İddianame Nedir? İddianamenin İadesi Sebepleri Nelerdir?

Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame, suçlunun gerçekleştirdiği eylemin tam olarak açıklanması açısından son derece önemlidir. Her mahkeme ya da duruşma iddianamenin okunması ve sanığın kimlik bilgilerinin paylaşılması üzerine başlar. Türk Ceza Kanunu 170 ve 174. Maddeler arasında da iddianamenin nasıl olması gerektiği yer alır.

İddianame nedir? İddianamenin iadesi sebepleri nelerdir? Diye araştırma yapıyorsanız eğer öncelikle içeriğinin nasıl olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Davanın en kısa sürede sonuçlanması ve tarafların haklarının korunması adına hukuk kurallarına uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

İddianame Nedir İddianamenin İadesi Sebepleri Nelerdir
İddianame Nedir İddianamenin İadesi Sebepleri Nelerdir

İddianame Nasıl Hazırlanır?

İddianame nedir? İddianamenin iadesi sebepleri nelerdir? Noktasında titiz olmak, mağdur olan tarafın haklarının en iyi şekilde korunabilmesi adına önem taşır. Mahkeme eğer iddianameyi kabul ederse, kovuşturma aşaması da başlamış olur.

 • Hazırlık aşamasında suçlunun işlediği cezanın tüm detayları açıklanmalıdır.
 • Yeri, saati, günü, olayın gerçekleşme aşamaları en ince ayrıntısına kadar belirtilmelidir.
 • Olay sonrasında şüpheli ya da sanık için belirlenen suçunda yazılması önem taşır.
 • Kimlik bilgileri ile birlikte aynı zamanda gözaltı süreleri ya da tutuklanma tarihleri de iddianame içerisine kaydedilmelidir.
 • Sonuç bölümünde ise suçlunun hem lehine hem de aleyhine olan tüm bilgiler aktarılmalıdır.

İddianame İçin Ön Koşullar Neler?

Kusursuz bir iddianame oluşturulabilmesi adına ön koşullara da dikkat edilmelidir. Gerçekleşen olaylar sonucunda eğer Cumhuriyet Savcısına şikayet gelirse soruşturma açar. Belirtilen süreç içerisinde ise araştırdığı ve bulduğu tüm veriler iddianameye eksiksiz olarak kaydedilir. Bu aşamada delil toplarken hukuki kurallara aykırı olmamak önemlidir.

Şüpheli ile ilgili iddianame açılabilmesi adına yeterli delilin bulunması gerekir. Böylelikle süreç daha hızlı ve kolay ilerler. Yeterli şüphe varsa eğer belirli bir zaman dilimi sonrasında rapor hazırlanır. İddianame nedir iddianamenin iadesi sebepleri nelerdir kısaca belirtildiğinde bilgi edinmek basitleşir.

İddianame Oluşturmak Neden Önemli?

İddianame hazırlamak, şüpheli ile ilgili doğru bir yargılama sürecinin gerçekleştirilmesi ve detaylıca araştırma yapılabilmesi adına önemlidir. Savcılık soruşturma sürecini profesyonel ve güvenilir bir şekilde yürüttüğünde mahkeme onaylar.

 • Ortada işlenmiş bir suç varsa ve şüpheli ile ilgili suçlu olduğuna dair deliller artıyorsa eğer rapor oluşturmak daha faydalı olacaktır.
 • Sıradan gerçekleşen bir olayda da iddianame hazırlanması ya da kanıt toplanması mümkün değildir.
 • Cumhuriyet Savcılığı süreç ile yakından ilgilenir ve bu aşamada objektif olması her zaman önem taşır.
 • Önemli davalarda, hakim ya da mahkeme bazı eksikler görürse eğer iddianamenin iadesi talebinde bulunabilir.
 • Bu noktadan sonra ise savcının eksiksiz toparlaması önem taşır.

İddianamenin İadesinde En Çok Karşılaşılan Konular

İddianame nedir? İddianamenin iadesi sebepleri nelerdir? Konusunda kanun içerisinde de açıklamalar yer alır. Savcının şüpheli bir olay araştırırken hazırladığı rapor olarak karşımıza çıkan iddianame, bazı durumlarda reddedilir.

 • Suçun kanıtlandığına dair somut delillerin olmaması halinde iptali istenir.
 • Aynı zamanda hazırlanan evrakların 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’na uygun olması önem taşır.
 • Uzlaşma ya da ön ödeme yoluyla çözümlenecek bir konuyla ilgili iddianame hazırlanırsa kabul edilmez.
 • Yukarıda belirtilen unsurlara dikkat edilmesi halinde herhangi bir problem yaşanmaz.
 • Mahkemeye sunulduktan sonra 15 gün içerisinde iade edilmeyen iddianame geçerli olarak kabul edilir ve o noktadan sonra geri verilmesi söz konusu değildir.

Ortada bir suç varsa ve eğer hukuki olarak en iyi şekilde nitelendirildiyse iddianamenin iade edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar