğinde süreç en iyi şekilde değerlendirilir.

Instagram Hesabı Hangi Durumlarda Kapatılır?

Bir Instagram hesabının kapatılması adına izinsiz içerik paylaşması ya da cinsel içerikli gönderilere yer vermesi yeterlidir. Kişinin kendisine ait olduğu sürece tüm fotoğraf, video ya da görüntülerini aktarmaları mümkündür.

  • Ancak sosyal ağın topluluk kuralları gereğince kullanıcıların ahlakını olumsuz yönde etkileyecek olan tüm veriler engellenir.
  • Böylelikle daha temiz ve güzel bir sosyal ağ ortamının yaratılması amaçlanır.
  • Kişilik hakların ihlal edilmesi yaptırım uygulanabilmesi adına en önemli kurallar arasında gösterilir.

Hesap Kapandıktan Sonra Yeniden Açmak Mümkün Mü?

Şikayet edilen kişinin hesabı kapandıktan sonra yeniden açılmaz. Ortada bir yanlış anlaşılma varsa ve Instagram yöneticileri ile görüşüldüyse eğer sayfa aktif hale gelir. Kişinin belirtilen sosyal ağı kullanabilmesi adına yeniden üyelik oluşturması zorunludur.

  • Belirtilen uygulama içerisinde sonuca ulaşabilmek adına bir hesap ile ilgili şikayetlerin artması önemlidir.
  • Aynı anda ne kadar çok şikayet gelirse eğer hesabın kapatılması süresi o kadar kısalır.
  • Hukuki yardım almak isteyenlerin ise somut içerikler ile birlikte Sulh Ceza Mahkemesine başvurması yeterlidir.

Gönderiyi Şikayet Etme Fırsatı!

Hesap kapattırma dışında aynı zamanda Instagram içerisinde gönderiyi şikayet etme fırsatınız da vardır. Kullanıcılardan biri izniniz olmadan görsellerinizi ya da videonuzu paylaştı. Aynı anda hem hesabı hem de gönderiyi şikayet edebilirsiniz. Böylelikle hesaba erişimin engellenmesi daha da pratik hale gelir.

Instagram Yardım Bölümüyle Görüşmek!

Instagram hesap kapattırma art niyetli kullanıcılar nedeniyle yaygınlaşmıştır. En iyi ve kalıcı sonucu alabilmek adına İnstagram yardım ekibiyle görüşmeniz faydalı olacaktır. Yardım bölümüne erişim sağlamanız halinde güncel soruları yanıtlayarak yönlendirme yapabilirsiniz. Tüm ekipler ve uzmanlar problemlerinizi çözümleyebilmek adına günün her saatinde destek verir. Böylelikle uygunsuz, kötü ve müstehcen içerik paylaşan hesaplar engellenir.

Önceki YazıSonraki Yazı

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz