İflas Avukatı Nedir ? Ne İş Yapar ?

Hukuk alanlarına bakıldığında en önemli alanlardan biri icra ve iflas olarak karşınıza çıkıyor. Özellikle kişilerin mal varlıklarının değerlendirildiği bu alanda sizlere iflas avukatı konusunda başarılı olan bir avukatın yardımcı olması büyük sorunlar yaşamanızı engelliyor.

İcra ve iflas hukuku çok önemli ve geniş bir düzenlemeye sahiptir. O nedenle bu düzenleme arasında lehinize olacak sonuçların doğması da hayli zor olacaktır. Alanında uzman bir avukat ile çalışmak ise yüksek ihtimal ile davaların lehinize sonlanmasında rol oynar.

İflas Hukuku Nedir?

İcra ve iflas hukuku, hukukun en gelişmiş alanlarından biri olarak karşınıza çıkıyor. Borcunu ödemeyen birinin borcuna karşılık olarak dava açılabiliyor. Devlet tarafından taşınır ya da taşınmazlara el konulma işlemi yapılabiliyor.

Takip olmadan kişilerin malvarlıkları ile ilgili bilgi sahibi olmak mümkün değildir. Kişinin mal varlığı olduğu halde ödemesini yapmaması durumunda kişinin mallarına el koyma hakkı devlet tarafından sağlanmıştır.

Pek çok kişi iflas avukatı alanı var mı diye soruyor. Elbette ki var. Her ne kadar resmi olarak bir dala ayrılmayan bir meslek gurubu olsa da bu alanda kendini geliştiren avukatlardan yardım almak çok önemli bir konudur.

İflas Avukatı Ne Yapar?

İflas süreci oldukça uzun ve karışıktır. Bu aşamada yapılan herhangi bir yanlış iflas sonrasında maddi anlamda büyük sorunlar yaşanmasına neden olur. İflas avukatı sayesinde insanlar, iflas süreçlerini en iyi şekilde yönetebiliyor ve dolayısıyla lehine karar çıkmasını sağlayabiliyor.

İflas söz konusu olduğunda 3 farklı seçenek vardır. Bunlar doğrudan iflas, kambiyo senedine has iflas ve adi iflas olarak sunuluyor. Doğrudan iflas yolu kişinin tercih edebileceği bir yoldur. Kanunda yer alan şartlara uygun olunduğu şartlarda yapılabilir.

Adi iflas ya da kambiyo yolu ile iflas söz konusu olduğunda ilk başvurulması gereken yer icra müdürlükleri olacaktır. Adi iflas için tanınan süre 7 gün, kambiyo senedi ile iflas yolu için ise 5 gündür. Tüm bu süreç bir avukat tarafından yönetilmelidir.

Neden İflas Avukatı İle Anlaşmalıyım?

İcra ve iflas hukuku çok geniş kapsamlı bir alandır. Yapılacak herhangi yanlış bir işlem, daha sonrasında sorun yaşanmasına neden olabilir. O nedenle iflas avukatı ücreti ödeyerek kendinizi garanti altına almanız mantıklı bir seçenek olacaktır.

Doğrudan iflas bir istisna olarak karşınıza çıkar. Öncelikle doğrudan iflas yolu ile alacaklı olan kişinin belirli prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Bu aşamada avukat sizlere bir yol belirliyor.

Borcu almak isteyen birinin iflas avukatından yardım alması çok doğrudur. Çünkü burada sunulan belgeler, gösterilen deliller işlemin daha hızlı sonuçlanmasına vesile olacaktır. İflas avukatı ücretleri için uygun bir yer ile anlaşmak, aynı zamanda tecrübeye de bakmak gerekir.

İflas Süreci Nasıldır?

Adi iflas ya da kambiyo yolu ile iflas söz konusu olduğunda hemen icra müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Burada 7 gün ile 5 gün süreler tanınır. Ardından da işlem yapılacaktır.

Bazı hallerde doğrudan iflas yoluna başvuru yapılabilir. Borçlu eğer ki bir ikametgah adresine sahip değilse bu yol kullanılabilir. Bunun yanında borçlunun borcundan ötürü kaçak olması durumunda da bu yola başvurmanız mümkündür. Hileli hukuktan yararlanarak borçlunun borcunu ödemek istememesi de doğrudan iflas için yeterli bir nedendir. Mahkeme ilamı olsa dahi icra kanalı ile borcun tahsil edilemediği durumlarda da bu yol seçilebilir.

İflas avukatı söz konusu olduğunda hangi iflas yolu ile alacağa ulaşmanın daha kolay olacağı kolaylıkla anlaşılacağından, alacağınızı tahsis etmeniz çok hızlı olacaktır.

Önceki YazıSonraki Yazı

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz